مشاور املاک چه وظایفی را بر عهده دارد؟

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران: همه ما می دانیم که از انتخاب ملک و زمین برای خرید و یا اجاره گرفته تا زمانی که پای قرارداد بنشینیم وجود مشاورین املاک می تواند تا چه اندازه مؤثر و مهم باشد. معمولاً در ذهن همه ما کار ها و وظایف تعیینی برای مشاورین املاک تعیین شده و بر اساس همان تصورات نیز از آن ها یاری می خواهیم. این در حالی است که شاید ماجرا کمی متفاوت تر و کلی تر از چیزی باشد که فکر می کنیم. در این مطلب تصمیم داریم به وظایف مشاور املاک بپردازیم و شما را با موارد دقیقی از این شغل آشنا کنیم.

مشاور املاک چه وظایفی را بر عهده دارد؟

درباره مشاور املاک

به طور کلی باید بگوییم که مشاورین املاک در چهار بخش کلی قابل مشاورین املاک فروشنده، خریدار، دوطرفه و همین طور کارگزاران معاملات قابل دسته بندی هستند. دسته اول مربوط به کسانی می شوند که می توانند در فرایند اجاره و یا فروش یک ملک همراه و یاری کننده باشند. دسته دوم، اما به مشاوران املاکی گفته می گردد که در فرایند خرید ملک به خریداران یاری می کنند.

مشاوران دوطرفه نیز همان طور که از نامشان معین است موظف هستند که به هر دو طرف معامله با صداقت و درستی هدایت و مشاوره دهند. به همین دلیل نیز طبیعی است که کار این نوع از مشاوران به مراتب سخت تر خواهد بود.

دسته آخر که به کارگزاران معاملات مربوط می گردد در واقع کنندگان خریدار و یا فروشنده به حساب می آیند. کارگزاران معاملات هیچ گونه تعهد محرمانه ای با طرفین معامله ندارند، بلکه به صورت قانونی و بدون در نظر دریافت منافع هیچ کدام از طرفین فعالیت می کنند.

وظایف مشاور املاک

به طور کلی شغل مشاور املاک از ابعاد بسیار متفاوتی برخوردار است و به همین دلیل هم باید اعتراف کرد که اصلاً نمی توان آن را در میان مشاغل ساده جای داد. یکی از مهم ترین ویژگی های مشاور املاک حفظ و رعایت اخلاقیات است. برای آنکه بتوان به فرایند درست و سالمی از مشاوره املاک پرداخت باید صداقت، عدالت، رازداری و همین طور امانت را در نظر داشت و به گونه ای رفتار کرد که منافع هر کدام از طرفین به نوبه خود حفظ گردد.

علاوه بر این یکی دیگر از وظایف مشاور املاک را می توان در احراز سمت و هویت دو طرف معامله خلاصه کرد. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در این حوزه رخ می دهد این است که افراد بسیاری خود را به عنوان وکیل، ولی و... جا می زنند و با این کار نیز به کلاه برداری می پردازند. به همین دلیل هم هست که احراز هویت دو طرف در چنین شرایطی اهمیت بسیاری پیدا می نماید. در این میان این مشاور املاک است که باید به چنین نکات و مسائلی توجه کند. با این ویژگی، ممنوع المعامله نبودن هر کدام از طرفین نیز قابل تشخیص خواهد بود. در واقع مشاورین املاک موظف هستند که به اصطلاح اهلیت دو طرف معامله را آنالیز و تائید کنند. این یعنی ببینند که آیا طرفین توانایی قانونی برای دارا شدن حق و یا اعمال و اجرای آن را دارند یا خیر.

برای این کار هم ساده ترین و ابتدایی ترین راه آنالیز اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی طرفین هم در ابتدای کار و هم در زمان تنظیم قرارداد خواهد بود. با این حال گاهی به غیر از این موارد، مدارک شناسایی دیگری نیز به فراخور موقعیت درخواست خواهد شد.

از دیگر وظایف مشاورین املاک می توان به این اشاره نمود که باید مورد معامله را نیز به طور کامل آنالیز کنند. این یعنی فرد باید مطمئن گردد که ملک موردنظر دارای سند رسمی مالکیت بوده و کاملاً صحیح و بدون هیچ قلم خوردگی است. در چنین شرایطی اگر هر نوع مورد مشکوکی مشاهده شد باید توضیحات سند به طور کامل آنالیز کرد. در این موقعیت مشاورین املاک باید سند مالکیت را با بنچاق آن تطبیق داده و از صحت آن مطمئن گردد. آنالیز سال صدور سند و تمامی اطلاعات تکمیلی آن نیز از جمله مواردی است که می توان به عنوان وظایف مشاورین املاک از آن نام برد.

در این میان یکی دیگر از مواردی که باید در جهت صحت ملک توسط مشاورین املاک آنالیز گردد شرایط ملک مورد معامله است. این یعنی مشاور املاک باید متوجه گردد که ملک در حال حاضر تخلیه و یا در تصرف است. علاوه بر این دریافت اصل اجاره نامه از فروشنده در رابطه با معاملات اجاره و همین طور آنالیز تاریخ انقضای اجاره نیز مواردی است که در ذیل وظایف مشاورین املاک قرار می گیرد.

در کنار تمامی این ها به انضمام بسیاری از موارد حقوقی در رابطه با صحت قرارداد، ملک و شرایط طرفین، عناوین دیگری همچون قیمت گذاری ملک، بازبینی قیمت نهایی، آنالیز جزئیاتی اعم از ابعاد و تأسیسات خانه، آنالیز و مشاوره در حوزه برطرف معایب خانه، حضور در محل و تهیه تصاویر مناسب برای آگهی های فروش و یا اجاره ملک، استفاده از تبلیغات اینترنتی، برنامه ریزی برای بازدید مشتریان، مذاکره در رابطه با شرایط قرارداد و همین طور مبالغ پیشنهادی، برنامه ریزی برای جلسه نهایی عقد قرارداد، بازبینی پفراینده های قرارداد، به روزرسانی آگهی های آنلاین و... نیز از وظایف مشاورین املاک به شمار می آیند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3322

به "مشاور املاک چه وظایفی را بر عهده دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور املاک چه وظایفی را بر عهده دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید