نوسازی تاکسی ها از اردیبهشت 1400 کلید می خورد

به گزارش وبلاگ خرید، شهر: سال گذشته نوسازی سه هزار و 252 دستگاه تاکسی فرسوده در شهر تهران محقق شد. قرار بود این عدد چهار هزار و 431 دستگاه باشد که به علت موکول شدن فرآیند اداری به روزهای پایانی سال، عملیات نوسازی هزار و 179 دستگاه تاکسی انجام نشد.

نوسازی تاکسی ها از اردیبهشت 1400 کلید می خورد

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش شهر، با سرانجام یافتن سال 1399، تعداد خوردوهای فرسوده شهر تهران به عدد 40 هزار رسید. این آمار نشان می دهد که نیمی از ناوگان تاکسیرانی شهر تهران فرسوده شده اند و باید دست اوراقی ها و ضایعاتی ها سپرده شوند.

سال گذشته قرار بود که تمرکز اصلی برای نوسازی تاکسی های فرسوده شهر با استفاده از ظرفیت قانونی ماده 12 قانون برطرف موانع فراوری انجام گردد. برهمین اساس، مدیریت شهری نوسازی 15 هزار دستگاه تاکسی طی یک سال را هدف قرار داد تا بتواند بخشی از حجم بزرگ تاکسی های فرسوده شهر را نوسازی کند. اما طبق الزام هیات وزیران درباره ارتقاء یورو 4 به یورو 5 در سبد محصولات خودروسازان تا مرداد 1399، پنج ماه ابتدایی سال هیچ اتفاقی در زمینه نوسازی رخ نداد و فراوری و شماره گذاری خودروهای ایران خودرو و سایپا متوقف شد.

علی محتشمی پور، معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در گفت وگو با شهر، درباره عملیات نوسازی تاکسی های فرسوده در سال گذشته، شرح داد: هدف گذاری برای نوسازی تاکسی های فرسوده در سال گذشته برابر با 15 هزار دستگاه تاکسی فرسوده بود که به علت حواشی پیش آمده، عملیات نوسازی تا سرانجام تابستان متوقف شد. با وجود تمامی مسائل و موانع در سال 1399، برای نوسازی چهار هزار و 431 دستگاه تاکسی فرسوده اقدام شد که درنهایت نوسازی سه هزار و 252 دستگاه تاکسی صورت گرفت.

او در ادامه اضافه نمود: از چهار هزار و 431 دستگاه تاکسی فرسوده، هزار و 179 دستگاه تاکسی در ایام سرانجامی سال فرآیند نوسازی را طی نموده بودند که متأسفانه پیروز به واریز وجه به حساب خودروساز نشدند؛ بنابراین باید سال جاری براساس پیش فاکتور جدید ایران خودرو اقدام به نوسازی نمایند.

نوسازی 1806 دستگاه تاکسی فرسوده با تسهیلات قرض الحسنه

محتشمی پور درباره آمار نوسازی تاکسی های فرسوده به تفکیک نقدی و تسهیلاتی، بیان کرد: در مجموع از چهار هزار و 431 دستگاه تاکسی فرسوده، نوسازی هزار و 806 دستگاه تاکسی فرسوده برمبنای تهسیلات بود که از این تعداد هزار و 277 دستگاه تاکسی قطعی و نهایی شد. نوسازی دو هزار و 625 دستگاه تاکسی فرسوده هم برمبنای پرداخت نقدی بود که از این تعداد هم هزار و 975 دستگاه تاکسی نوسازی شد. در مجموع تعداد نوسازی تاکسی های فرسوده در سال گذشته به صورت پرداخت نقدی رانندگان در شهر تهران بیشتر از نوسازی تهسیلاتی بوده است.

معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران درباره شرایط فعلی نوسازی تاکسی های فرسوده شهر تهران، گفت: خودروسازان سالانه مکلف هستند که مجوزهای لازم نظیر ارتقاء استانداردهای محیط زیستی را از سازمان های مربوطه دریافت نمایند تا بر همین اساس قیمت های جدید اعلام گردد. درحال حاضر قیمت های جدید اعلام نشده و پیش بینی می گردد که در هفته نخست یا دوم اردیبهشت 1400، قیمت ها اعلام و پیش فاکتور تاکسی ها صادر گردد.

دولت به تثبیت قیمت تاکسی ها یاری کند

او ضمن درخواست از مسئولان بابت نگاه ویژه تری به موضوع قیمت گذاری تاکسی ها، بیان کرد: براساس استراتژی خودروسازان، قیمت گذاری ها به صورت یکنواخت در سبد محصولات اتفاق می افتد و تفاوتی بین کاربری خودروها (تاکسی و شخصی) وجود ندارد. هرچه مدیریت شهری تسهیلات قرض الحسنه بانکی را ارتقاء دهد در طرف مقابل خودروسازان قیمت خودروهای عمومی را افزایش می دهند؛ بنابراین تأثیر تسهیلات در توانمندسازی اقتصادی رانندگان کاهش می یابد.

معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران درباره تسهیلات نوسازی در سال 1400، گفت: با پیگیری ها و حمایت های سیدمناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در روزهای سرانجامی سال 1399، تفاهم نامه سه جانبه اعطای 10 هزار فقره وام نوسازی تاکسی های فرسوده به مبلغ 90 میلیون تومان و کارمزد 4 درصد و بازپرداخت پنج ساله میان سازمان برنامه و بودجه کشور، شهرداری تهران و صندوق کارآفرینی امید به امضاء رسید. سهم سازمان برنامه و بودجه کشور در این تفاهم نامه 150 میلیارد تومان، سهم شهرداری تهران 150 میلیارد تومان و سهم صندوق کارآفرینی امید هم 600 میلیارد تومان است.

کاهش 60 درصدی درآمد تاکسیرانان

او در ادامه بیان کرد: درحال حاضر تفاهم نامه ابلاغ شده و بخشی از سهم سازمان برنامه و بودجه کشور به مبلغ 30 میلیارد تومان به حساب واریز شده است. باید سهم 30 میلیارد تومانی شهرداری تهران هم به حساب صندوق کارآفرینی امید واریز گردد تا تخصیص تسهیلات به رانندگان متقاضی صورت گیرد.

محتشمی پور با بیان اینکه اگر همین فردا هم تأمین منابع اقتصادی از سمت شهرداری صورت گیرد اما عامل مکمل آن یعنی صدور پیش فاکتور شروع نگردد، عملیات نوسازی انجام نخواهد شد، اضافه نمود: امید است که خودروسازان و دولت در این جهت به تثبیت قیمت تاکسی در سال 1400 یاری نمایند.

معاون فنی و بهره برداری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در سرانجام از کاهش 60 درصدی درآمد تاکسیرانان شهر تهران از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا به امروز، اطلاع داد.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6881

به "نوسازی تاکسی ها از اردیبهشت 1400 کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوسازی تاکسی ها از اردیبهشت 1400 کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید