کدخدایی: بیش از 50 درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شده اند

به گزارش مجله بای بلاگ، سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تا مرحله اول بررسی صلاحیت ها بیش از 50 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس تائید صلاحیت شدند، گفت: تلاش می شود تعداد تائید صلاحیت شدگان در مرحله دوم بیشتر شود.

کدخدایی: بیش از 50 درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شده اند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با حضور در برنامه نگاه یک با بیان اینکه تا مرحله اول بررسی صلاحیت ها بیش از 50 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس تائید صلاحیت شدند، گفت: تلاش می شود تعداد تائید صلاحیت شدگان در مرحله دوم بیشتر شود.

وی افزود: غالب کنندگان تائید صلاحیت نشده یک یا چندبار با اعضای شورای نگهبان دیدار کردند. در مرحله اول شورای نگهبان تعدادی از این کنندگان تائید صلاحیت شدند. در بین کنندگان فعلی مجلس که احراز صلاحیت نشدند، یک نفر دوتابعیتی وجود داشت.

کدخدایی تاکید کرد: تعداد کسانی که تعرض به حاکمیت داشته و ردصلاحیت شده اند، خیلی کم است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه نمی توانیم بر روی قانون چشم پوشی کنیم تا سهم جناح ها در انتخابات مساوی شود، گفت: نتیجه کار شورای نگهبان بهترین دلیل ماست که شورای نگهبان نگاه سیاسی نداشته و بیطرفانه رفتار می کند.

وی تاکید کرد: هر کدام از مقامات که بخواهند، ما حاضریم پرونده ها را در اختیارشان بگذاریم که ملاحظه کنند و ببینند که بی طرفانه نظر داده ایم.

کدخدایی گفت: اتهاماتی که در چند وقت اخیر از سوی مقامات دولتی به شورای نگهبان زده شده، کم نبوده و جا دارد که ما گلایه داشته باشیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر اینکه این شورا تابع ادله است، گفت: اگر کسی ثابت کند که حکمش تبرئه شده و یا تغییر وضعیتی در اسنادش بوجود آمده، به مرحله احراز صلاحیت می رسد.

وی ادامه داد: در قانون انتخابات در بخشی از جرائم باید محکومیت ها به حکم محکمه باشد اما مواردی مثل سوءشهرت و عدم التزام به اسلام به این صورت نیست؛ از کدام دادگاه نسبت به حسن شهرت یا عدم التزام به اسلام فردی رای بگیریم؟

کدخدایی افزود: گاهی اوقات هیئت های اجرایی سوگیری سیاسی دارند و تحت فشار سیاسی نظرات دیگری را اعلام کرده اند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه اگر قانون انتخابات اصلاح شود، جوانان کشور حضور موثرتری در انتخابات خواهند داشت، گفت: شورای نگهبان تقریبا هیچ ابزار قانونی برای نظارت بر تبلیغات انتخاباتی ندارد.

وی همچنین در خصوص امکان برگزاری الکترونیکی انتخابات نیز اعلام کرد: شورای نگهبان نه تنها مخالف برگزاری الکترونیکی انتخابات نیست، بلکه از این امر دفاع هم می کند؛ البته ما باید به مردم اطمینان بدهیم که همان رایی که در صندوق رای ریخته می شود، خوانده خواهد شد.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 636

به "کدخدایی: بیش از 50 درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدخدایی: بیش از 50 درصد داوطلبان تاییدصلاحیت شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید