مجتمع استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور گیلان افتتاح شد

به گزارش وبلاگ خرید، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نخستین بخش از سفر یک روزه خود به استان گیلان در جمع اساتید، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه گیلان حاضر شد.

مجتمع استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور گیلان افتتاح شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در نخستین بخش از سفر یک روزه خود به استان گیلان در جمع اساتید، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه گیلان حاضر شد.

ستاری در این جمع گفت: تغییر حرکتی که در این دانشگاه ایجاد شده است را می توان به وضوح مشاهده کرد. حرکت این دانشگاه در جهت حل مسائل جامعه و منطقه و کارآفرینی اتفاقی درست است. البته برای سرعت بخشیدن و ایجاد این حرکت احتیاج به فرهنگسازی در حوزه آموزش و پژوهش است. آموزش در دانشگاه ها برای ایجاد ارزش افزوده است تا با یاری نیروی متخصص و نوآور موضوعات و چالش ها برطرف گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری توضیح داد: فعالان و فناوران در استان گیلان در چند سال اخیر حرکتی رو به رشد و با سرعت برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری داشته اند. راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه گیلان نیز اقدامی تاثیرگذار برای تبدیل ایده ها به محصولات فناورانه است. البته زیست بومی فناوری و نوآوری باید در خارج از دانشگاه نیز رونق یابد تا نیروی جوان خلاق و ایده پرداز در آن فعالیت نمایند. این اقدام باعث پیاده سازی این ایده ها در جامعه می گردد.

وی در توصیه به اساتید و پژوهشگران دانشگاه، بیان نمود: حرکت نظام آموزشی گام به گام است. در برهه ای از زمان تمرکز روی فراوری مقالات علمی بود و سال گذشته 8 درصد افزایش فراوری در این حوزه را داشتیم که رقمی قابل قبول در جهان است. این در صورتی است که رشد تعداد مقالات کشور های غربی در سال های اخیر منفی یا صفر بوده است. همچنین امریکا از نظر رشد تعداد مقالات در سال 2019 به رتبه دوم تنزل کرد و چین صندلی نخست را از آن خود کرد.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین اظهار کرد: پس در انجام اقدامات فناورانه برای برطرف مسائل مردم، مقاله نیز فراوری می گردد، اما فراوری مقاله هدف نیست. بلکه در آموزش و پژوهش ایجاد ارزش افزوده و حل مسائل و مسائل مردم موضوع مهم است. اتفاقی که در سال های اخیر در دانشگاه ها شاهد آن هستیم و جهت گیری به سمت دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین است.

ستاری توضیح داد: استان گیلان از نظر نیروی انسانی نوآور و خلاق و زیرساخت های فرهنگی هیچ چیزی کم ندارد. فعالیت های پارک علم و فناوری، توسعه شرکت های دانش بنیان و راه اندازی کارخانه نوآوری اتفاقات خوبی را در زیست بوم فناوری و نوآوری استان رقم زده است. اما برای ایجاد کارآفرینی و اشتغال نیروی جوان و خلاق احتیاج به ایجاد همدلی میان همه است. با وجود نزدیکی استان به شهر تهران، اما سرمایه گذاری روی زیرساخت ها کافی نبوده است و باید روی کار کنیم. قطعا با همراهی استاندار اتفاقات خوبی برای آینده زیست بوم فناوری و نوآوری استان رقم می خورد تا بتوانیم محیطی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و افزایش حمایت های دولتی ایجاد کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2942

به "مجتمع استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور گیلان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجتمع استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور گیلان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید