نقشه 99 ورود پول خارجی

به گزارش مجله بای بلاگ، پنج استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و آذربایجان شرقی مهم ترین مناطق در کشور هستند که بیشترین حجم از سرمایه خارجی را در سال 1399 جذب نموده اند. مرور سیر کلی جذب سرمایه خارجی در ایران طی سه سال اخیر نیز نشان می دهد از نظر تعداد و حجم طرح های مصوب، کشور رکورد جدیدی به ثبت رسانده است.

نقشه 99 ورود پول خارجی

به گزارش دنیای اقتصاد؛ نکته عجیب ماجرا این است که تنها کمی بیش از 20 درصد طرح های مصوب سال 99 به مرحله بهره برداری و جذب رسیده است. این نسبت یک به پنج نکته مهمی است که در مقایسه با سال های گذشته از رشد شکاف میان سرمایه مصوب و جذب شده حکایت دارد.

سهم 90 درصدی بخش صنعت از آمار های سرمایه خارجی مصوب شده صنعت، معدن و تجارت گویای جاذبه بالاتر این بخش برای بازیگران خارجی است. البته از مجموع تقاضای خارجی سرمایه گذاری در ایران، بخش صنعت، معدن و تجارت مجموعا 29 درصد سهم دارد و مابقی پول ها به سمت زیرساخت های عمرانی و سایر پروژه های مالی حرکت نموده اند.

پول های خارجی در سالی که گذشت عموما به سمت کلید زدن پروژه هایی در ایران حرکت نموده اند که 100 درصد مالکیت آن ها خارجی بوده به طوری که تقاضای این بخش را به بیش از 3/ 1 میلیارد دلار رسانده اند. حجم همکاری در قالب پروژه های جوینت ونچر نیز در 78 مورد به بیش از 557 میلیون دلار رسیده است. در عین حال بخش صنعت، معدن و تجارت کشور در سال گذشته در قالب پروژه های مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT چیزی بالغ بر 563 میلیون دلار سرمایه خارجی جذب نموده است.

در آمار های اعلام شده از سوی وزارت صمت در مورد سرمایه گذاری خارجی، دیدن نام دو کشور اتریش و کانادا جالب توجه است. کشور هایی که عموما شراکت چندانی با اقتصاد ایران نداشته اند در این سال به ترتیب 116 و 271 میلیون دلار سرمایه خارجی و طرح مصوب نموده اند. با اینکه از نظر حجم، این کشور ها قصد دارند ارقام بالایی را در ایران سرمایه گذاری نمایند، اما این افغانستان است که با کلید زدن 47 پروژه سعی نموده بیشترین مشارکت را در فرایند فراوری و صنعت ایران در سال 99 بروز دهد.

سرمایه گذاری خارجی در فاصله 96 تا 99

بدیهی است سال 96 بیشترین حجم از سرمایه گذاری مصوب و جذب شده خارجی به ثبت رسیده باشد. در این سال عموما طرح های بزرگی با حجم سرمایه گذاری بالا از دامنه متنوعی از کشور ها در ایران به ثبت رسیده است که آمار های رسمی از حجم 8/ 2 میلیارد دلاری آن ها برای بخش صنعت، معدن و تجارت حکایت دارد. رقمی که در نهایت گویا تنها 1/ 1 میلیارد دلار از آن جذب شده و به پروژه های مولد بدل شده است. با شروع دوباره تحریم ها، اما این فرایند به شدت نزولی شده و در فاصله یک سال حجم سرمایه گذاری مصوب و جذب شده به ترتیب حدود 71 و 73 درصد سقوط کرد.

بر این مبنا در سال 97 تنها 1/ 1 میلیارد دلار در بخش های مربوط به وزارت صمت سرمایه خارجی مصوب شد و تنها 300 میلیون دلار از آن جذب شد که به معنی نسبت یک به 6/ 3 سرمایه جذب شده خارجی به سرمایه مصوب است. این رقم در سال 96 در سطح یک به 5/ 2 بود و تاثیر ملموس برجام بر فرایند جذب سرمایه های خارجی را اثبات می نماید.

در سال 98 البته اندکی این نسبت بهبود پیدا کرد هرچند آمار کلی تصویب سرمایه خارجی افت فاحشی داشت. در این سال کلا 854 میلیون دلار در سه بخش صنعت، معدن و تجارت سرمایه خارجی مصوب شد که 433 میلیون دلار از آن به ادعای وزارت صمت جذب صنایع و سایر بخش های تجاری و معدنی شد.

در سال 99، اما شرایط به کل تغییر کرد و بهبود نسبی در فرایند جذب سرمایه خارجی در کنار رشد چشمگیر مجوز های صادره قابل لمس است. مرور آمار های سرمایه گذاری خارجی طی سه سال اخیر نشان می دهد کشور در سال 99 در فرآیند تصویب طرح های خارجی شرایطی بهتر از قبل پیدا نموده است، هرچند این موضوع باعث نشده تا فرایند بهره برداری و جذب سرمایه خارجی در کشور، به شکل چشمگیری تغییر کند.

تسهیل جذب سرمایه خارجی در بخش صنعت، چالشی است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. منظور از تسهیل، باز کردن راستا برای جذب کل سرمایه گذاری های مصوب است که در نهایت ارقام سرمایه گذاری بهره برداری شده یا جذب شده افزایش می یابد.

بر این مبنا گرچه در سال 99 در مقایسه با سه سال قبل از آن طرح های بیشتری در زمینه سرمایه گذاری خارجی تصویب شده، اما رشد عددی این طرح ها، حجم جذب سرمایه خارجی هیچ گاه به اعدادی که در سال 96 تجربه شده نرسیده است. در عین حال اگر سال 96 را به عنوان سالی که تحریم های کمتری به کشور تحمیل بود در نظر بگیریم، کارنامه جذب سرمایه خارجی در سال 99 را با وجود حجم و تعداد بزرگ تحریم ها باید موفقیت آمیز دانست. هرچند ابعاد این موفقیت کوچک و محدود است.

در واقع در شرایطی که کشور سالانه دست کم به 15 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده برای رسیدن به نرخ های رشد مالی 6 تا 8 درصد احتیاج دارد، رقم 550 میلیون دلار جذب نشانه غلبه روزمرگی بر مدیریت مالی کشور است. موضوعی که البته به دلیل تحریم شدت گرفته و بهانه لازم را برای بی توجه به جذب سرمایه خارجی پیدا نموده است.

جزئیات دقیق تر از سرمایه گذاری خارجی 99

طبق آمار های منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 99 بیش از 46/ 2 میلیارد دلار درخواست سرمایه گذاری خارجی در کشور تصویب شده است. این میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب مربوط به 158 فقره طرح و پروژه است که از این نظر در هم سنجی با سال 98 رشد 92 درصدی را نشان می دهد.

در 12 ماهه سال 98 تعداد 82 فقره طرح و پروژه با حجم سرمایه گذاری 854 میلیون دلاری در بخش های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری مصوب شده بود. برپایه گزارش وزارت صمت، تفکیک بین بخشی پروژه ها در سال 99 حاکی از آمار 5/ 90 درصدی تعداد طرح ها و پروژه های صنعتی (با 143 فقره طرح و پروژه)، 1/ 5 درصدی پروژه های تجاری (با هشت فقره طرح و پروژه) و 4/ 4 درصدی پروژه های معدنی (با هفت فقره طرح و پروژه) است.

گروه های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با 578 میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با 313 میلیون دلار، ساخت کاغذ و محصولات کاغذی با 285 میلیون دلار و فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل با 280 میلیون دلار، به ترتیب بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی را در سال 99 به خود اختصاص دادند. همچنین چین با 543 میلیون دلار، آلمان با 9/ 486 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 7/ 363 میلیون دلار، کانادا با 6 / 271 میلیون دلار و اتریش با 116 میلیون دلار به ترتیب پنج کشور نخست سرمایه گذار در ایران بوده اند.

در سالی که گذشت، افغانستان با 47، ترکیه با 14، چین و آلمان با 12 و امارات با 10 طرح و پروژه، به ترتیب پنج کشور نخست از نظر تعداد پروژه های سرمایه گذاری در ایران محسوب می شوند. بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در سالی که گذشت در استان خوزستان با 26 درصد، سیستان و بلوچستان با 23 درصد، فارس و هرمزگان با 19 درصد و آذربایجان شرقی با 13 درصد بوده است.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7125

به "نقشه 99 ورود پول خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه 99 ورود پول خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید