پیام رهبری مانع هجمه به مرتضی شد

به گزارش وبلاگ خرید، اگر آن کنش های رهبری نبود، تردید نکنید که برخی آقا مرتضی را پس از شهادت نیز آرام نمی گذاشتند و رهایش نمی کردند و خیلی بیشتر از آنچه در زمان حیاتش بر او تاختند، پس از شهادتش می تاختند.

پیام رهبری مانع هجمه به مرتضی شد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می گوید: به شکل معین نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. حداقلش این بود که قشریون دیگر نتوانستند به مرتضی حمله کنند. اگر آن کنش های رهبری نبود، تردید نکنید که برخی آقا مرتضی را پس از شهادت نیز آرام نمی گذاشتند و رهایش نمی کردند و خیلی بیشتر از آنچه در زمان حیاتش بر او تاختند، پس از شهادتش می تاختند. در نتیجه نمی خواهم بگویم رهبری با این انگیزه آن کار را کرد و آن لقب را داد تا از این هجمه ها جلوگیری کند، خیر، اما من دارم از پیامدهایش صحبت می کنم. البته می توانم بگویم که رهبر انقلاب انگیزه سیاسی نداشتند، بلکه آنچه بیان کردند، باورشان بود. می توانم بگویم شاید یکی از دلایلی که باعث شد در همین حد نامی و یادی از مرتضی باقی بماند، تحسین و تجلیل رهبری از او بود.

نبوی می افزاید: اگر ما به جمله بلندی که رهبر انقلاب در مورد آقا مرتضی بیان کردند، باور داشته باشیم، خود این جمله به ما کمک می کند که قلم را بشناسیم. یعنی وقتی از قلم و حرمت آن صحبت می کنیم، منظور کدام قلم است. همان قلمی است که ن والقلم و ما یستطرون و آنچه می نگارد، آنگاه می بینیم که چه معنای عمیق و ژرفی پیدا می کند. حالا از خودمان سؤال کنیم، ما این معنا را فهم کرده ایم؟ اگر فهم کرده باشیم که خوش به حال ما، اگر فهم نکرده باشیم به نظرم فقط داریم از مرتضی صرفاً تجلیل می کنیم و فقط داریم از او حرف می زنیم.

هر از گرد راه رسیده ای نمی تواند مدیر فرهنگی شود

از نبوی می پرسیم به نظر شما، مسئولان و مدیران فرهنگی کشور چقدر به همین پیام های تجلیل رهبری از شهید آوینی توجه داشته و دارند و او اینگونه پاسخ می دهد: ابتدا باید بگویم که اگر قرار باشد نوع کنش رهبری نسبت به شهادت آوینی را در چگونگی حرکت فرهنگی و هنری نظام جمهوری اسلامی بفهمیم، مهم ترین و مهم ترین و مهم ترین کار این است که فرهنگ و هنر را جدی بگیریم، خیلی هم جدی بگیریم. برای فرهنگ، شرافت ذاتی قائل باشیم. فرهنگ را آنقدر جدی بگیرم که معتقد نباشیم هر از گرد راه رسیده ای می تواند مدیر فرهنگی جامعه باشد. فرهنگ آنقدر برای ما جدی باشد که به حرف ها و شعار های دیگران اتکا نکنیم و برخی را به ناحق در صدر محافل و مجالس فرهنگی و هنری ننشانیم تا با معرفی آن ها به عنوان الگو، آدرس غلط به علاقه مندان و جوانان بدهیم. متأسفانه کم نیستند اینگونه افراد که به دست ما به الگو های جوان ها تبدیل شده اند و چه الگو های غلطی هم هستند. بعضاً عقرب هایی هستند که زهر دارند و مار هایی که زهرشان را پنهان کرده و به موقع نیش شان را زده و خواهند زد؛ لذا حرف اول من در چگونگی انتخاب مدیران فرهنگی کشور است.

مرتضی در چارچوب تنگ جناحی نمی گنجد

این منتقد سینما معتقد است که عده ای آوینی را به انحصار خود کشیده اند. وقتی می پرسم اساساً ممکن است تفکر به انحصار کشیده شود، می گوید: این واقعیتی است که وجود دارد. گروهی تلاش می کنند که این کار را انجام دهند. گروهی هم تلاش می کنند از آقا مرتضی استفاده سیاسی و جناحی ببرند و این قابل کتمان نیست. گروهی نیز اندیشه او را مذموم قلمداد می کنند. به نظر من نیت هر دو گروه باطل است؛ هم آن هایی که سعی می کنند مرتضی را مصادره جناحی کنند، نیت شان باطل است و هم آن هایی که دارند مرتضی را تقبیح می کنند، اما در بزنگاه ها مرتضی را به نام خودشان مصادره می کنند. هر دو گروه در نهایت ناجوانمردی به مرتضی ستم می کنند. مرتضی در چارچوب تنگ جناحی نمی گنجد. اساساً اندیشمندان در چارچوب احزاب نمی گنجند، حتی اگر یک زمانی یک اندیشمند مثل شهید بهشتی فعالیت حزبی هم داشته باشد. بهشتی فراتر از حزب جمهوری اسلامی بود، حزب بر بهشتی مسلط نبود و او بر حزب مسلط بود.

نبوی حتی به برخی کسانی که مدعی شهید آوینی هستند، می تازد و تفکر آن ها را ماتریالیستی می داند. او در این باره می گوید: برخی مرتضی را برای خودشان مصادره و سعی می کنند از پس و پشت نام مرتضی استفاده کنند. طی سال های بعد از شهادت مرتضی، کسانی از او حرف زدند، اما تفکر ماتریالیستی خودشان را مطرح کردند. از مرتضی حرف می زنند، اما نگرش های خودشان را که هیچ ربطی به مرتضی ندارد عرضه می کنند. متأسفانه جریان فرهنگی انقلاب نیز به این افراد میدان دادند تا آن ها به سخنگویان شهید آوینی تبدیل شوند.، اما نبوی نامی از این افراد نمی برد و صرفاً می گوید: قابل کتمان نیست، آن ها به لحاظ مبانی معرفتی با شهید آوینی زاویه دارند، اما در بعد سیاسی سعی می کنند با جریان انقلابی همراهی کنند، یعنی در حوزه سیاست و فرهنگ، حرف هایی می زنند که به مذاق بچه مذهبی ها خوش می آید، اما دنیای آن ها با دنیای شهید آوینی متفاوت است.

سلوک عرفانی جدی داشت

به گفته این فعال فرهنگی، شهید آوینی اهل سیر و سلوک معنوی هم بود و به عرفان هم گرایش داشت. روحیه معنوی و عرفانی او را نمی توان انکار کرد. از اکبر نبوی می پرسم این بعد از شخصیت او چقدر می تواند برای نسل جدید قابل فهم باشد، در پاسخ می گوید: برخی سلوک شان سلوک اختصاصی است و نمی شود آن را به کسی توصیه کرد. مرتضی جزو کسانی است که به تعبیری سلوک عرفانی جدی داشت. برخی از آن ها گفته شده و برخی نیز ناگفته مانده است. خودش می گفت پس از انقلاب نوشته هایم را آتش زدم و تصمیم گرفتم دیگر حدیث نفس نگویم. این آغاز جدی سلوک اندیشه ای، معرفتی و روحانی مرتضی بود. اگر انقلاب نمی شد شاید مرتضی این مرحله از سلوک را تجربه نمی کرد. اگر جوانان بخواهند سلوک مرتضی را بچشند؛ اول باید یاد بگیرند که چطور در این جهت طی طریق کنند، در غیر این صورت به نتیجه نمی رسند. نکته دوم اینکه هیچ سالکی قرار نیست شبیه سالک قبلی باشد. نمی توانید دو عارف پیدا کنید که حظ شان با سلوک شان مشترک باشد، اما مبانی سلوک شان با هم مشترک است. سالک سه مرحله اصلی دارد؛ شریعت، طریقت و حقیقت. این سه مرحله اصلی سلوک است. کسی که می خواهد سلوک مرتضی را بفهمد باید شریعت و طریقت را بفهمد و در مراحل بالاتر به یک حظی از حقیقت هم برسد.

منبع : روزنامه جوان

بازگشت به صفحه رسانه ها

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1604

به "پیام رهبری مانع هجمه به مرتضی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام رهبری مانع هجمه به مرتضی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید