هویتزر ارتش آمریکا به رکورد جدیدی دست یافت

به گزارش وبلاگ خرید، هویتزر در حقیقت نوعی از ادوات توپخانه ای به شمار می رود که بعضی از ویژگی های توپ جنگی و همینطور خمپاره را به صورت توام در اختیار دارد.

هویتزر ارتش آمریکا به رکورد جدیدی دست یافت

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از گانزمانیتور، ارتش آمریکا به تازگی از توپخانه جدید خود با برد گسترش یافته (به اختصار ERCA) رونمایی نموده است که می تواند عملیات هدف گیری را از فاصله 69 کیلومتری به انجام برساند. این طولانی ترین فاصله ای است که تا به امروز برای یک هویتزر تایید شده است. البته به نظر می رسد که یک هویتزر جدید روسی قابلیت دست یابی به رکورد مذکور را داشته باشد، یعنی دقیقا 69 کیلومتر و نه بیشتر.

اما پیش از آن که به ادامه موضوع بپردازیم، ضروری است کمی با مفهوم هویتزر آشنا شویم. هویتزر در حقیقت نوعی از ادوات توپخانه ای به شمار می رود که بعضی از ویژگی های توپ جنگی و همینطور خمپاره را به صورت توام در اختیار دارد. آنها در اصل برای استفاده در شرایط محاصره دشمن و موقعیت هایی طراحی شدند که اپراتور هم به کالیبر عظیم خمپاره انداز و هم به تحرک پذیری بالای توپ احتیاج داشته باشد.

از هویتزر جدید ارتش آمریکا چه می دانیم؟

مدتی است که ارتش آمریکا به طرز چشمگیری تصمیم به افزایش برد تسلیحات هویتزری خود گرفته است و توانسته رکوردی متفاوت را از این نظر به ثبت برساند. این فناوری نظامی متمایز یا سلاح توپخانه ای از نمونه های پیشین خود قادر به هدف گیری دقیق خواهد بود و برد آن برای بمباران واشینگتن از بالتیمور کافی است. به گفته ارتش ERCA هم اکنون رکورد حملات دقیق جهانی را در دست دارد. با این حال شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هویتزر جدید روسی نیز شاید به زودی بتواند رکورد نام برده را به چالش بکشاند.

به گزارش دیفنس نیوز، ارتش اولین سری از آزمایشات مربوط به هویتزر خود را در ایالت آریزونا انجام داده و طی آن از سلاحی با کالیبر 58 استفاده شده است. گفتنی است که در سیستم توپخانه میدانی کالیبر به طول لوله سلاح اشاره می نماید و نه به قطر دهانه آن. بدین ترتیب به منظور مشخص طول کلی لوله، قطر 155 میلی متری لوله در 58 ضرب می گردد تا عدد 29.49 فوت به دست آید. لوله هایی با طول بیشتر مزیت جنگی مهمی خواهند داشت. در چنین ادواتی لوله طولانی تر اجازه می دهد تا گازهای منبسط شده مدت زمان بیشتری روی گلوله اعمال نفوذ نمایند و در نهایت سرعت حرکت پرتابه افزایش یابد.

از طرفی دیگر ERCA مجهز به فرمولاسیون پیشرانه جدید تحت عنوان سوپرشارژ نیز خواهد بود که برای ارتقا سطح فشار داخل لوله به کار می رود. مجموعا طول بیشتر لوله و پیشرانه مذکور باعث شده تا ارتش بتواند توپخانه ای را بسازد که با تکیه بر سیستم راهنمایی جی پی اس، برد 69 کیلومتری دقیقی را به نمایش بگذارد. طی تست ERCA سه گلوله شلیک شدند. آتش گلوله اول به دلیل وزش شدید باد و گلوله دوم نیز به علت خرابی های نرم افزاری موفقیت آمیز نبود. اما گلوله سوم بدون هیچ مسئله ای به هدف اصابت کرد. طبق گزارش های به دست آمده، ERCA دامنه هویتزرهای کنونی موجود در ارتش را تقریبا دو برابر نموده است. برای نمونه هویتزر خودگردان M109A7 می تواند پرتابه های Exacalibur را به مسافت 39.3 کیلومتر دورتر از محل شلیک برساند. این در حالی است که هویتزر ERCA همین عدد را به بیش از 69 کیلومتر نزدیک نموده است.

Excalibur خمپاره مقاوم به پارازیت و مجهز به جی پی اس است که از طریق شرکت تولیدنماینده تجهیزات نظامی آمریکایی ریتیون توسعه یافته و از کلاهکی با قابلیت انفجاری بالا بهره می برد. نمونه های جدید این پرتابه که برای نخستین بار در اوایل سال 2010 وارد میدان رقابت شدند، قادر به هدف گیری از فاصله 2 متری هستند. اما همانطور که گفته شد، ERCA برد بسیار بیشتری دارد.

و اما نوبت به چالش پیش روی ERCA و رقیب احتمالی آن یعنی نمونه روسی می رسد.2S35 Koalitsiya-SV یک هویتزر خودگران 152 میلی متری است که شباهت زیادی به M109A7 دارد. گفته می گردد که این همتای روسی بردی میان 40 تا 80 کیلومتر داشته باشد. اگر حد بالای این پیشبینی را در نظر بگیریم، رقیب ERCA برد بیشتری از آن خواهد داشت و ممکن است نتیجه بازی به کلی تغییر کند.

هویتزر 2S35 روسی

در ماه مارس سال 2020 روزنامه پرتیراژ روسی ایزوستیا گزارشی مبنی بر توسعه یک خمپاره جدید که می تواند بردی بیش از 100 کیلومتر را در اختیار هویتزر 2S35 قرار دهد، منتشر کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5554

به "هویتزر ارتش آمریکا به رکورد جدیدی دست یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویتزر ارتش آمریکا به رکورد جدیدی دست یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید