ابراز نگرانی متحدان اروپایی آمریکا در ناتو ازاحتمال لغو معاهده آسمان های باز

به گزارش وبلاگ خرید، اعضای اروپایی ائتلاف ناتو امروز آدینه ناخرسندی خودشان را از تصمیم دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای خروج از معاهده آسمان های باز ابراز کردند.

ابراز نگرانی متحدان اروپایی آمریکا در ناتو ازاحتمال لغو معاهده آسمان های باز

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ خرید، اعضای اروپایی ائتلاف ناتو امروز آدینه ناخرسندی خودشان را از تصمیم دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ برای خروج از معاهده آسمان های باز ابراز کردند.

خبرگزاری رویترز امروز آدینه این خبر را به نقل از یک مقام ارشد در ائتلاف ناتو گزارش داد. روز گذشته دولت آمریکا با متهم کردن روسیه به نقض این معاهده از آن خارج شد.

رویترز نوشته تصمیم جدید آمریکا تردیدها درباره احتمال تمدید نشدن پیمان نیواستارت از سوی واشنگتن را جدی تر نموده است. این پیمان استقرار سلاح های استراتژیک میان آمریکا و روسیه را به 1550 عدد محدود می نماید.

یک مقام ناتو گفت اعضای این ائتلاف در نشستی که امروز در واکنش به تصمیم دیروز آمریکا برگزار گردید بر سر اهمیت کنترل تسلیحاتی و ضرورت بازگراندن روسیه به پایبندی به توافقات به توافق رسیدند.

مقام مورد استناد رویترز اضافه نموده بعضی از اعضای ائتلاف ناتو ابراز نگرانی کردند که آمریکا ممکن است از پیمان ناتو هم خارج گردد.

اعضای ائتلاف ناتو نگرانند خروج آمریکا از معاهده آسمان های باز ممکن است روسیه را هم به خروج از این معاهده ترغیب کند و به این دلیل باعث لطمه به امنیت اروپا گردد.

دولت آمریکا به ریاست روز پنجشنبه شرکای بین المللی این کشور را از قصد واشنگتن برای خروج از معاهده آسمان های باز آگاه نموده است.

این معاهده به کشورهای عضو اجازه می دهد از حریم هوایی یکدیگر برای پروازهای تجسسی استفاده نمایند.

دولت آمریکا پیش از این روسیه را به نقض این معاهده متهم نموده و گفته به این دلیل خواهان خروج از آن است.

تحلیلگران می گویند خروج از این توافق احتمالاً به تنش ها در روابط با مسکو دامن زده و واکنش متحدان اروپایی و همچنین بعضی از اعضای کنگره را به همراه خواهد داشت.

مسکو پیش از این اتهامات آمریکا در زمینه نقض این توافق را رد نموده است. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوم اردیبهشت ماه فت: کارشناسانی که اوضاع را رصد می نمایند بر این باور هستند که واشنگتن از قبل تصمیمش (برای خروج از معاهده آسمان های باز) را گرفته است و به نظر ما هم بخشهای قابل ملاحظه ای از واقعیت در این برآورد ها وجود دارد. ما هم بر اساس تماسهایمان با آمریکایی ها، کشورهای عضو ناتو و دیگر اعضای معاهده آسمان های باز به همین نتیجه رسیده ایم.

وی اضافه نمود: واکنش ما به تصمیم از قبل برنامه ریزی شده و محتمل واشنگتن به نحوه اجرای آن و اینکه دقیقا معنای تصمیم آنها چیست بستگی خواهد داشت و قطعا خواهیم دید که آیا دیگر متحدان واشنگتن در ناتو از این کشور دنباله روی می نمایند یا خیر.

معاهده آسمان های باز توافقنامه ای بین 35 کشور دنیا در مورد اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده است.

روسیه و آمریکا جزو اولین کشورهایی بودند که این معاهده را تصویب کردند؛ معاهده ای که در سال 1992 امضا شد و از اول ژانویه 2002 اجرایی شد.

هدف این معاهده ایجاد درکی متقابل و اطمینان بخشی به کشورهای امضانماینده در مورد تحرکات و فعالیت های نظامی که ممکن است باعث نگرانی گردد، بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 1 مرداد 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2244

به "ابراز نگرانی متحدان اروپایی آمریکا در ناتو ازاحتمال لغو معاهده آسمان های باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز نگرانی متحدان اروپایی آمریکا در ناتو ازاحتمال لغو معاهده آسمان های باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید