اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره ویروس کرونای جدید

به گزارش وبلاگ خرید، وزارت بهداشت و درمان با صدور اطلاعیه ای درباره شیوع اخیر کوروناویروس جدید چینی گفت تا به امروز هیچ مورد حتی مشکوکی از ابتلا به این ویروس در ایران گزارش نشده است.

اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره ویروس کرونای جدید

به گزارش خبرنگاران، در روابط عمومی وزارت بهداشت که روز شنبه 5 بهمن منتشر شد آمده است: موارد ابتلا به کوروناویروس جدید تا به امروز در چندین کشور مشاهده شده است، اما بیشتر موارد در کشور چین بوده است. در هر کشوری نظام مراقبت بیماری های آن کشور در جهت کنترل این بیماری اقدام می نمایند. اقداماتی که براساس پروتکل علمی برخورد با طغیان ها، اپیدمی ها (همه گیری ها) و پاندمی ها (همه گیری های جهانی) انجام می گردد.

در کشور ما نیز با نظارت و راهبری معاونت بهداشتی و مرکز مدیریت بیماری های واگیر در تمام پایانه های مرزی کشور به ویژه فرودگاه ها و بنادر بین المللی، پایگاه های مراقبت های بهداشتی مرزی با حضور تیم های متشکل از کارشناسان و متخصصان بهداشت و مبارزه با بیماری ها فعال اند و با تجهیزات مناسب هرگونه مورد مشکوک ورودی به کشور را تحت غربالگری و مراقبت های لازم قرار می دهند.

با شناسایی احتمالی هرمورد مشکوک به بیماری و یا افراد دارای علائم، فرد مورد نظر تحت تدابیر بهداشتی خاص قرار می گیرد و آنالیز ها و درمان های لازم صورت می گیرد. این اصل نه فقط برای این ویروس و این بیماری، بلکه سال های سال است در کشور برای پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر به ویژه بیماریهای نوپدید جریان دارد. چنانکه در ایام اربعین حسینی، ورود اتباع از مرزهای شرقی و غربی و در دیگر روزهای سال حسب مورد و هشدارها تحت مراقبت قرار می گیرند.

نظام آزمایشگاهی کشور به صورت فعال هرگونه نمونه به دست آمده آزمایشگاهی به وسیله واحدهای بهداشتی درمانی را بلافاصله مورد سنجش قرار می دهند و نتایج آن برای اقدامات بعدی به مراجع ذی صلاح ارسال می گردد. این اقدامات براساس پروتکل های فنی و علمی است و ساختار بیماریابی، کنترل و پیشگیری از بیماری های کشور در منطقه خاورمیانه شرایط مطلوبی دارد.

تمام این موارد به معنی آمادگی ساختار سلامت کشور برای پیشگیری از طغیان هرگونه بیماری است، ولیکن احتیاطات لازم برای پیشگیری احتیاج به خودمراقبتی و توجه به اصول بهداشت فردی و عمومی دارد. از هموطنان عزیز درخواست میگردد اطلاعات مربوط به این بیماری را تنها به وسیله رسانه های رسمی کشور و آن هم از مراجع رسمی حوزه سلامت پیگیری نمایند.

پیشگیری کوروناویروس جدید همانند بسیاری از بیماری های ویروسی مجاری تنفسی بسیار ساده بوده و شامل شستشوی مکرر دست و صورت با شوینده های مناسب، عدم تماس نزدیک با افراد دارای علائم شبه آنفلوآنزا، پرهیز از مصافحه و روبوسی و در آغوش کشیدن، است.

به گفته این روابط عمومی تا به امروز هیچ مورد حتی مشکوکی از ابتلا به کوروناویروس جدید در ایران گزارش نشده است.

  • درباره کوروناویروس جدید چینی چه می دانیم؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 23 اسفند 1398 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 537

به "اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره ویروس کرونای جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعیه مهم وزارت بهداشت درباره ویروس کرونای جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید