نقره کار: نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد

به گزارش وبلاگ خرید، یک حقوقدان گفت: هفته قوه قضائیه فرصت بازخوانی کارکرد و رویکرد این قوه با تمرکز بر اصل 156 قانون اساسی است و شهروندان حق دارند قوه قضا خدمتگذار آنها در جهت تضمین حکومت قانون باشد.

نقره کار: نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد

محمدصالح نقره کار در گفت وگو با خبرنگاران در ارزیابی از عملکرد قوه قضائیه به ویژه در مورد مبارزه با فساد درون قوه، با بیان اینکه مبارزه با فساد بدون استقلال قضایی تحقق پذیر نیست، اظهار کرد: هفته قوه قضا فرصت بازخوانی کارکرد و رویکرد قوه با تمرکز بر اصل 156 قانون اساسی است و شهفرایندان حق دارند قوه قضا خدمتگذار آنها در جهت تضمین حکومت قانون و مظهر اقتدار در مواجهه با ظلم و تضییع حقوق بیت المال باشد.

وی اعلام نمود: همانقدر که ظلم و فساد اقتصادی قبیح و مجرمانه است، ظلم سیاسی و اقتدارخواهی اضاعه گر آزادی فردی و اجتماعی نیز قبیح است و قوه باید در مصاف صدمه و ثلمه به حقوق و آزادی های اجتماعی و سیاسی هم مقتدر ظاهر شود.

این وکیل دادگستری توضیح داد: در مجموع عملنمودها نسبت به دوره قبل بهتر ارزیابی می شود لکن به اعتبار سزاواری ملت ایران جمع بندی کارکرد حکمرانی در پایش و تضمین حقوق عامه مطلوب نیست.

نقره کار در عین حال اعلام نمود: قوه در حمایت از حقوق اقلیت ها، دگر اندیشان سیاسی و افشاگران فساد توانمند ظاهر نمی شود، گفت: ضروری است در حمایت از آزادی های عمومی و حقوق مدنی سیاسی امانت اقتدار عمومی از مجرای قضا مقتدرانه تر ابراز شود. در جهت مبارزه با فساد این زیبنده ایران و خون شهدا و این همه ایثار مردم نیست که تا مدیری سر کار هست کاری به کارش نباشد و تا منفک شد بعد از کلی هزینه و تالی فاسد، به دنبال مچ گیری باشیم، بنابراین اعتماد عمومی با سیستماتیک و مطول شدن فساد به یغما می رود.

وی با بیان اینکه در مجموع باید آستانه توقعات از قوه قضا افزایش یابد، توضیح داد: ابتدا باید دادگاه های اختصاصی نظیر ویژه روحانیت و انقلاب حذف شود و همه دادگاه ها عام و بدون تبعیص و تفاوت عمل نمایند. همچنین آیین دادرسی واحد باشد و پفراینده ها به صورت غیر تبعیص آمیز توزیع شود و دادگاه ها با آیین واحد و بدون پیش فرض رسیدگی نمایند. در این راستا باید دادگاه های تخصصی تقویت شده و دادگاه های تجاری، بانکی، بورسی و غیره قضات تخصصی داشته باشند.

این حقوقدان با تاکید بر اینکه تبصره ماده 48 حذف و دسترسی غیر تبعیص آمیز به وکیل تسهیل شود، گفت: باید استقلال قوه قضا از قدرت، حداکثری و بدون قید و شرط باشد و قوه از مناسبات سیاسی پرهیز جدی کند. نسبت به آزادی های مدنی سیاسی و اقدامات با حسن نیت کنشگران سیاسی، سیاست کیفری تامینی و حمایت گرانه و نه مجرم پندارانه تفتیشی اتخاذ شود و اعدام پرهیزی شده و رو به کاهش و تا لغو اعدام حرکت کرد. همچنین زندانیان مدنی سیاسی و وکلای دربند و زندانیان وجدانی عقیدتی باید آزاد شوند.

نقره کار اعلام نمود: غارتگران بیت المال، مخربان محیط زیست و مفسدان اقتصاد با سرعت و امانت و بدون تبعیض یا حامی پروری تعقیب شوند و دادگاه های استجازه ای که فرایند تعقیب خاص داشته و در غیاب وکیل آزاد رسیدگی و بدون تجدید نظرخواهی هستند حذف شوند

وی با اشاره به اینکه صندلی نظارتی دیوان عالی کشور تقویت شود، گفت: دادستان ها تعلیمات حقوق بشر و شهفرایندی متناسب به ظابطین دهند تا شاهد تعدی به حقوق مردم خصوصا در مراحل تحقیقات مقدماتی و تعقیب یا بازداشت خودسرانه و شنود غیر قانونی نباشیم. همچنین بازنگری در مجازات های بی مبنا با دوران مدرن و امروزی در دستور کار قرار گیرد، نظیر حذف مجازات های خشن جسمی که خود بازفراوری خشونت می نماید و شجاعانه با رویکرد اجتهادی مجازات های نامناسب غیر روزآمد موجد وهن نظام کیفری حذف شوند.

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه جرم زدایی و زندان زدایی در دستور کار جدی باید قرار گیرد، توضیح داد: هیات منصفه ها باید تقویت شده و ترکیب آن نه انتصابی قدرت مآب بلکه مدنی و مردمی واقعی باشد. همچنین پاسخ گویی و شفافیت در بودجه، تمرکز حساب های قوه در یک حساب و واریز وجوه به خزانه و مرتب سازی اقتصادی که با بدعت هایی ملکوک شده بود به جد موجه شود. در این راستا قوه قضائیه خود را بالاتر از گزارش به مردم و ورای تحقیق و تفحص مجلس و نهاد ناظر نبیند و مرتبا به مردم گزارش داده شود. لیکن با نهادهای مدنی برای آموزش مردم و پیشگیری از جرم، برنامه های منسجم همکارانه تدارک دیده شود.

نقره کار گفت: قوه قضائیه باید در کلیه مصادیق نقض حقوق بشر نظیر صدمه به حقوق انسانی اقلیت ها، خشونت خانگی، قتل های ناموسی، تعدی به حیوانات و محیط زیست مقتدرانه و به هنگام عمل کند. در ضمن برای توسعه قضا و ارتقای دانش قضات نیز دوره های تخصصی مستمر با باز کردن درب قوه به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی تمهید شود و از مداخله و مباشرت در امور وکالت اجتناب و بلکه صرفا نظارت قیمومتی و نه سلسله مراتبی اتخاذ نموده و کانون وکلا را مستقل از قدرت و بمثابه یک نهاد مدنی حامی حقوق شهفرایندی تاب آوری حمایت گرانه کند

وی داشتن برنامه جامع اقدام در حمایت از سرمایه گذاری و فراوری توسط قوه قضائیه را یکی دیگر از توقعات از این قوه دانست و اعلام نمود: در مورد امور حقوقی ایرانیان خارج از کشور نیز سرویس قضایی مناسب احتیاج به ایشان ارائه شود و همچنین برای برطرف اطاله دادرسی و رسیدگی های مطول دادگاه ها را حسب اهمیت طبقه بندی یک و دو کند.

این عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تاکید نمود: مسئولان قوه قضائیه مرتبا با رسانه ها و افکار عمومی در تعامل بوده و پاسخگویی بدون روتوش و مداهنه داشته باشند تا اعتماد عمومی به قوه جلب شود.

نقره کار در سرانجام با تاکید بر اینکه تجهیز و نوسازی زندان ها و ایمن سازی محیطی در سطح کشور اولویت داشته باشد، گفت: امیدواریم که نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3013

به "نقره کار: نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد" امتیاز دهید

1 کاربر به "نقره کار: نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقره کار: نقش قوه قضائیه در توسعه و مدرن سازی کشور پر رنگ تر از قبل باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید