انتشار مقاله مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها علیه ایران در مجله لنست

به گزارش وبلاگ خرید، معاون بین الملل دانشکده بهداشت علوم پزشکی تهران با کمک همکاران خود، مقاله ای با عنوان مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها علیه ایران را در لنست منتشر کرد.

انتشار مقاله مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها علیه ایران در مجله لنست

به گزارش خبرنگاران، با توجه به تداوم شیوع بیماری کووید 19 در بسکمک از کشورها، پیامد ناشی از تحریم ها، موانع بسکمک را برای نظام سلامت کشورمان در مقابله با این بیماری ایجاد کرده است. ازاین رو، جامعه دانشگاهی، در کنار سایر وظایف خود، دست به کارشده تا فعالان سلامت و سیاست را در جامعه دنیای نسبت به پیامدهای تحریم ها هوشیار کنند.

دکتر امیرحسین تکیان در خصوص این نوشتار که در ژورنال لنست، یکی از معتبرترین نشریات پزشکی دنیا، 27 اسفند 1398 منتشر شد، شرح داد و گفت: دنیاگیری بیماری کووید 19 پیامدهای شدیدی در کشورمان ایجاد کرده است. شواهد موجود نشان می دهد تحریم های ناجوانمردانه که به صورت یک طرفه از سوی ایالات متحده امریکا از ماه می 2019 (اردیبهشت 1397) علیه کشورمان آغازشده، نظام سلامت را نیز تحت تأثیر منفی خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه کووید 19 در بسکمک از کشورهای دنیا، بار بسیار قابل توجهی را ایجاد کرده که شاید در دهه های اخیر بی سابقه بوده است، افزود: شیوع این بیماری باعث شده، کمبود برخی داروها و تجهیزات پزشکی در کشورمان بیشتر خودنمایی کند. با وجود تلاش همکاران فداکارمان در نظام سلامت، به ویژه در خط مقدم مراکز درمانی در کنترل و کاهش عوارض همه گیری ویروس کرونا بسیار مؤثر بوده است، اما ایران به دلیل تحریم های ناجوانمردانه، بار مضاعفی را تحمل می کند و بسکمک از همکاران درمان و مراقبت، به همراه مردم عزیزمان در این جهت سخت و طاقت فرسا جان باخته اند.

وی افزود: به رغم آن که گفته می گردد تحریم ها، دارو و تجهیزات پزشکی را دربر نمی گیرد؛ اما در اثر سختی های پرشمار در هرگونه تبادلات اقتصادی و تجاری با عمده کشورهای دنیا، برخی داروهای اساسی، تجهیزات پزشکی و مواد حفاظتی مورد استفاده پرسنل خط مقدم درمان به اندازه کافی در دسترس نیست و جان این عزیزان را با خطر روبرو کرده است.

دانشیار و رییس گروه سلامت دنیای و سیاست گذاری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه وظیفه ما دانشگاهیان است به عنوان فعال نظام سلامت، ندای این مظلومیت را به گوش دنیایان برسانیم، افزود: تحریم ها باید برداشته گردد و ایران از طریق مبادلات بین المللی و آزاد شدن منابع اقتصادی خود بتواند دارو و تجهیزات موردنیاز را برای مبارزه با اپیدمی بیماری کووید 19 که به شدت کشورمان را تحت تأثیر قرار داده، تأمین کند.

دکتر تکیان با بیان اینکه نوشتاری که امروز به صورت آنلاین همزمان در سراسر دنیا منتشر می گردد و در تاریخ 8 فروردین 1399 به صورت نسخه چاپی در لنست منتشر می گردد، صدای جامعه سلامت ایران است، افزود: در این مقاله به خسارت های اقتصادی و انسانی ناشی کووید 19 همزمان با اعمال سخت ترین تحریم های سیاسی در تاریخ کشورمان اشاره شده است.

وی افزود: تحریم های یک جانبه اخیر سختی هایی در اقتصاد و نظام سلامت ایران ایجاد کرده است که نه فقط شرکت های آمریکایی، بلکه شرکت های بیشتر کشورها نیز نمی توانند با ایران وارد دادوستد شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به دیگر نکاتی که در این مقاله به آن توجه شده، گفت: در این متن عنوان شده، نظام سلامت ایران بااینکه یکی از کارآمدترین و تاب آورترین نظام های سلامت در سطح منطقه مدیترانه شرقی است، اما از این تحریم ها متأثر شده و در بحران کووید 19، برخی تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و تجهیزات پوششی و حفاظتی مانند گان، ماسک و داروهای ضروری به اندازه کافی در دسترس نیست. با وجود اینکه سازمان های دنیای بهداشت و دیگر سازمان های بین المللی و برخی کشورها، کمک های بشردوستانه ای را ارائه کردند، ولی متأسفانه تحریم ها سبب کاهش دسترسی به برخی داروها و تجهیزات حیاتی شده است.

وی افزود: ما در این متن نوشته ایم؛ شرم آور است بگوییم در دنیایی زندگی می کنیم که زندگی بسکمک از آدمیان در اثر این ویروس کشنده، درخطر است و تحریم ها اگرچه به ظاهر سلاح جنگی نیستند، اما بیشتر از سلاح جنگی کشنده هستند. ازاین رو به خطر انداختن سلامت بشری برای اهداف سیاسی نه تنها غیرقانونی، بلکه وحشیانه و غیرانسانی است و از جامعه سلامت دنیای می خواهد که اجازه ندهند تاریخ تکرار گردد.

دکتر تکیان با یادآوری تأثیر تحریم ها در کشورهای دیگر، تحریم ها را نوعی جنایت جنگی دانست و گفت: در سال 1994 و در زمانی که کشور عراق در تحریم قرار داشت، نزدیک به نیم میلیون کودک عراقی در اثر تحریم ها و کاهش دسترسی به خدمات سلامت فوت کردند. بر اساس آمارهای رسمی سازمان ملل متحد دو سال پیش، در ونزوئلا نیز حدود 40 هزار نفر از مردم در نتیجه تحریم های امریکا و شورای امنیت سازمان ملل جان خود را از دست دادند. ما درخواست می کنیم جامعه دنیای سلامت، این تحریم ها را جنایت جنگی تلقی کند و اجازه ندهد که امریکا آن را ادامه دهد.

وی افزود: لازم است شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده، هرچند به صورت موقت، در زمان فعلی موانع تأمین تجهیزات پزشکی و حیاتی را برای ایران رفع کنند. اثرات این تحریم ها نباید به کمک های بشردوستانه برسد. اگر این گونه پیش برود، ممکن است تحریم ها، کمک های بشردوستانه را نیز هدف قرار دهد که متأسفانه می تواند زندگی بسکمک از انسان ها را تحت تأثیر قرار دهد.

دکتر تکیان شرح داد: مقاله با این جمله به انتها می رسد که اگر ویروس ها، هیچ تبعیضی قائل نمی شوند، انسان ها نیز نباید برای رسیدن کمک های بشردوستانه تبعیض قائل شوند.

معاون بین الملل دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران ابراز امیدواری کرد، این نوشتار در کنار تلاش های جامعه مدنی و اصحاب سیاست، فتح بابی گردد تا جامعه دنیای را علیه تحریم ها هم صدا کند.

بر اساس اعلام وبدا، وی شرح داد: ایران عزیزمان در حال تجربه یکی از سختترین آزمون های سده اخیر نظام سلامت خود است که چه بسا شبیه شرایط جنگی است. ما می خواهیم در کنار تلاش های دیگری که درحال انجام است، جامعه دنیای را بیدار کنیم که آمریکا را تحت فشار بگذارد تا تحریم های یک سویه برداشته گردد. برای کنترل همه گیری کرونا، ایران باید بتواند آزادانه به تجهیزات پزشکی و کالاهای موردنیاز سلامت دسترسی داشته باشد و جامعه دنیای موظف است از این ندای بشردوستانه حمایت کند، فردا دیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1306

به "انتشار مقاله مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها علیه ایران در مجله لنست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار مقاله مبارزه با کووید 19 در جریان سخت ترین تحریم ها علیه ایران در مجله لنست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید