گمنامانی که برای نبرد با کرونا به جمع فراموش شدگان می فرایند

به گزارش وبلاگ خرید، شهرمان گمنامانی دارد که با کوله های پر از حس انسانیت در کوچه و پس کوچه های این شهر به میان جمع های دو نفره و پاتوق های فراموش شدگانی می فرایند که به آخر خط رسیده اند و رمقی برای نبرد با کرونا ندارند.

گمنامانی که برای نبرد با کرونا به جمع فراموش شدگان می فرایند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، تیم های دو نفره که کوله هایشان را بر دوش می کشند و دو به دو با نقشه ای که بر روی موبایل هایشان دارند جهت را انتخاب می نمایند، قدم هایی با صلابت و امید برمی دارند تا خودشان را به افرادی از جنس دود و دم برسانند که پاتوق ها و بساط هایشان در محل های شوش، مولوی، هرندی و دره فرحزاد در کارتن های یک متری است.

کوله هایشان را از ماسک، الکل و ژل ضدعفونی برای پیشگیری از شیوع کرونا سنگین نموده اند تا حتی شده به یک نفر هم یاری نمایند تا از خطر این ویروس در امان باشد.

هدف و مقصدشان مردان و زنانی است که جهان را از میان دودهای مواد مخدر دیده اند که روزها برای زنده ماندن در میان زباله ها و ضایعات سپری می نمایند و عصرها به دور از هر هیاهویی در غفلت و میان جمع های دو و چند نفره به هم گره می خورند و موادشان را وسط می گذارند.

گمنامان سفیرانی از جنس تیم های بهزیستی هستند؛ آنها وقتی به جمع های معتادان می رسند آغاز می نمایند از علایم و نشانه های ویروس کرونا و راه های انتقال آن می گویند ماسک و ژل ها را در میان آنها توزیع می نمایند و از روی دلسوزی هشدار می دهند.

عکس العمل معتادان به اطلاع رسانی از این ویروس متفاوت است، تعدادی از آنها بی تفاوت انگار در عالم دیگری سر می نمایند بی اهمیت از کنار این هشدارهای کرونایی رد می شوند و می گویند کار ما از این حرف ها گذشته و بدن ما ضد ضربه است.

عده ای دیگر به تمسخر گرفته و به شوخی از کنارش رد می شوند و می گویند این دیگر چه بازی جدیدی است باز میخواهید بساط ما را بهم بزنید...

اما عده ای دیگر باور می نمایند و در خصوص این ویروس می پرسند. مردی 45 ساله که به گفته خودش 15 سال است که مواد مصرف می نماید می گوید فکر نمی کردم انقدر موضوع جدی باشد و تا جایی که بتوانم سعی می کنم به خانه برگردم و از وسایل مشترک برای مصرف مواد استفاده نکنم ولی چه تضمینی وجود دارد که از این ویروس در امان باشم.

وی ادامه می دهد: پس به همبن علت است که این روزها رفت و آمد مردم در خیابان ها کم شده است بلکه هر که به گونه ای خود را در خانه قرنطینه نموده است.

مرد دیگری که خود را 36 ساله معرفی می نماید آب بینی اش را بالا می کشد و می گوید: از کجا بدانیم که این ویروس را گرفته ایم یا نه؟

وی از انتقال این ویروس به زن و بچه اش ابراز نگرانی می نماید و به سرعت محیط را ترک می نماید.

تیم های بهزیستی آنچه را که در خصوص این ویروس و راهکارهای مقابله با آن است را با صبر و حوصله به معتادان آموزش می دهند.

اما چطور می گردد زنگ خطر این ویروس را در میان معتادان که همه آنها در چند قدمی یکدیگر نشسته واز وسایل هم استفاده و حتی با یکدیگر دست می دهند؛ جدی به صدا در آورد و آنها را قانع کرد که نه تنها سلامتی خود بلکه صدها نفر دیگر در گرو خود مراقبتی آنهااست.

مدیرکل بهزیستی استان تهران در گفت و گو با ایرنا می گوید: روزانه 18 تیم دو نفره مانند کادر پزشکی به میان معتادان می فرایند و اقلام بهداشتی را در میان آنها توزیع می نماید.

امین شاهرخی تاکید می نماید: این افراد دوست ندارند اسمی از آنها برده گردد و به صورت گمنام حاضر هستند به بهبودی شرایط معتادان یاری نمایند و نه تنها در روزهایی که این ویروس در استان تهران شایع شده است بلکه در گذشته نیز اقلام بهداشتی و خود مراقبتی را بین معتادان توزیع می کردند تا از انتقال بیماری ها جلوگیری گردد.

وی از فعالیت موبایل سنترها نیز خبر می دهد و می گوید: در این طرح، 11 خودروی ون مناسب سازی شده اند تا به پاتوق های معتادان بفرایند و در آنجا وسایل بهداشتی و خود مراقبتی را توزیع نمایند.

مدیر کل بهزیستی استان تهران همچنین با اشاره به ارائه خدمات 18 سرپناه گذری روزانه در استان تهران برای معتادان می گوید: در این مراکز که از ساعت 9 تا 14 هر روز بر روی معتادان باز است ضمن تهیه یک وعده غذای گرم، امکان ارائه خدماتی از جمله حمام کردن، وسایل بهداشتی و مراقبتی، شستشوی لباس ها و سایر موارد وجود دارد.

وی ادامه می دهد: همچنین 17 سرپناه شبانه هر روز از ساعت 18 تا 6 صبح روز بعد باز است و خدماتی مشابه سرپناه های گذری ارائه می نماید.

شاهرخی اضافه می نماید: معتادان با مراجعه به کلیه این مراکز می توانند وسایل بهداشتی از جمله ماسک، ژل و الکل ضدعفونی نماینده تحویل بگیرند.

این مسئول می گوید: با اطلاع رسانی و هشدارهای خودمراقبتی که به جامعه معتادان داده شده است خوشبختانه شاهد کاهش مراجعه آنها به این مراکز شده ایم.

اینها بخشی از خدماتی است که بهزیستی مانند سایر دستگاه های دیگر در استان تهران برای مقابله با ویروس کرونا ارائه می نماید تا روز به روز شاهد کاهش آمار مبتلایان به این ویروس در استان باشیم.

ویروس کرونا که رسما کووید - 19 نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از70 کشور سرایت نموده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا شرایط فوق العاده اعلام کند.

به گزارش ایرنا، آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر چهارشنبه (چهاردهم اسفند) به 2 هزار و 922 نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به 92 نفر رسیده است همچنین 522 نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1071

به "گمنامانی که برای نبرد با کرونا به جمع فراموش شدگان می فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گمنامانی که برای نبرد با کرونا به جمع فراموش شدگان می فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید