فجری در کردستان

به گزارش وبلاگ خرید، دوازدهم بهمن 1399، درست 42 سال پس از فجری در تاریخ مردم ایران، هفته سی و نهم پویش هر هفته-الف-ب-ایران، با فجری در توسعه زیرساخت های استان کردستان همراه شده است.

فجری در کردستان

دوازده طرح صنعت آب و برق در روز دوازدهم بهمن در استان کردستان و در محدوده شهرستان های سنندج، سقز، کامیاران و مریوان افتتاح می شوند. شماری از طرح های صنعت برق شامل بهره برداری از نیروگاه مقیاس کوچک مریوان و پست های برق 63 و 230 کیلوولت در سنندج، کامیاران و مریوان برای توسعه ارائه خدمات برق در این استان به بهره برداری می رسند، اما مهم ترین اتفاق در این هفته از پویش، آغاز بهره برداری از سد رمشت، شبکه آبیاری و زهکشی رمشت- امیرآباد، آب اندازی شبکه آبیاری و زهکشی گاران، بهره برداری از تصفیه خانه آب و آبرسانی به سقز از سد چراغ ویس و تصفیه خانه فاضلاب کامیاران است.

سد رمشت در فاصله سال های 1390 تا 1398 با حجم مخزن 5.8 میلیون مترمکعب با هدف اشتغالزایی، بهبود شرایط آب زیرزمینی و شرایط معیشتی مردم منطقه در محدوده شهرستان کامیاران ساخته شده است. این سد آب ضروری برای اراضی به میزان 500 هکتار در پایین دست، آب شرب شهرستان موچش و ضمن تأمین احتیاج محیط زیستی رودخانه را تنظیم و تأمین می نماید. اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم این سد در زمینه های باغداری، کشاورزی، دامداری و پرورش ماهی معادل هزار و 300 نفر در سد و شبکه است. شبکه آبیاری و زهکشی امیرآباد-رمشت هم که در فاصله سال های 1395 تا 1399 ساخته شده سبب بهبود 800 هکتار اراضی و توسعه 342 هکتار دیگر می گردد.

شبکه آبیاری و زهکشی گاران هم در محدوده شهرستان مریوان قرار گرفته است و در فاصله سال های 1396 تا 1399 با سرمایه گذاری 132 میلیارد تومان در دست احداث بوده است و هزار و 100 هکتار را تحت پوشش قرار می دهد. هدف از این طرح تأمین آب اراضی کشاورزان پایاب سد گاران به مساحت کلی 4 هزار و 556 هکتار است که در حال حاضر بخش هایی از واحدهای یک و دو آن به مساحت هزار و 100 هکتار به بهره برداری می رسد. سد گاران با مخزن 92 میلیون مترمکعبی روی رودخانه گاران از سرشاخه های سد سیروان احداث شده و به یاری آن 100 میلیون مترمکعب آب تنظیم می گردد.

تصفیه خانه های آب و فاضلاب نیز در سقز و کامیاران به بهره برداری می رسد. احداث تصفیه خانه آب و آبرسانی به سقز از سد چراغ ویس، در سال 1389 آغاز شده و بعد از 10 سال افتتاح می گردد. ظرفیت آبرسانی خط لوله احداث شده 400 لیتر در ثانیه است و تأمین بلندمدت آب شرب جمعیت 140 هزار نفری سقز تا سال 1425 را انجام می دهد. تصفیه خانه فاضلاب کامیاران هم با ظرفیت 12 هزار و 840 مترمکعب در شبانه روز، فاضلاب جمع آوری شده از شبکه ای به طول 80 کیلومتر را تصفیه می نماید. این تصفیه خانه فاضلاب جمعیت 87 هزار نفر در کامیاران را تصفیه نموده و پساب دارای کیفیت منطبق بر استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست را فراوری می نماید.

اگرچه کردستان در هفته سی و نهم پویش از نظر طرح های صنعت آب و با هدف گذاری توسعه امکانات معیشتی و اشتغالزایی شاخص است اما احداث نیروگاه مقیاس کوچک 14 مگاواتی در شهرستان مریوان نیز به جهات مختلف حائز اهمیت است. این نیروگاه توسط بخش خصوصی احداث می گردد و برق مورد احتیاج توسعه صنعتی منطقه را نیز تأمین می نماید. این گونه نیروگاه ها به لحاظ کوچک بودن در نزدیکی محل مصرف برق ساخته می شوند و به همین علت هزینه انتقال برق در مسافت های طولانی برای آن ها وجود ندارد. راندمان فراوری موتورهای گازسوز این نیروگاه نیز 56.2 درصد است. تأمین برق از این نیروگاه برای مصارف گلخانه ای امکان توسعه تأسیسات فراوریی کشاورزی گلخانه ای در سطح 50 نفر ایجاد می نماید. این نوع نیروگاه های مقیاس کوچک به لحاظ پراکنده بودن و اثر آن بر بهبود پدافند غیرعامل و کاهش آلایندگی ناشی از سوخت های مایع نیز اهمیت دارند.

سایر تأسیسات برقی که در استان کردستان به بهره برداری می رسند همچنین ضمن بالا بردن قابلیت اطمینان شبکه برق، کاهش تلفات و جبران افت ولتاژ، تعدادی اشتغالزایی مستقیم فراهم نموده و به صورت غیرمستقیم این امکان را فراهم می نماید که توسعه تأسیسات صنعتی و احداث تجهیزات برقی لازم برای توسعه آبیاری برای باغداری و آبزی پروری در منطقه صورت گیرد. این دستاورد بالاخص با توجه به بیکاری در منطقه و توأمان وجود ظرفیت فراوری به مقصد صادرات در منطقه مرزی با کشور عراق حائز اهمیت است. وجود ظرفیت های طبیعی توسعه گردشگری در منطقه و ضرورت برق برای ایجاد زیرساخت های گردشگری، وجه دیگری از اثر غیرمستقیم تأسیسات برقی ایجاد شده در توسعه منطقه است.

هفته سی و نهم پویش همچنین شاهد افتتاح رسمی واحد شماره 3 بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه شیروان در استان خراسان شمالی نیز هست. این طرح که با هزینه 4 هزار و 100 میلیارد تومان در فاصله سال های 1393 تا 1399 ساخته شده، ظرفیت 160 مگاوات را به نیروگاه شیروان و کل صنعت برق کشور می افزاید. تأمین برق برای توسعه مالی در منطقه، افزایش ظرفیت فراوری شبکه نیروگاه های کشور و بهبود پایداری تأمین برق در کشور از جمله دستاوردهای واحد شماره 3 نیروگاه شیروان است.

طرح های هفته سی و نهم پویش هر هفته-الف-ب-ایران با ارزش سرمایه گذاری 4 هزار و 776 میلیارد تومان، نقطه آغاز دلپذیری برای مردم کردستان، خراسان شمالی و همه ایرانیان در آغازین روز از چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی ایران است. فجری در کردستان را در آغاز دهه فجر چهل و سوم، شادمانه گرامی می داریم.

*وزیر نیرو

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5972

به "فجری در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فجری در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید