مدیر کل دفتر مطالعات مالی صندوق بازنشستگی کشوری: گردشگری نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت و کلان است

به گزارش وبلاگ خرید، نرگس یزدانیان،مدیر کل دفتر مطالعات مالی صندوق بازنشستگی کشوری در گفت وگو با دیده بان گردشگری ایران درباره با موضوعاتی از قبیل صندلی گردشگری در اقتصاد کشور ، سرمایه گذاری در بخش هتلداری در شرایط کنونی اقتصاد مواردی را مطرح نمود که مشروح آن را در زیر می خوانید:

مدیر کل دفتر مطالعات مالی صندوق بازنشستگی کشوری: گردشگری نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت و کلان است

صندلی گردشگری در اقتصاد کشور چیست؟

صنعت گردشگری یکی از مهم ترین عوامل موثر در خلق ثروت، افزایش درآمد و بهبود شاخص های اقتصادی می باشد. اثربخشی صنعت گردشگری در رونق اقتصادی کشورها در زمینه ایجاد اشتغال، ارزآوری، توسعه زیرساخت ها مانند ایجاد جاده و فرودگاه، افزایش توسعه مناطق محلی و ... موجب شده است تا این صنعت همیشه مورد توجه برنامه ریزان و سیاست گذاران در کشورهای مختلف قرار گیرد.

از آن جا که اقتصاد ایران وابستگی شدیدی به درآمد های حاصل از نفت دارد و نوسانات قیمت نفت و مسائل ناشی از فروش نفت در شرایط تحریم شاخص های توسعه اقتصادی کشو را تحت تاثیر قرار می دهد لذا جهت جدا شدن از اقتصاد تک محصولی، توجه به صنعت گردشگری در کشور از اهمیت دوچندانی نسبت به سایر کشورها برخودار می باشد.

طبق آمار سازمان دنیای دنیاگردی، ایران به دلیل دارا بودن جاذبه های طبیعی شامل طبیعت چهار فصل، وجود دریا، کویر، چشمه های آب گرم و جاذبه های باستانی و تاریخی چند هزارساله دارای رتبه بالایی در جاذبه های گردشگری در میان سایر کشورهای دنیا می باشد اما متاسفانه علی رغم وجود ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه فوق العاده صندلی مهم و قابل قبولی در حوزه گردشگری در دنیا ندارد.

به نظر بنده برای این که بتوان صندلی واقعی گردشگری در اقتصاد کشور را ارزیابی نمود می بایست صندلی و اهمیت این صنعت در قوانین و اسناد بالادستی در کشور را مورد واکاوی قرار داد.

آنالیز اسناد و قوانین بالادستی نشان می دهد که در سند چشم اندار ایران در افق 1404، سند نقشه جامع علمی کشور، سیاست های کلی اشتغال، سیاست های کلی نظام در بخش صنعت، قانون برنامه 5 ساله دوم توسعه حوزه گردشگری یا مورد توجه قرار نگرفته است و یا این که صرفاً اشارات محدودی در خصوص آن انجام شده است.

در برنامه توسعه اول تا پنجم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به استثنای برنامه دوم صنعت گردشگری تا حدی مورد توجه قرار گرفته است اما متاسفانه توفیق چندانی در توسعه این صنعت در دوران اجرایی شدن برنامه های مذکور صورت نگرفته است، در برنامه ششم توسعه با توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور و تاکید بر کاهش وابستگی به درآمد نفتی، هدف گذاری خوبی در حوزه گردشگری انجام شده است و افزایش تعداد گردشگران خارجی در کشور تا 5 برابر، مشخص متولی بازسازی و بازسازی بناهای تاریخی و استفاده از توان و تخصص بخش خصوصی در امور اجرایی از نکات مثبت قابل تامل در برنامه ششم توسعه می باشد.

به هر حال باید به این نکته توجه نمود که رسیدن به سطح قابل قبول در حوزه گردشگری احتیاجمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت و کلان می باشد که البته اثرگذاری شرایط تحریم در کند شدن این فرایند را نمی توان نادیده گرفت بدیهی است جذب سرمایه گذاری خارجی جهت تامین سرمایه مورد احتیاج به منظور توسعه گردشگری می تواند بسیار راهگشا و مثبت گردد ولی متاسفانه در شرایط فعلی اقتصادی حاکم، این امر با چالش جدی روبرو می باشد .

به هر حال امید است با اجرایی شدن بندهای مندرج در برنامه ششم توسعه، بهره گیری مناسب از ظرفیت های گردشگری کشور و اتخاذ تدابیر مناسب و بهینه جهت کاهش اثرات و پیامدهای تحریم، صنعت گردشگری بتواند نقش سازنده ای در ایجاد و توسعه پایدار در کشور ایفا کند.

آیا سرمایه گذاری در امر هتلداری توجیه اقتصادی دارد؟

عوامل متعددی در توجیه پذیر بودن یا نبودن یک سرمایه گذاری موثر می باشد مهم ترین عواملی که می تواند در توجیه پذیر بودن ساخت یک هتل از منظر اقتصادی نقش داشته باشد هزینه های احداث هتل، نحوه تامین منابع اقتصادی مودر احتیاج جهت احداث و درآمدهای ناشی از ارائه خدمات در طی دوران بهره برداری می باشد . نکته حائز اهمیت این است که بتوان در مقایسه با هزینه هایی که جهت ساخت یک هتل و تامین منابع اقتصادی آن پرداخت می گردد درآمدهای مناسبی کسب نمود. استفاده از حداکثر ظرفیت هتل جهت ارائه خدمات در راستای ایجاد درآمد مطلوب تابعی از تعداد متقاضیان می باشد که این خود نیز وابستگی شدیدی به تعداد گردشگران، اعم از داخلی و خارجی دارد. بدیهی است ایجاد ساز و کار مناسب جهت تامین اقتصادی پروژه های احداث هتل، تامین اعتبار، حمایت جدی بازار پول و سرمایه در امر تامین منابع با هزینه مناسب و در نهایت اجرایی شدن برنامه های عملیاتی توسعه گردشگری در کشور در توجیه پذیر بودن ساخت هتل تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2039

به "مدیر کل دفتر مطالعات مالی صندوق بازنشستگی کشوری: گردشگری نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت و کلان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر کل دفتر مطالعات مالی صندوق بازنشستگی کشوری: گردشگری نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت و کلان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید