با تیرگی دور چشم چه کار کنیم؟

به گزارش مجله بای بلاگ، رنگ پوست ناشی از رنگدانه ای به نام ملانین است و رنگ طبیعی پوست ما به 3 عامل هموگلوبین، کاروتنویید و پیگمان ملانین بستگی دارد که عامل سوم، عامل اصلی معین کننده رنگ پوست است .

با تیرگی دور چشم چه کار کنیم؟

با تیرگی دور چشم چه کار کنیم؟

نویسنده:دکتر محمدعلی نیلفروش زاده*|

رنگ پوست ناشی از رنگدانه ای به نام ملانین است و رنگ طبیعی پوست ما به 3 عامل هموگلوبین، کاروتنویید و پیگمان ملانین بستگی دارد که عامل سوم، عامل اصلی مشخص کننده رنگ پوست است .

و اختلاف های نژادی و جغرافیایی در رنگ پوست هم مربوط به این رنگدانه است. درواقع تغییرات رنگ پوست در افراد را می توان به 2 صورت آنالیز کرد:

1) رنگ پوست هر فرد به صورت ژنتیکی مشخص می گردد و در غیاب تأثیر هرگونه تماس با نور خورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد.

2) رنگ پوست اکتسابی که در نتیجه تماس با نور آفتاب ایجاد می گردد.

بیشتر افراد از رنگ پوست خود راضی هستند اما از اینکه در قسمتی از پوست تفاوت رنگ های نازیبا دارند در عذابند. یکی از نمونه های واضح، سیاهی دور چشم است که علت های متفاوتی دارد. شایع ترین علل آن، ژنتیکی و ارثی است. عوامل دیگری مثل ضربات، تغییر پیگمانتاسیون (رنگدانه) پس از التهاب یا تحریک هورمون ملانین ساز به هر علتی می تواند باعث این حالت گردد. گاهی این تغییررنگ در اثر عوامل شیمیایی مثل جیوه یا نقره می تواند باعث تغییر رنگ آبی، قهوه ای یا خاکستری گردد. گاهی بعضی دارو درمانی ها به اسم یک عارضه درازمدت می تواند باعث رنگ خاکستری پلک گردد.

به علاوه، ترکیب های آرایشی خاص (مواد دارای فتوتوکسیسیته مانند پسورانس) می تواند باعث افزایش رنگدانه در ناحیه پلک گردد. اگزما ها هم به علت ایجاد التهاب می تواند باعث تغییر رنگ پلک ها گردد.

تیرگی دور چشم، یک بیماری ایدیوپاتیک (ناشناخته) است که البته بسیاری از مبتلایانش سابقه خانوادگی مثبتی دارند اما از شایع ترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم ها می توان به انواع آلرژی اشاره نمود که در درمان باید از این مواد حساسیت زا دوری جست. یکی از عوامل تشدیدکننده تیرگی زیر چشم، اختلال های خواب است و در صورتی که خواب، ناکافی باشد یا کیفیت مناسبی نداشته باشد؛ با خوابیدن منظم می توان از شدت این کبودی کاست.

بیماری های هورمونی، مسائل روحی -روانی و تغذیه ای هم نقش موثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند اما شاید بتوان کاهش وزن ناگهانی به علت رژیم های نامتعارف را هم از جمله علل مهم افتادگی چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست.

ویتامین K، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی و انواع اسیدهای میوه ای می توانند در درمان کبودی چشم به کار فرایند که البته بیشتر این مواد در انواع کِرِم ها و لوسیون های دور چشم به کار رفته است. علاوه بر این موارد، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزی ها و میوه های حاوی آنتی اکسیدان مثل اسفناج هم توصیه می گردد.

پی نوشت ها:

* متخصص پوست و مو

منبع:www.salamat.com

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8413

به "با تیرگی دور چشم چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تیرگی دور چشم چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید