افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط های بسته ، لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی

به گزارش مجله بای بلاگ، معاون بهداشت حرفه ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده از تهویه مناسب در اماکن تجمعی، گفت: انتقال هوابرد ویروس در شرایط خاصی مانند صحبت کردن با افراد زیاد در مسافت کوتاه و در یک فضای بسته بدون تهویه نظیر وسایل حمل ونقل عمومی، خطر ابتلا به عفونت ویروس را حتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر می نماید.

افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط های بسته ، لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی

دکتر یحیی خسروی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در هر همه ­گیری جهتهای انتقال عامل عفونی، مهم هستند، گفت: بر اساس اسناد بین المللی در رابطه با همه گیری کووید-19، دو جهت انتقال اصلی در نظر گرفته می گردد. اولین جهت انتقال از طریق قطرات و دراپلت های تنفسی (قطرات/ذرات منتشر شده هنگام عطسه، سرفه یا صحبت کردن) است. دومین جهت انتقال از طریق تماس با سطوح آلوده زنده یا غیر زنده (دست به دست، دست به سطوح و...) است و جهت سوم نیز که اخیرا توجه بیشتری از جامعه علمی را به خود جلب می­ کند جهت مدفوعی-دهانی است.

وی با تاکید بر اینکه ویروس کرونا در نمونه ای از مدفوع شناسایی شده است، اضافه کرد: با در نظر دریافت جهت انتقال مدفوعی-دهانی به نظر می رسد یک جهت انتقال، سیستم های لوله کشی فاضلاب در ساختمان های آپارتمانی است. تعیین شده که سنگ توالت در زمانی که سیفون آب کشیده می ­گردد، می تواند مسبب ایجاد قطرات ناقل بیماری شده و بنابراین جهتهای انتقال مدفوعی-دهانی را نمی ­توان از راه های انتقال حذف کرد.

خسروی با بیان اینکه برای انتقال ویروس کرونا ا­ز طریق هوا دو مکانیسم موثر است، توضیح داد: در مکانیسم اول انتقال از طریق تماس نزدیک با قطرات و دراپلت های تنفسی درشت (عظیمتر از 10 میکرون) منتشر شده در هوا که معمولاً فاصله انتقال این قطرات کمتر از یک یا دو متر از فرد ناقل است و از طریق سرفه و عطسه (در مقایسه با سرفه و عطسه کردن که به طور معمول با رها کردن قطرات تنفسی به مراتب بیشتری همراه است) ایجاد می شوند. بسیاری از این قطرات عظیم روی سطوح و اشیاء اطراف می نشینند و افراد ممکن است در اثر تماس با این سطوح یا اشیاء و سپس از طریق لمس دهان، بینی یا چشم به عفونت مبتلا شوند. اگر افراد در فاصله ای کمتر از فاصله احتیاط (یک تا دومتری فرد آلوده) حضور داشته باشند، می ­توانند مستقیماً با تنفس قطرات عطسه و سرفه شده و یا بازدم فرد آلوده، به ویروس مبتلا شوند.

وی در شرح مکانیسم دوم انتقال ویروس کرونا، گفت: انتقال ویروس از راه هوا و از طریق قطرات تنفسی کوچکتر از 5 میکرون است که این قطرات در هوا شناور مانده و مسافت­ های طولانی تری جابجا می شوند. این قطرات ریز نیز با سرفه، عطسه و صحبت کردن یا با منشاء فاضلاب ایجاد می شوند. قطرات تنفسی درشت در مناطق خشک آب و هوایی، با از دست دادن و تبخیر آب به ذرات ریز (کمتر از 5 میکرون) تبدیل شده که می توانند مدت ها در هوا شناور باقی بمانند (قطرات 10 میکرونی در دو دهم ثانیه تبخیر می شوند).

معاون بهداشت حرفه ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در ادامه اعلام کرد: اندازه یک ویروس کرونا حدود 80 تا 160 نانومتر است و از چند ساعت تا چند روز فعال باقی می ماند، مگر اینکه نظافت ویژه ای صورت پذیرد. ویروس کرونا تا سه ساعت در هوای داخل اماکن و در شرایط عادی دو تا سه روز بر روی سطوح به صورت فعال و با حفظ قدرت بیماری زایی باقی می ماند. ذرات معلق در هوای داخل اماکن (که قبلا با حضور افراد بیمار یا ناقل آلوده شده است) می تواند به ویروس یا قطرات تنفسی متصل گردد. در چنین شرایطی این ذرات کوچک ویروسی (بیوآئروسل)، به صورت هوابرد باقی می ­مانند و می توانند تا فواصل زیاد جابجا شده و از طریق جریان هوا در اتاق ها یا کانال های هوای سیستم تهویه حمل شوند.

وی با اشاره به اینکه در تجربه های گذشته از شیوع کرونا ویروس ها، آلودگی و ابتلا از طریق انتقال هوابرد کروناویروس سندرم حاد تنفسی (سارس) گزارش شده است، اظهار کرد: برای بیماری کووید-19 نیز این احتمال وجود دارد، ولی این احتمال هنوز تائید نشده است. همچنین هیچ گزارش یا مطالعه ای وجود ندارد که احتمال ایجاد این بیماری را از طریق هوابرد (ویروس پخش شده در هوا و یا ذرات معلق آلوده به ویروس که به دلیل اندازه بسیار ریز می توانند مسافت طولانی را در هوا طی نمایند) نشان دهد. البته این تایید نشدن دلیلی بر عدم رعایت جانب احتیاط نیست. این مکانیسم نشان می دهد که حفظ فاصله یک تا دو متری از افراد آلوده ممکن است کافی نباشد و در اماکن عمومی (نظیر محل کار، وسایل نقلیه عمومی و مراکز خرید) بکارگیری تهویه به منظور تخلیه هوای آلوده و تأمین هوای پاک مفیدتر است.

وی در شرح تصویر بالا اعلام کرد: سازمان بهداشت جهانی مکانیزم مواجهه با قطرات کروناویروس کووید-19 (رنگ آبی تیره) را گزارش نموده است. رنگ آبی روشن نیز مکانیسم هوابرد کروناویروس و دیگر آنفولانزاهای شناخته شده است و در حال حاضر هیچ مدرکی به طور خاص برای کروناویروس کووید-19 گزارش نشده است. با توجه به موارد ذکر شده و با رعایت جوانب احتیاط، اهمیت استفاده بهینه از تهویه عمومی در پیشگیری از انتقال ویروس تعیین می ­گردد؛ چرا که با توجه به محاسبات اولیه رفتار آئروداینامیکی ذرات ریز حاوی ویروس، احتمال غافلگیری جوامع جهانی مبنی بر هوابرد بودن انتقال بیماری وجود دارد.

خسروی ادامه داد: در انتقال هوابرد و در شرایط خاصی مانند صحبت کردن با افراد زیاد در مسافت کوتاه و در یک فضای بسته بدون تهویه نظیر وسایل حمل ونقل عمومی، خطر ابتلا به عفونت راحتی بدون سرفه یا عطسه نیز امکانپذیر می نماید. آخرین مطالعات در این زمینه چنین نتیجه ­گیری نموده اند که ویروس می­ تواند برای چند ساعت بر روی ذرات معلق در هوا (آئروسل ­ها) زنده بماند. بنابراین انتقال به شکل بیوآئروسل محتمل بوده و در محیط ­های بسته با میزان تهویه و جابجایی پایین هوا، با احتمال بالایی به ایجاد عفونت های ثانویه یاری می نماید و در مورد بیماری کووید-19 می ­تواند از طریق سایر ذرات موجود در هوا (به صورت هوابرد) نیز منتقل گردد.

وی اضافه کرد:در این برهه زمانی برای مدیریت این بیماری همه ­گیر در همه جبهه ­ها به کوشش پیگیر احتیاج داریم. بنابراین پیشنهاد می­ کنیم ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی در محل های کار و اماکن عمومی، استفاده از تهویه عمومی و استفاده از ماسک مورد تاکید قرار گیرد. بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی در محل های کار و امکان عمومی و استفاده از تهویه عمومی و استفاده از ماسک در محل های با احتمال تماس نزدیک، مورد تاکید است.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2617

به "افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط های بسته ، لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال انتقال کرونا در محیط های بسته ، لزوم استفاده از ماسک در اماکن عمومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید