ویژگی های هانتاویروس؛ ویروس جدید چینی ، روش انتقال هانتاویروس به انسان ، ارزیابی مخاطره این ویروس برای ایران

به گزارش وبلاگ خرید، سندرم ریوی ناشی از هانتاویروس یک بیماری تنفسی شدید و گاهی کشنده در انسان است که در اثر عفونت با هانتاویروس ایجاد می گردد و جوندگان به عنوان مخزن آن نقش مهمی در انتقال ویروس به انسان دارند.

ویژگی های هانتاویروس؛ ویروس جدید چینی ، روش انتقال هانتاویروس به انسان ، ارزیابی مخاطره این ویروس برای ایران

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش وبلاگ خرید به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، پس از اینکه چند روز پیش رسانه های خبری با عنوان مسافر چینی که در داخل اتوبوس جان باخت، نتیجه تست هانتاویروس او مثبت بود منتشر کردند و این موضوع توجه جهانی را به خود جلب نموده است.

برخی نگرانی ها از شیوع یک ویروس جدید در گیرودار درگیری جامعه جهانی با اپیدمی کروناویروس (کووید 19) رخ داد که جهت اطلاع بیشتر مردم از این ویروس اطلاعات زیر گردآوری شده است. اگر چه تا به امروز اطلاعات بیشتری در رابطه با موضوع جدید اتفاق افتاده و نتایج آزمایش مسافران اتوبوسی که یکی از آنها به این بیماری مبتلا شده منتشر نشده است.

  • هانتاویروس چیست؟

سندرم ریوی ناشی از هانتاویروس یک بیماری تنفسی شدید و گاهی کشنده در انسان است که در اثر عفونت با هانتاویروس ایجاد می شود. این بیماری در سال 1995 جزو بیماری های اخطار کردنی در برخی از کشورهای توسعه یافته بوده است.

هر فردی که با جوندگان حامل ویروس هانتایروس در تماس باشد، در معرض خطر ابتلا به سندرم ریوی ناشی از این ویروس خواهد بود. هانتاویروس برای نخستین بار در دهه 1950 در جنگ آمریکا و کره در کره (رودخانه Hantan) شناسایی شد.

  • مخزن ویروس

جوندگان مخزن هانتاویروس بوده و نقش مهمی در انتقال ویروس به انسان دارند.

  • ابتلای انسان به سندرم ریوی ناشی از هانتاویروس

موارد انسانی عفونت هانتاویروس به طور انفرادی و معمولاًً در مناطق روستایی، جنگل ها و مزارع که زیستگاه مناسبی برای جوندگان هستند، اتفاق می افتد.

البته مناطقی در داخل و اطراف منازل مسکونی، انبارها و سایر مکان هایی که جوندگان ممکن است در آن زندگی نمایند نیز مکان های بالقوه ای هستند که ممکن است افراد در معرض ویروس باشند.

  • روش انتقال هانتاویروس به انسان

1- به وسیله گازگرفتگی انسان توسط جوندگان آلوده (این روش بسیار نادر است.

2- به وسیله آلودگی دست افراد به ادرار، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده و سپس انتقال آن به وسیله تماس دست آلوده به بینی یا دهان

3- مصرف غذای آلوده به ادرار، مدفوع و بزاق جوندگان آلوده

نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که بسیاری از افراد پس از تماس مکرر با جوندگان و یا مدفوع آنها به سندرم تنفسی هانتاویروس مبتلا شده اند.

  • علائم بالینی بیماری

علائم بیماری به نظر می رسد بین 1 تا 8 هفته پس از قرار دریافت در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده ایجاد شود. علائم بالینی سندرم ناشی از هانتاویروس شبیه علائم بیماری کووید 19 (تب، سرفه، تنگی نفس) است. علائم اولیه شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است.

  • میزان مرگ و میر در انسان

میزان مرگ و میر در انسان به علت بیماری ناشی از هانتاویروس در حدود 38 درصد است.

  • پیشگیری

حذف یا به حداقل رساندن جوندگان به وسیله تله گذاری و پرکردن سوراخ ها و شکافهای محل زندگی و سایر اماکن مهمترین راه پیشگیری از این بیماری است.

  • هشدار ناشی از مرگ اخیر یک نفر در چین به دلیل ابتلا به هانتاویروس

رسانه های خبری اخیراً تیتر خبری تحت عنوان مسافر چینی که در داخل اتوبوس جان باخت نتیجه تست هانتاویروس او مثبت بود منتشر کردند که این موضوع توجه جهانی را به خود جلب کرد.

بر اساس این خبر، مسافری که از یونان (Yunnan) چین با اتوبوس در حال سفر به استان شاندونگ برای رفتن به محل کارش بوده در داخل اتوبوس می میرد پس از آن تعداد 32 نفر دیگر نیز که مسافر این اتوبوس بوده اند مورد آزمایش قرار می گیرند که البته تا به امروز اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع و نتایج آزمایشات مسافران منتشر نشده است.

  • آیا این ویروس پتانسیل زئونوز بودن را دارد ؟

با توجه به اینکه جوندگان بعنوان مخزن این بیماری مطرح هستند، بنابراین بیماری مشترک تلقی می شود. بر این اساس لازم است برنامه کنترل موش در اماکن خاص (مرغداری ها، انبارها و ..) جدی گرفته شود.

  • ارزیابی مخاطره این ویروس برای کشور ایران

با توجه به سبک زندگی و سطح بهداشت مردم در ایران، مخاطره این ویروس برای مردم کشور ما بسیار پایین است و هیچ نگرانی در این زمینه نبایستی وجود داشته باشد، اما برای افرادی که در مکانهایی زندگی یا کار می نمایند که ممکن است دارای جمعیت قابل توجه جونده باشد، رعایت معیارهای بهداشتی محافظتی بسیار لازم است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1464

به "ویژگی های هانتاویروس؛ ویروس جدید چینی ، روش انتقال هانتاویروس به انسان ، ارزیابی مخاطره این ویروس برای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویژگی های هانتاویروس؛ ویروس جدید چینی ، روش انتقال هانتاویروس به انسان ، ارزیابی مخاطره این ویروس برای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید