فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت به فضا پرتاب شد

به گزارش مجله بای بلاگ، فضاپیمای دراگون سرنشین دار (Crew Dragon) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) پس از پرتابی پیروز با موشک فالکون 9 (Falcon 9) دقایقی پیش به همراه دو فضانورد در مدار زمین قرار گرفت. پس از بازنشستگی شاتل های فضایی در سال 2011 این اولین ماموریت سرنشین داری است که از کشور آمریکا انجام می شود. همچنین این ماموریت که Demo-2 نام دارد اولین ماموریت سرنشین داری است که یک شرکت خصوصی مسئولیت آن را بر عهده دارد.

فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت به فضا پرتاب شد

مرحله اول موشک فالکون 9 در این ماموریت نیز همچون گذشته پس از رساندن فضاپیما به ارتفاع مورد نظر دوباره راهی زمین شد و به صورت عمودی روی سکوی شناور در آب فرود آمد.

Bob Behnken و Doug Hurley فضانوردان حاضر در این ماموریت هستند. این دو فضانورد ناسا حدود نوزده ساعت پس از پرتاب و پس از اتصال فضاپیمای دراگون سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی به جمع افراد حاضر در ایستگاه فضایی خواهند پیوست. مدت زمان ماموریت این دو فضانورد در ایستگاه فضایی هنوز به طور دقیق تعیین نیست و بین یک تا چهار ماه خواهد بود.

Bob Behnken و Doug Hurley پس از انتها ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین المللی بار دیگر به فضاپیمای دراگون سرنشین دار بازخواهند گشت تا سفر بازگشت به زمین را آغاز کنند.

تاریخ سازی دراگون سرنشین دار

ماموریت Demo-2 از چند نظر ماموریتی تاریخی و بسیار مهم محسوب می شود. این اولین ماموریت سرنشین داری است که پس از انتها کار شاتل های فضایی در سال 2011 از کشور آمریکا انجام می شود. در این سال ها ناسا برای اعزام فضانوردانش به ایستگاه فضایی بین المللی راهی جز استفاده از فضاپیمای سایوز روسیه نداشت. در واقع در این 9 سال فضاپیمای سایوز تنها وسیله رفت و آمد به ایستگاه فضایی بین المللی بود.

پس از بازنشستگی شاتل های فضایی ناسا برای انجام مجدد ماموریت های سرنشین دار از آمریکا تصمیم به همکاری با شرکت های خصوصی گرفت. دو شرکت اسپیس ایکس و بوئینگ بر اساس قراردادهایی با ناسا مسئولیت طراحی و ساخت فضاپیماهای سرنشین دار جدید را بر عهده گرفتند. شرکت اسپیس ایکس فضاپیمای دراگون سرنشین دار را طراحی کرد و بوئینگ کار روی فضاپیمای استارلاینر (Starliner) را آغاز کرد که اکنون مراحل آزمایشی را پشت سر می گذارد.

همکاری ناسا و شرکت های خصوصی بالاخره نتیجه داد و ساعت 23:52 شنبه 10 خرداد اولین فضاپیمای سرنشین داری که یک شرکت خصوصی طراحی و ساخت آن را بر عهده داشته است رهسپار مدار زمین شد.

فضاپیمای دراگون سرنشین دار همچون موشک فالکون 9 قابلیت استفاده مجدد را خواهد داشت. مسئله ای که به کاهش هزینه سفرهای فضایی منجر خواهد شد.

فضاپیمایی که آغازگر فصل جدیدی از تاریخ صنعت فضایی بود.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2490

به "فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت به فضا پرتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای دراگون سرنشین دار با موفقیت به فضا پرتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید