پیش بینی بورس امروز، تاثیرپذیری بازار از 3 سیگنال مثبت

به گزارش مجله بای بلاگ، خبرنگاران : امروز اگر چه پس از یک هفته سراسر ریزش میتواند معین کننده روزهای آینده بازار باشد اما با این وصف باید در انتظار رفتار طرف عرضه و تقاضا در تاثیرپذیری از سه تصمیم اخیر بورس در ارسال سیگنال به بازار بود.

پیش بینی بورس امروز، تاثیرپذیری بازار از 3 سیگنال مثبت

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای بورس، به جرات می توان گفت آخر هفته ای که پشت سر گذاشتیم، پرخبرترین آخر هفته برای بازار سرمایه بود. از همان ظهر روز چهارشنبه سیل اخبار و تصمیمات جدیدی که هر یک به تنهایی قدرت تغییر در فرایند شاخص کل را دارد، روانه بازار سرمایه شد. البته تمام این خبرها به جهت حمایت از بورس و به نوعی مثبت تلقی می شود اما اینکه همه این تصمیمات جدید با هم گرفته و اعلام شد، نشان می دهد دیگر کسی تمایلی به ریزش بیشتر بورس ندارد، حتی آن هایی که از حبابی بودن آن می گفتند!

مهم ترین تصمیمی که گرفته شد و برای فعالان بازار سرمایه نیز اهمیت به سزایی دارد، بازگشت زمان معاملات به روال سابق است. اگر چه چهارشنبه شب یکبار اعلام شد زمان معاملات کاهش یافته و تا ساعت 13:30 دقیقه ادامه خواهد داشت اما به یک ساعت هم نکشید که گودرزی، معاون بورس تهران خاطرنشان کرد زمان بندی جدید ساعت جلسات معاملاتی انجام نخواهد شد و از روز شنبه معاملات همه شرکت ها در یک جلسه معاملاتی انجام خواهد شد.

تجربه سه روزی که معاملات در دو بخش انجام شد، ریزش بیشتر بازار سرمایه و سردرگمی سهامداران بود. این نتایج ناامیدکننده مسئولان سازمان را مجاب کرد علی رغم اینکه مسائل هسته معاملات ادامه دارد، اما روال معاملات را به حالت قبل بازگردانند. در واقع اختلالات هسته معاملات لطمه کمتری به فرایند بازار سرمایه وارد می کند تا اینکه معاملات در دو زمان متفاوت انجام شود.

از سوی دیگر به گفته محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 درصد به 20 درصد افزایش یافت. این تصمیم می تواند قدرت خریداران را در روز جاری افزایش داده و در نتیجه به جمع شدن صف خریدها منجر شود.

اما مصوبه بحث برانگیز سازمان بورس درباره کاهش سقف مالکیت سهام در صندوق های درآمد ثابت نیز متوقف شد و با تایید هیات مدیره سازمان بورس، حد نصاب سرمایه گذاری در اوراق بهادار برای این صندوق ها به 15 درصد بازگشت. کاهش حد نصاب سرمایه گذاری در سهام به 5 درصد، یکی از دلایلی بود که حجم عرضه ها را در هفته گذشته بالا برده بود و باعث شد هیجان فروش در بازار تقویت شود. از سوی دیگر به گفته محسن علیزاده، ناظر مجلس در شورای عالی بورس امروز و یا فردا نیز قرار است جلسه شورای عالی بورس برگزار و احتمال دارد تصمیمات حمایتی دیگر نیز اتخاذ شود.

با تمام این تصمیمات و اخبار مثبتی که در این چند روز اعلام شده است، با این حال سهامداران بیشتر از این که برای تصمیمات مسئولان اهمیت قائل شوند، چشم به اعداد و ارقام تابلوی معاملات دارند. به عبارت دیگر اگر در معاملات امروز سفارش های حمایتی و در حجم های قابل قبول ثبت شود، دیگر سهامداران حقیقی نیز از صف فروش ها خارج شده یا اینکه برای خرید سهام آماده خواهند شد.

اما اگر همچنان حجم عرضه ها سنگین باشد و در سمت مقابل تقاضای خوبی شکل نگیرد، همان فرایند هفته گذشته ادامه خواهد داشت. در واقع سهامداران به دنبال نمود عینی تصمیمات مسئولان در فرایند معاملات هستند.

نکته اجمالی | دنیای اقتصاد نوشت: کارشناسان می گویند با سیگنال های مثبتی که سازمان بورس اواخر هفته به بازار داد، انتظار می رود بازار تحت تاثیر این خبر قرار گیرد. افزایش حد نصاب صندوق های درآمد ثابت برای سرمایه گذاری در سهام به 15 درصد، افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از 10 درصد به 20 درصد و بازگشت ساعت معاملاتی به فرایند سابق خبرهای مثبتی است که می تواند فرایند نزولی بازار را کنترل کند و آغازی برای فرایند صعودی باشد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3806

به "پیش بینی بورس امروز، تاثیرپذیری بازار از 3 سیگنال مثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بورس امروز، تاثیرپذیری بازار از 3 سیگنال مثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید