از علامت تعجب تا واکسن ایرانی؟!

به گزارش وبلاگ خرید، محمد ماکویی؛ از میان علامات زبان فارسی، از علامت تعجب بیش از بقیه خوشم می آید و به همین دلیل این علامت شگفت انگیز را، به جا و نابجا، زیاد در نوشته های خود مورد استفاده قرار می دهم.

از علامت تعجب تا واکسن ایرانی؟!

علیرغم اینکه بعضی از دوستان، از جمله اخوی، ابراز لطف نموده و گفته اند هر جایی مناسب به کار گیری علامت تعجب نیست، گوش به حرف ایشان نداده و دست کم در دل، یادداشت خودم است و شما دوست ندارید، نخوانید گفته ام.

ظاهرا جناب دکتر حریرچی هم همین حس و حال را نسبت به واکسن ایرانی دارند و به چنین دلیلی بر آن شده اند که در باره ابهامات و ایرادات وارده بر واکسن به صورت اجباری نیست. دوست ندارید، نزنید واکنش نشان دهند.

با وجود جواب های یکسان، قطعا، تفاوت هایی در استفاده از علامت تعجب و واکسن ایرانی وجود دارد که به جاست مورد توجه جدی مسئولین و متولیان رده بالای امور قرار گیرند:

الف- یادداشت های نگارنده جز علامت تعجب چیز های دیگر هم دارند. به این دلیل ممکن است کسی که یادداشت را خوانده با مشاهده سایر علامت ها، که سر جای خود قرار گرفته اند، یا سوژه انتخابی و یا عبارات و کلماتی که به درستی پشت سر هم ردیف شده اند، در مجموع خوب بود را بر زبان آورد.

با این حال، کسی که واکسن ایرانی تزریق خواهد نمود، این امر را برای این که کرونا نگیرد صورت می دهد و نباید از او انتظار داشته باشیم که با وجود ابتلا به کرونا، پس از تزریق واکسن، با به خاطر آوردن کسی که واکسن را تزریق نموده و یا شکل و شمایل واکسن، در مجموع خوب بود بگوید.

ب- اگر یادداشت های نگارنده را کلا متاثر از علامات تعجب دیده و به دلیل این تاثیر پذیری آن ها را نخواندنی تلقی کنیم هم باید انصاف داشته و بپذیریم که یادداشت ها، دست بالا، چند دقیقه ای از وقت ارزان بهای خواننده ایرانی را تلف نموده اند.

این در حالی است که اگر کسی واکسن ایرانی تزریق نموده و به دلیل عدم پیشگیری های بعدی مبتلا به کرونا شود نمی تواند با این موضوع به راحتی کنار آمده و در حالی که به شدت هراس مردن دارد، اتفاق خاصی نیفتاده است را بر سر زبان بیاورد.

ج- درست است که نگارنده در بیشتر سال های تحصیل خود از مزیت تحصیل رایگان بهره مند بوده است، اما این نیز کمال بی انصافی است که فردی با دستاویز قرار دادن یادداشت های پر از علامت تعجب، نگارنده را با بیان این همه پول خرج تحصیل تو نشده که این چرندیات را تحویل مردم دهی حسابی شرمسار نماید.

در باره واکسن قطعا چنین نیست و نظر به هزینه های فراوری واکسن از جیب مردم باید به آن ها حق دهیم که هم از فرایند فراوری و تست واکسن اطلاع کسب کنند و هم در باره درصد موفقیت آن در ممانعت از ابتلای تزریق کنندگان به کرونا اطلاعات ذیقیمت به دست آورند.

د- خوشبختانه در حال حاضر انواع و اقسام یادداشت ها وجود دارند و آن هایی که با دیدن نام و نام خانوادگی نگارنده در بالا یا پایین یک یاداشت خواندنی نیست می گویند می توانند یادداشتی دیگر را برگزیده و نسبت به مطالعه آن اقدام کنند.

موضوع بالا در باره واکسن ایرانی صادق نیست، زیرا جدا از شماری از واکسن ها که، به دلیل مورد تایید مقامات بالا نبودن، مجاز نگشتند وارد کشور شوند، پرداخت پول باقی واکسن هایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند، یا نیستند، آنقدر دیر صورت گرفت که در عمل مردم مجبور خواهند بود تنها از میان گزینه های تزریق واکسن ایرانی و عدم تزریق هیچ کدام از واکسن ها، ایرانی و غیر ایرانی، یکی را برگزینند.

ه- آن هایی که یادداشت های نگارنده را می خوانند، فقط در هنگام مطالعه، بخش کوچکی از عمر خود را تلف می کنند و دیگر لازم نیست نگران مسائلی همچون انتظار در صف مطالعه و پرداخت وجه هم باشند. این در حالی است که مرغ هم مردم را وادار نموده درصف قرار بگیرند و بنابراین خیلی ها از همین حالا نگران اینکه نکند در صف انتظار واکسن، کرونا بگیرند شده اند.

جدا از این موضوع، قیمت واکسن ایرانی هنوز اطلاع رسانی رسمی نشده، غیر رسمی هم نشده، و بیم آن می رود که وفق نظام عرصه و تقاضای وطنی، واکسن در شرایط کمبود متقاضی دارای بهای سر به فلک کشیده شود (در کشور ما همواره رسم بوده که خریداران تاوان غیر متقاضی ها را پس بدهند و کاری کنند که فروشنگان در هر حال سود خود را ببرند)

با همه این حرف ها باید به این نکته هم اشاره کرد که در حالی تعدادی از فروشندگان میوه در پاسخ به چرا اینقدر گران؟ مشتری ها، می توانی نخری می گویند که شماری از آن ها خوب می دانند این نوع حرف زدن برازنده آن ها نیست و چه بسا مشتری را جهت خرید به جای دیگر بکشاند. به همین دلیل است که شماری از ایشان با فراگیری آیین مشتری مداری من هم متاسفانه گران خریده ام گفته و مشتری را به بیان طفلک حق دارد می کشانند.

با این حساب، بیان می توانی نزنی جناب دکتر حریرچی، شاید، از این نکته نشات گرفته باشد که نظر به تاریخ ورود واکسن ایرانی به بازار و تست هایی که این واکسن، متفاوت از دیگر واکسن ها، از سر گذرانده است، مسئولین وزارت بهداشت بخواهند بیش از مشتری مداری، کار ها و فعالیت های خود را بر اساس مشتری پرانی جلو ببرند.

پ ن: جهت نخوردن انگ رطب خوردگی، نهایت کوشش خود را معطوف اینکه در متن از علامت تعجب استفاده نکنم، نموده ام. شاید برای همین بوده که بر خلاف همواره این بار حرفی برای گفتن داشته ام (چقدر دلم برای علامت تعجب تنگ شده است).

منبع: فرارو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6873

به "از علامت تعجب تا واکسن ایرانی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از علامت تعجب تا واکسن ایرانی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید