اچ آی وی مثبت ها به کرونا مبتلا می شوند؟

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران/گلستان کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با بیان اینکه تا به امروز در استان هیچ موردی از ابتلای مبتلایان ویروس HIV به کرونا نداشتیم، گفت: درمان هایی که برای بیماران مبتلا به HIV انجام می گیرد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می گردد و همین امر باعث شده که این افراد کمتر در معرض عفونت های فرصت طلب از جمله ویروس کرونا قرار می گیرند.

اچ آی وی مثبت ها به کرونا مبتلا می شوند؟

فاطمه مجنونی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: HIV یک بیماری عفونی قابل کنترل است که عامل آن ویروسی با نام نقص ایمنی انسانی است. این ویروس علاقه خاصی به سلول های سیستم ایمنی بدن دارد و به گلبول های سفید بدن آسیب می زند.

وی اعلام کرد: در جهان 36 میلیون و 800 هزار نفر در جهان مبتلا به HIV داریم که فقط 70 درصد آنها از بیماری خود مطلع هستند. از این میان 18 میلیون و 200 هزار نفر از مبتلایان را خانم ها و یک میلیون و 800 هزار نفر را بچه ها تشکیل می دهند. در ایران تخمین زده شده که 60 هزار و 400 بیمار مبتلا به HIV در کشور داشته باشیم اما کل موارد شناسایی شده تا به امروز 41 هزار و 876 نفر است. از این میان 22 هزار و 406 بیمار زنده داریم و 15 هزار و 200 نفر تحت درمان قرار دارند.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با بیان اینکه در کشور 82 درصد موارد شناسایی شده HIV را مردان تشکیل می دهند، گفت: آنالیز فرایند آماری مبتلایان به این بیماری در ایران طی چند ساله اخیر نشان می دهد که تعداد مبتلایان زن نسبت به مرد در حال افزایش است. در شش ماهه اول سال جاری، 30 درصد موارد شناسایی شده جدید را زنان تشکیل دادند.

وی اعلام کرد: در گلستان 254 بیمار مبتلا به HIV داریم که 80 درصد آنها برای دریافت خدمات به مراکز ارائه خدمت به این بیماران مراجعه کردند و 68 درصد تحت درمان قرار گرفتند.

مجنونی در ادامه با اشاره به اینکه الگوی انتقال HIV به وسیله روابط جنسی محافظت نشده در حال افزایش است، گفت: علاوه بر این مورد، استفاده مشترک از سرنگ و وسایل تزریق آلوده، خون و فراورده های خونی، انتقال از مادر به کودک و استفاده از وسایل غیر استریل در انجام تاتو، خالکوبی و حجامت از دیگر راه های انتقال این ویروس است. عفونت HIV نمی تواند به وسیله اشک، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ فرد مبتلا به دیگران منتقل گردد مگر اینکه این ترشحات آغشته به خون فرد مبتلا باشد.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان بیان نمود: خوشبختانه درمان های جدید علاوه بر افزایش طول عمر بیماران و کیفیت زندگی آنها شده است، باعث کاهش فراوری ویروس در بدن آنها و کاهش دفع ویروس در مایعاتی مانند خون و مایعات جنسی می گردد. افراد مبتلا به شرط اینکه تحت مشاوره و مراقبت باشند می توانند ازدواج نمایند و بچه دار شوند.

مجنونی با تأکید بر اینکه شناسایی افراد مبتلا به HIV در جامعه اهمیت خیلی زیادی دارد، توضیح داد: با تشخیص زودهنگام مبتلایان می توانیم آنها را سریع تر به خدمات درمان متصل کنیم و با این کار هم درمان بهتری را به آنها ارائه می کنیم و هم از انتقال بیماری به سایر افراد جامعه جلوگیری کنیم.

وی گفت: از زمان آلودگی فرد به ویروس HIV تا ابتلا به بیماری ایدز حدود 10 تا 15 سال طول می کشد. فرد آلوده به ویروس HIV اگر زود شناسایی گردد، احتمال ابتلای او به بیماری ایدز خیلی کم است.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با بیان اینکه تنها راه تشخیص HIV انجام آزمایش است، توضیح داد: مراکز مشاوره بیماری های رفتاری در تمامی شهرستان های استان فعالیت دارند و خدماتی از جمله مشاوره، آموزش، آزمایش و خدمات مراقبتی و درمانی در آنها ارائه می گردد. تمامی خدمات در این مراکز کاملاً محرمانه و به صورت رایگان است.

مجنونی با بیان اینکه تا به امروز در استان گلستان هیچ موردی از ابتلای مبتلایان HIV به ویروس کرونا نداشتیم، گفت: درمان بیماران HIV موجب تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می گردد. تنها مبتلایان HIV که شناسایی نشده اند، در معرض خطر هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5239

به "اچ آی وی مثبت ها به کرونا مبتلا می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اچ آی وی مثبت ها به کرونا مبتلا می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید