آیا انتها کرونا نزدیک شده است؟ ، محققان به نتایج تازه رسیده اند

به گزارش مجله بای بلاگ، کرونا همچنان در دنیا جولان می دهد، با این حال، کوشش ها برای سرانجام دادن به آن، وارد مرحله تازه ای شد. به موازات تسریع کوشش ها برای ساخت واکسن کرونا، محققان به نتایجی رسیده اند که تاثیر گرما بر این ویروس را تایید می نماید. در نتیجه، دنیا ممکن است در تابستان با خلاص شدن از کرونا، نفس راحتی بکشد.

آیا انتها کرونا نزدیک شده است؟ ، محققان به نتایج تازه رسیده اند

به گزارش خبرنگاران به نقل از فرارو، روزهای پنج شنبه و آدینه، نشانه های امیدوارنماینده ای در زمینه مبارزه با کرونا آشکار شد. روز پنج شنبه، از نتایج یک تحقیق علمی جدید درباره تاثیرات گرما و نور خورشید بر ویروس جدید کرونا (کووید19) اعلام شد. روز بعد، سازمان بهداشت دنیای برای تسریع ساخت واکسن کرونا ابتکار تازه ای ارائه کرد که آن را تاریخی خواند. به موازات این تحولات، کرونا در بعضی از کشورها مهار شده است.

ویلیام برایان، مشاور وزیر امنیت داخلی آمریکا در امور علوم و تکنولوژی، در نشست خبری روز پنج شنبه گذشته کاخ سفید، از یافته های جدید علمی درباره تاثیر گرما بر کرونا پرده برداشت. برایان به خبرنگاران گفت: دانشمندان طی یک پژوهش جدید که هنوز منتشر نشده، به این نتیجه رسیده اند که اشعه ماورای بنفش تاثیر عظیمی بر کرونا دارد. به گفته این مقام آمریکایی، کرونا وقتی در معرض دمای بالا یا نور خورشید قرار می گیرد، زودتر از بین می رود.

برایان توضیح داد که ظاهرا اشعه خورشید در نابود کردن کرونا، در هوا یا روی سطوح، قدرت زیادی دارد. همچنین، گرما و رطوبت تاثیرات مشابهی بر ویروس دارند. چون به طور کلی، افزایش دما و رطوبت یا افزایش هر دو، تاثیر منفی بر ویروس می گذارند. برایان با اشاره به آزمایشاتی که روی تاثیر گرما بر کرونا صورت گرفته، تاکید نمود که آب و هوای شبیه به تابستان، ممکن است انتقال بیماری را کاهش دهد. با این حال، برایان تاکید که نباید این امر به مثابه نابودی کامل ویروس تلقی گردد.

پروفسور پُل هانتر، استاد پزشکی در دانشگاه آنگلیای شرقی در بریتانیا، دیدگاه مشابهی دارد که در وبگاه ساینس مدیا سنتر منتشر شد. هانتر با بیان این که اشعه ماورای بنفش به نحو بسیار موثری اغلب ویروس ها را غیرفعال می نماید، توضیح داد، اما این امر ارتباط چندانی با کنترل کووید19 ندارد؛ چراکه این بیماری عمدتا به وسیله انتشار قطرات کوچک منتقل می گردد. بیشتر این قطرات آلوده به ویروس، روی زمین یا سایر سطوح می افتند و قبل از این که توسط اشعه ماورای بنفش از بین بروند، وارد بدن فرد دیگری می شوند.

بحث و جدل درباره تاثیر گرما بر کرونا هنوز ادامه دارد. بعضی پژوهش ها نشان داده اند که کرونا در آب و هوای سرد و خشک نسبت به آب هوای گرم و مرطوب فعالیت بیشتری دارد. شاید علت شیوع کم کرونا در کشورهای نیمکره جنوبی زمین که هنوز در تابستان هستند، گرما باشد. مثلا استرالیا فقط هفت هزار مبتلا به کرونا و 77 فوتی دارد که بسیار کمتر از کشورهای نیمکره شمالی است. گفته می گردد که در هوای سرد، قطرات کوچکی که هنگام تنفس بیرون می آیند، مدت زمان بیشتری دوام می آورند. اما در آب و هوای گرم ویروس کرونا سریع تر از بین می رود. به هر حال این بحث همچنان ادامه دارد و بزودی با رسیدن تابستان تاثیرات گرما معین خواهد شد.

  • آیا انتها کرونا نزدیک شده است؟

سه واکسن کرونا که توسط محققان چینی ساخته می شوند، وارد مراحل دوم یا سوم آزمایشات شده اند.

  • واکسن کرونا زودتر ساخته خواهد شد

اما ممکن است قبل از رسیدن گرما، واکسنی برای کرونا ساخته گردد. چندین شرکت عظیم داروسازی در دنیا، برای ساخت واکسن کوشش می نمایند و بعضی واکسن ها به مرحله آزمایشات بالینی رسیده اند. به تازگی حتی سازمان بهداشت دنیای هم وارد حوزه ساخت واکسن شده و برای تسریع ساخت آن، ابتکار جدیدی ارائه نموده است. در این ابتکار، کشورهای دنیا، توسعه، فراوری و دسترسی عادلانه به ابزارهای تشخیص، معالجه و واکسن های کرونا را تسریع می نمایند. این سازمان اعلام نموده که ایمانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در همکاری دنیای برای تسریع کوشش های ساخت واکسن کرونا مشارکت خواهند کرد.

فضیله الشایب، سخنگوی سازمان بهداشت دنیای گفته این مشارکت به مثابه تعهد سیاسی همه شرکا به فراهم کردن امکان خرید واکسن های کرونا برای همه است.

سازمان بهداشت دنیای روز 20 آوریل با انتشار گزارشی از رقابت 76 شرکت برای ساخت واکسن کرونا اطلاع داد. از این تعداد، 5 واکسن وارد مرحله آزمایشات بالینی شده و بقیه هنوز در مرحله پیشابالینی هستند. از 5 واکسنی که وارد مرحله بالینی شده اند، دو تا آمریکایی و سه تا چینی هستند.

در کنار اینها، سایر کشورها نیز آزمایشات واکسن کرونا را جلو می برند. پنج شنبه گذشته، اولین واکسن کرونا در بریتانیا روی دو دانشمند آزمایش شد. این آزمایشات توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام می شوند و محققان نسبت به موفقیت آنها بسیار خوش بین هستند. شبکه اسکای نیوز، از قول این محققان ادعا کرد که واکسن کرونا که توسط محققان دانشگاه آکسفورد آزمایش می گردد، 80 درصد شانس موفقیت دارد. چندی پیش، سارا گیلبرت، استاد دانشگاه آکسفورد، که درگیر پژوهش درباره ساخت واکسن کروناست، ارزیابی مشابهی درباره موفقیت واکسن کرونا ارائه کرد.

او گفت: 80 درصد اطمینان دارد که واکسن کرونا تا ماه سپتامبر ساخته خواهد شد. دو هفته بعد از اظهارات این دانشمند، واکسن کرونا در بریتانیا وارد مرحله آزمایشات بالینی شد.

از سوی دیگر، چین نیز کوشش های مشابهی انجام می دهد. این کشور به تازگی با آزمایش بالینی سه واکسن کرونا موافقت کرد. همچنین، گائو فو، رئیس مرکز پیشگیری از بیماری های چین، به رسانه های دولتی این کشور گفته تا ماه سپتامبر احتمالا چین برای موارد اضطراری واکسن کرونا خواهد داشت و اوایل سال آینده میلادی، واکسن کرونا به مصرف عمومی خواهد رسید. این اولین بار است که یک مقام چینی درباره زمان ساخت واکسن کرونا تخمین هایی ارائه می نماید. نکته قابل توجه این که زمان تقریبی برای ساخت واکسن کرونا در چین و بریتانیا تقریبا یکسان است. هر دو کشور گفته اند تا ماه سپتامبر واکسن کرونا خواهند ساخت. این در حالی است که پیش تر، ارزیابی ها حاکی از این بود که ساخت واکسن کرونا حداقل 18 ماه طول خواهد کشید.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1983

به "آیا انتها کرونا نزدیک شده است؟ ، محققان به نتایج تازه رسیده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا انتها کرونا نزدیک شده است؟ ، محققان به نتایج تازه رسیده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید