نگاهی به هفته بیست و چهارم بارداری

به گزارش مجله بای بلاگ، در هفته بیست و چهارم بارداری جنین به سرعت رشد می کند و بزرگ می گردد. با رشد جنین مادر نیز دچار تغییرات زیادی می گردد. مثلا به دلیل بزرگ شدن رحم، پوست کشیده شده و مادر احساس خارش می کند. همچنین تغذیه مناسب در این دوره بسیار مهم است و باعث رشد بهتر جنین و کاهش عوارض دوره بارداری می گردد .

نگاهی به هفته بیست و چهارم بارداری

تغییرات بدن و زندگی شما

برخی ناراحتی های جزئی مانند احساس داغی بیش از حد، گرفتگی عضلات پا، درد دنده ها و بواسیر ممکن است کمی شما را آزار بدهد. این مسائل آزاردهنده موقتی است و با تولد نوزاد از بین می رود. در هفتۀ 24، درد دنده ها معمولاً به وسیلۀ رحم در حال رشد یا فشار آوردن جنین ایجاد می گردد که اندام های شما را به سمت قفسۀ سینه هل می دهد.

شما ممکن است احساس خستگی مفرط و همچنین اشتهای زیاد داشته باشید، زیرا بدن شما سخت کار می کند و ریه ها و قلب شما مجبورند خون و اکسیژن بیشتری به جنین برسانند. در طول این هفته شاید متوجه شوید که ناخودآگاه روی شکم خود دست می کشید، دربارۀ این که کودک چه شکلی خواهد بود رویاپردازی می کنید و حتی وقتی به آن فکر می کنید نیز لبخند می زنید. مراقب خود و کودکتان باشید و از این دوران لذت ببرید.1

شرایط جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

در این هفته اگر او را ببینید می خندید. گریم او بیشتر شبیه پیرمردها و پیرزن هاست دلیل این شباهت هم پوست چروکیده اوست. اینکه چرا چنین گریمی برای او انتخاب شده به این بر می گردد که ذخایر چربی به میزان کافی زیرپوستش ذخیره نشده و رشد پوست او بیشتر از درازاست. خوب قرار است که این هفته چین هایی روی کف دست و بندهای انگشتش ایجاد گردد.

او برای آنکه بتواند خودش را توی رحم شما جا کند به صورت خمیده خوابیده است. با آنکه جایش حسابی تنگ است، اما ناقلا خوب بلد است که چگونه خودش را توی دل شما جا کند. او الان ماکت یک نوزاد است و با آنکه هنوز لاغر و استخوانی است، اما با افزایش ذخیره های چربی در بدنش شرایط بهتری خواهد یافت.

کیسه های هوایی او به تدریج در حال شکل گیری است و او می تواند نفس بکشد. بله درخت تنفسی او کم کم شاخه و برگ هایش را توی ریه هایش پهن می کند و ماده ای به نام سورفاکتانت تولید می کند تا جنین بتواند در آینده از هوایی که کیسه های ریه جمع و خالی می کند لذت ببرد. حالا دایه پیر او جنین اکسیژن را به او می رساند و جای نگرانی هم وجود ندارد.

مهمترین قسمت بدن او یعنی مغزش شبانه روز در حال فعالیت است و چین خوردگی های مغز او ساختار اصلی خود را پیدا می کند.

قد: 36.6 سانتی متر

وزن: 780 گرم.2

شرایط مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

اکنون که در هفته بیست و چهارم بارداری هستید، تقریباً شش ماه است که باردار هستید و امیدواریم که حس خوبی نسبت به بارداری خود داشته باشید. گرچه فرزند شما در این مرحله به خوبی رشد کرده است اما شما باید سلامت او و خود را تضمین کنید و همچنان به تغذیه مناسب و مراقبت از خود بپردازید.

سعی کنید فعال باشید و هر روز فعالیت فیزیکی انجام دهید، حتی اگر این فعالیت روزانه 20 دقیقه پیاده روی باشد. هر روز به تمرینات کف لگن خود بپردازید. حتماً پس از تولد فرزندتان از این کار خود بسیار راضی خواهید بود.

احتمالاً بیشتر از همیشه احساس گرما کرده و شب ها بیش از حد معمول عرق می کنید. دلیل این مورد گردش بیشتر خون و افزایش وزنی که پیدا کرده اید.

اگر در فصل تابستان باردار هستید ممکن است به سختی بتوانید گرما را تحمل کنید، بنابراین سعی کنید برای خنک کردن خود بدنبال راه های مناسب باشید. اگر در طول زمستان باردار هستید، احتمالاً خواهید دید که با یک لباس سبک می توانید براحتی در خیابان قدم بزنید در حالیکه سایر افراد باید خود را با کت گرم و شال گردن بپوشانند. شاید در مورد کم کردن بخاری و باز کردن پنجره ها با همسرتان بحث کنید.

سعی کنید در طول روز به میزان کافی مایعات بنوشید. ممکن است این افزایش تعرق باعث بروز جوش در چین های زیر سینه یا کشاله ران گردد، بنابراین بطور مرتب استحمام کرده و این نواحی را نیز بخوبی خشک کنید.

گرگرفتگی هنگام شب و داغی کف پا ناراحت کننده ترین حالت ممکن است. پس چند ماهی لباس خواب خود را کنار بگذارید و آسوده تر بخوابید.4

عوارض شایع در هفته بیست و چهارم بارداری

عوارض بارداری در تمام زنان یکسان نیست و ممکن است هر فردی آن ها را با شدت متفاوتی تجربه کند. شایع ترین عوارض در هفته بیست و چهام بارداری شامل موارد زیر است.
سندروم تونل کارپ
ممکن است در این هفته احساس کنید که مچ دست ها و پاهایتان بی حس شده و یا درد می کند. به دلیل مایعاتی که در پایین بدن جمع شده است، بدن ورم می کند و در هنگام استراحت کردن به سایر قسمت های بدن نیز منتقل می گردد. در نتیجه به اعصاب بدن فشار وارد می کند و باعث احساس درد و بی حسی در مچ پاها و دست ها می گردد.
خشکی چشم
هورمون های بارداری بر چشم تاثیر گذاشته و اشک چشم را کاهش می دهند. به همین دلیل چشم در دوره بارداری خشک می گردد و حتی ممکن است باعث تاری دید گردد. استفاده از قطره اشک مصنوعی، این عارضه را تا حد زیادی کاهش می دهد.
تغییر اشتها
در این دوره بیشتر زنان دچار افزایش اشتها می شوند اما برخی از زنان نیز به دلایل مختلفی بی اشتها می شوند که برای سلامت مادر و جنین خطرناک است. این مساله با تغییراتی در سبک غذا خوردن بهبود می یابد. غذاهای خود را در شش وعده کوچک تقسیم کنید تا احساس اجبار برای غذا خوردن نداشته باشید.
یبوست
تغییرات هورمونی دوره بارداری باعث می گردد که ماهیچه های روده کند شده و غذا به آرامی از روده عبور کند و هضم گردد. غذاهای فیبردار همچون غلات و جو دوسر به بهبود یبوست کمک می کنند. همچنین توصیه می گردد که در طول روز مایعات زیادی بنوشید. اگر مشکل یبوست شما را بسیار اذیت می کند به پزشک مراجعه کنید تا مکمل هایی برای شما تجویز کند.
کمردرد
با بزرگ شدن شکم، بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و عضلات لگن و کمر ضعیف شده و فشار روی پاها زیاد می گردد. به همین دلیل بسکمک از زنان در دوره بارداری دچار کمردرد و گرفتگی عضلات پا می شوند. انجام تمرینات ورزشی کمر به حل این عارضه کمک می کند.
ترشحات واژینال
به دلیل تغییرات هورمونی، ترشحات واژینال در دوره بارداری افزایش می یابد. این ترشحات باید بدون بو و رنگ باشند. در صورتی که متوجه بو یا رنگ عجیبی شدید به پزشک مراجعه کنید.3

علائم هشدار در هفته بیست و چهارم بارداری

برخی علائم در هفته بیست و چهارم هشدار دهنده هستند و لازم است که در صورت مشاهده، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل موارد زیر است.

- سردرد شدید و ناگهانی

- حالت تهوع و استفراغ

- تورم ناگهانی یا یکطرفه بدن

- درد در بالای شکم

- مسائل بینایی همچون جرقه زدن چشم

- خونریزی واژینال.3

تغذیه در هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته 24 بارداری چه بخوریم؟ لبنیات! توجه داشته باشید که جنین برای رشد به کلسیم نیاز دارد تا استخوان ها، مفاصل و دندان های سالمی داشته باشد. بنابراین لازم است تا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان مثل کلسیم را دریافت کنید. مصرف روزانه لبنیات به عنوان منبع اصلی کلسیم توصیه می گردد.

دریافت روزانه چهار واحد لبنیات کم چرب (هر واحد شامل یک لیوان شیر یا ماست یا دو لیوان دوغ یا پنیر) نیاز بدن شما به کلسیم در این دوران را تامین خواهد کرد.

البته نباید گمان کنید که کلسیم را می توان فقط از لبنیات بدست آورد. علاوه بر سایر مواد غذایی حاوی کلسیم مانند بادام شیرین، ماهی، کلم و ...مصرف مکمل های پره ناتال حاوی کلسیم نیز گزینه خوبی می تواند باشد.4

مراقبت های پزشکی هفتۀ بیست و چهارم

پزشک، معمولاً آزمایش غربالگری دیابت را بین هفته های 24 تا 28 برای تمام زنان باردار درخواست می کند. آزمایش غربالگری دیابت که آزمایش چالش گلوکز یا gct نیز نامیده می گردد، به منظور بررسی دیابت بارداری در زنان باردار انجام می گردد و تجویز آن به این معنی نیست که شما مبتلا به دیابت بارداری هستید، بلکه این آزمایش به عنوان بخشی از مراقبت های معمول بارداری برای تمام زنان باردار در این هفته هاست.

اگر نتیجۀ این آزمایش، سطح بالایی از گلوکز را نشان دهد، پزشک آزمایش تشخیصی تحمل گلوکز را برای تشخیص قطعی دیابت زن باردار درخواست خواهد داد.1

پینوشتها

1.www.madarsho.com

2.www.beytoote.com

3.www.honarehzendegi.com

4.www.niniplus.com

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8545

به "نگاهی به هفته بیست و چهارم بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به هفته بیست و چهارم بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید