60 میلیون ایرانی مشمول دریافت 20 قلم کالا در طرح تأمین کالاهای اساسی می شوند

به گزارش وبلاگ خرید، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر گفت: 7 دهک با جمعیت بیش از 60 میلیون شامل این طرح با 20 قلم کالا می گردد.

60 میلیون ایرانی مشمول دریافت 20 قلم کالا در طرح تأمین کالاهای اساسی می شوند

به گزارش خبرنگاران، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با فارس درباره طرح تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر گفت: به دلایل شرایط مالی فعلی کشور مجبور هستیم که این کار را انجام دهیم این در حالی است که بعضی طرح ها ضرورتی نداشته و به عنوان پیشنهاد مطرح شده اما واقعیت آن است که بر اساس آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از 5 دهک جامعه در شرایط تورمی امروز دچار مسائل معیشتی هستند.

وزارت تعاون: 5 دهک نیازمند دریافت یاری هستند / مجلس: 7 دهک نیازمند هستند

وی گفت: در طرح تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیری که هم اکنون در کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات کلیات آن مصوب شده است 7 دهک مشمول دریافت یاری معیشتی هستند که این موضوع نشان می دهد شرایط درآمدی و هزینه ای در جامعه فشار زیادی را بر بیشتر دهک های جامعه آورده است.

وی گفت: بعضی ها مجلس یازدهم را متهم می نمایند که طرح هایی را آنالیز نموده و مصوب می نماید که نیت آن حمایت از اقشار ضعیف جامعه است این در حالی است که مجلس یازدهم در شرایط فعلی کشور دخیل نبوده است ولی این بار هم اکنون در جامعه وجود داشته و بایستی این بار را از روی دوش دهک های مشمول بردارد.

20 قلم کالا در طرح تامین کالای اساسی اقشار آسیب پذیر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام نمود: هدف بعدی که این طرح دنبال نموده و برخلاف طرح های قبلی که پول به حساب افراد واریز شده و حتی قابل برداشت بود مانند یارانه ها جنبه نقدی دارد طرح تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر به صورتی است که افراد قابلیت برداشت از حساب خود را نداشته و فقط بایستی از اعتبار شارژ شده در این طرح حدود 20 قلم کالا را تهیه نمایند.

وی درباره جزئیات آن گفت: 20 قلم کالاهای مندرج در تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر جامعه به صورتی است که هم این کالاها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هم امنیت غذایی مردم و هموطنان مان بایستی تأمین گردد لذا هم حمایت از اقشار محروم و کم درآمد در این طرح مهم بوده است و هم امنیت غذایی آنان مانند شیر رایگانی که دولت برای دانش آموزان در نظر گرفته است که اصرار قوه مجریه تناول این شیر توسط دانش آموزان است.

ایرادات طرح سبد کالا در رانت خواری و دلالان بازی ها حذف شده است

وی گفت: در طرح مذکور که آسیب های طرح قبلی را ندارد کوشش نموده ایم دغدغه های اقشار آسیب پذیر را برطرف کنیم این در حالی است که در طرح های قبلی سبد کالایی خاصی تعریف می شد که برای مثال 10کیلو برنج، دو کیلو مرغ، یک بطری روغن و ... در حالی که این سبد توسط بعضی افراد خریداری شده و در بعضی نقاط کشور و حتی پیاده روها به فروش می رسید که می توانست رانت ایجاد کند؛ انحصار به وجود آمده در این بخش موجب گلایه های بسیاری از دستگاه های نظارتی می شد چرا که بعضی شرکت ها و تولیدنمایندگان فقط امکان در اختیار قرار دادن بعضی از اجناس این سبد را داشتند ولی در طرح تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر این مشکل برطرف شده است و با استفاده از هماهنگی ایجاد شده با بانک مرکزی و وجود دستگاه های پوز به ویژه وجود این قابلیت در فروشگاه های شبکه ای دولت عملاً کالایی را خریداری ننموده و بنای تقسیم آن را بین اقشار آسیب پذیر ندارد چرا که همان کالایی که در سطح جامعه وجود دارد به صورت اعتباری در اختیار این افراد قرار خواهد گرفت ضمن اینکه مکانیزم خاصی هم برای تسویه آن وجود دارد.

70 درصد ایرانی ها شامل طرح می گردد

زنگنه گفت: 7 دهک مشمول طرح تأمین کالای اساسی اقشار آسیب پذیر حدود 60 میلیون ایرانی (حدود 70 درصد) جامعه را شامل می گردد که البته آمار مذکور طبق گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است که بهترین بانکی که در خصوص اقشار آسیب پذیر جامعه وجود دارد بانک مربوط به یارانه ای است که هر ماه به خانوارها به عنوان بخشی از آزادسازی یارانه ها و یا یارانه معیشتی داده می گردد.

اعتبار اجرای طرح به وسیله مالیات بر تراکنش های بانکی، ارز 4200 تومانی و درآمدهای گمرک

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره اقلام طرح تأمین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر اضافه نمود: برنج، روغن، حبوبات، تخم مرغ، مرغ، گوشت، ماکارونی، سویا و ... است.

وی درباره اعتبار لازم برای اجرای این طرح گفت: دولت و بخش های مختلف وزارت اقتصاد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت دقیق با نمایندگان مجلس در حال رایزنی برای نهایی کردن این طرح هستند این در حالی است که بخشی از این اعتبارات از مالیاتی که از بخشی از تراکنش های بانکی دریافت می گردد و از محل ارز 4200 تومانی، از محل افزایش یک درصدی بر مبادلات بازار سرمایه (مبادلاتی که از حدی خاص بالاتر است) افزایش درصدی خاص از محل ورودی کالاهای وارداتی تأمین شده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3774

به "60 میلیون ایرانی مشمول دریافت 20 قلم کالا در طرح تأمین کالاهای اساسی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 میلیون ایرانی مشمول دریافت 20 قلم کالا در طرح تأمین کالاهای اساسی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید