آیا اضطراب می تواند جنبه های مثبت هم داشته باشد؟

به گزارش مجله بای بلاگ، اضطراب جنبه های مثبت نیز دارد که نه تنها می تواند به شما یاری کند برترین عملکرد خود را داشته باشید، بلکه می تواند باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز گردد که به شما انگیزه دهد تا اهداف خود را دنبال کنید. ما اغلب در خصوص جنبه های منفی اضطراب می شنویم، بنابراین ممکن است برای شما تعجب آور باشد که بشنویم که احساس اضطراب یا عصبی بودن گاهی اوقات می تواند مفید باشد. به هر حال اضطراب احساسی است که اغلب با ترس، نگرانی و دلهره شدید معین می گردد. بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب آن را به عنوان یک احساس عصبی و ترس توصیف می نمایند که در برترین حالت می تواند حواس پرتی ایجاد کند. اضطراب معمولا در سطوح مختلف تجربه می گردد، بر احساسات فرد تاثیر می گذارد، منجر به احساسات جسمی ناخوشایند می گردد و به افکار منفی یاری می نماید.

آیا اضطراب می تواند جنبه های مثبت هم داشته باشد؟

چرا گاهی اضطراب برای شما خوب است؟

وقتی اضطراب دارید طبیعی است که بخواهید خود را عقب بکشید، راه فراری پیدا کنید یا کاری انجام دهید که این احساسات از بین بروند. به هر حال اضطراب احساس خوبی ندارد و ممکن است عرق کنید، بلرزید و نفس تان تند گردد. بدن به شما می گوید که چیزی اشتباه است و شما باید یا بجنگید یا فرار کنید. اما مهم است که به یاد داشته باشید که اضطراب یک هدف دارد و آن این است که به شما یاری می نماید تا برای مقابله با موقعیت هایی که با آن روبرو هستید آماده شوید، هوشیار باشید و حتی می تواند باعث گردد عملکرد بهتری در موقعیت های خاص داشته باشید. در ادامه نگاهی دقیق تر به بعضی از جنبه های مثبت اضطراب میاندازیم.

1. اضطراب می تواند نوعی استرس خوب باشد

آیا تا به حال به بعضی از اثرات مثبت اضطراب فکر نموده اید؟ دانشمندان می گویند که درجاتی از استرس یا اضطراب لزوما چیز بدی نیست. استرس خوب ما در زندگی با انگیزه و هیجان زده نگه می دارد. به نظر می رسد که درجاتی از اضطراب ممکن است به شما در رسیدن به اهداف زندگی یاری کند.

2. اضطراب می تواند آگاهی دهنده باشد

اضطراب ممکن است فقط علامت هشداری برای آگاهی دادن به شرایط فعلی و ایجاد بعضی تغییرات ضروری در زندگی باشد. نگرانی مکرر و عصبی بودن می تواند نشانه ای از این باشد که بعضی از بخش های زندگی شما از مسیر خارج شده اند و احتیاج به تنظیم دارند. برای مثال ممکن است متوجه شوید که رابطه ای دارید که دیگر جواب نمی دهد، شاید شغل شما باعث استرس زیادی شده است یا شاید مسائل مالی باعث بی خوابی و احساس اضطراب در شما شده باشد. کنترل علائم ممکن است سخت باشد، اما کنار آمدن با اضطراب می تواند فرصتی واقعی برای رشد باشد. بار بعدی که دچار اضطراب شدید در نظر بگیرید که چه پیامی برای شما دارد و تغییراتی که ممکن است لازم باشد در زندگی خود انجام دهید.

3. اضطراب می تواند باعث ایجاد انگیزه در شما گردد

یکی از جنبه های مثبت اضطراب این است که به شما یاری می نماید که در مواجهه با چالش ها و مسائل انگیزه و آمادگی بیشتری داشته باشید. اضطراب می تواند به ترشح دوپامین یاری کند. دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که باعث می گردد افراد انگیزه بیشتری برای پیگیری اهداف خود داشته باشند. احساس اضطراب در خصوص چیزی می تواند به شما یاری کند بیشتر مطالعه و تمرین کنید و برای مقابله با آن موقعیت آمادگی بیشتری پیدا کنید. طبق قانون یرکس-دادسون اضطراب می تواند تا حدی به بهبود عملکرد یاری کند. شاید به همین علت باشد که مقادیر میانه اضطراب به ورزشکاران یاری می نماید تا انگیزه بیشتری داشته باشند. البته اضطراب بیش از حد می تواند انگیزه و عملکرد را مختل کند. تحقیقات بعلاوه نشان داده است که افرادی که حافظه فعال خوبی دارند در تست های شناختی هنگامی که مضطرب هستند عملکرد بهتری داشته باشند.

4. اضطراب می تواند یک سیستم هشدار داخلی باشد

اضطراب و علائم ان در برابر خطرات از ما محافظت می نماید و به ما امکان می دهد در شرایط اضطراری سریعتر واکنش نشان دهیم. برای مثال اضطراب هنگام تصادف در حین رانندگی خودرو به شما یاری می نماید سریع واکنش نشان دهید یا از ورود شما به مکان یا شرایط ناامن جلوگیری می نماید. تحقیقی نشان داد که نوجوانانی که از اضطراب رنج می برند، در اوایل بزرگسالی تصادفات و مرگ های تصادفی کمتری نسبت به آن هایی که اضطراب نداشتند، داشتند.

5. اضطراب می تواند باعث همدلی گردد

یکی از جنبه های مثبت اضطراب این است که افرادی که با اضطراب دست و پنجه نرم نموده اند نسبت به مسائلی که دیگران با آن روبرو هستند همدلی و درک بیشتری دارند. اگر اضطراب کمی را تجربه می کنید ممکن است در مواجهه با دوستان و اعضای خانواده و چالش های شخصی حساس تر، محبت آمیزتر و پذیرنده تر باشید.

6. اضطراب می تواند شما را به یک رهبر بهتر تبدیل کند

افراد مبتلا به اضطراب ممکن است در نقش های رهبری نیز مهارت داشته باشند، زیرا تمایل دارند احتمال نتایج متعدد را با دقت در نظر بگیرند. به عنوان مثال بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب محتاط تر، تصمیم گیرندگان دقیق تر و حل نماینده های عالی می نماید.

چگونه مزایای اضطراب را تجربه کنیم

از جنبه هایی مثبت اضطراب این است که می تواند در بعضی از زمینه های زندگی باعث موفقیت شما گردد. به عنوان مثال شاید اضطراب به شما یاری کند تا برای کار های شخصی خود کوشش بیشتری انجام دهید، تاثیر خوبی بگذارید یا به سمت اهداف خود حرکت کنید. هنگامی که اضطراب دارید سعی کنید به راه هایی فکر کنید که بتوانید از آن برای الهام بخشیدن به رشد و بهبود خود بهره ببرید. بعضی از استراتژی هایی که می تواند به شما یاری کند شامل موارد زیر است.

 • اضطراب را به عنوان هیجان در نظر بگیرید: گاهی اوقات تغییر طرز فکر خود در خصوص اضطراب می تواند به شما یاری کند. به جای اینکه این احساس را به عنوان اضطراب تصور کنید، به خود بگویید که احساس هیجان دارید.
 • از تکنیک های تمدد اعصاب بهره ببرید: نحوه مدیریت اضطراب نیز می تواند در تاثیر آن نقش داشته باشد. برای جلوگیری از غرق شدن در آن روش های مختلف آرامش را امتحان کنید تا به آرامش فکر و بدن خود یاری کنید. تنفس عمیق می تواند موثر باشد، زیرا به آرامش بدن یاری می نماید.
 • سعی کنید از آن اجتناب نکنید: اجتناب از چیز هایی که شما را مضطرب می نماید در واقع می تواند اضطراب را در دراز مدت بدتر کند. درعوض روی انجام کار ها تمرکز کنید، حتی اگر باعث اضطراب یا عصبی شدن شما گردد. از تکنیک های تمدد اعصابی که تمرین نموده اید بهره ببرید و به خود یادآوری کنید که احساس اضطراب موقتی است.

نشانه های اضطراب بیش از حد

البته اضطراب همواره مفید نیست. وقتی خیلی شدید باشد می تواند ناراحت نماینده و حتی ناتوان نماینده باشد. در چنین مواردی این احساسات اطلاعات ارزشمندی ارائه نمی دهند و علائم اضطراب می تواند عملکرد شما را مختل کند. چنین علائمی به جای اینکه به شما یاری نمایند تا کار ها را بهتر انجام دهید، انجام آن ها را بسیار سخت می نماید. بعضی از نشانه هایی که می گوید اضطرابی که تجربه می کنید مفید نیست شامل موارد زیر است.

 • تجربه علائم اضطرابی که متناسب با موقعیت نیست.
 • ناتوانی در کنترل احساسات خود از اضطراب، عصبی بودن و نگرانی
 • علائم فیزیکی که در عملکرد شما اختلال ایجاد می نماید.
 • اجتناب از موقعیت هایی که باعث ایجاد اضطراب می گردد و توانایی شما را برای عملکرد عادی مختل می نماید.
 • احساس پریشانی
 • ناتوانی در تمرکز
 • احساس عذاب
 • اختلالات خواب
 • وحشت زدگی

کلام آخر

اضطراب نرمال و مفید که به عنوان جنبه های مثبت اضطراب شناخته می شوند قابل کنترل است. این به شما یاری می نماید احساس آمادگی کنید و شما را اذیت نمی نماید. اضطراب غیر مفید آزاردهنده است و زندگی و روابط شما را مختل می نماید. این نوع اضطراب ناراحتی زیاد و غیرقابل کنترل ایجاد می نماید و باعث می گردد از موقعیت هایی که ممکن است این احساسات را تحریک نمایند اجتناب کنید. اگر چنین علائمی را تجربه می کنید، با پزشک یا متخصص سلامت روان مشورت کنید.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 خرداد 1403 بروزرسانی: 6 خرداد 1403 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8997

به "آیا اضطراب می تواند جنبه های مثبت هم داشته باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اضطراب می تواند جنبه های مثبت هم داشته باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید