بیانیه بورل در پاسخ به نامه ظریف ، برای حفظ برجام مصمم هستیم

به گزارش وبلاگ خرید، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه ای به نامه وزیر امور خارجه کشورمان درباره پایبند نبودن کشور های اروپایی به برجام پاسخ داد.

بیانیه بورل در پاسخ به نامه ظریف ، برای حفظ برجام مصمم هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه که آدینه شب در تارنمای رسمی این اتحادیه منتشر شد، گفت: امروز نامه ای از وزیر خارجه ایران دریافت کردم که نگرانی های ایران درباره مسائل مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک توسط فرانسه، آلمان و انگلیس را به وسیله مکانیسم حل اختلاف به کمیسیون مشترک آن گونه که در بند 36 توافق آمده، ارجاع داده است.

بورل اضافه نمود: همان گونه که پیشتر گفته ام، مکانیسم حل اختلاف نیازمند کوشش شدید همه [طرف ها]با حسن نیت است، به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، از همه مشارکت کنندگان برجام انتظار دارم که به این فرایند با این روحیه و در چارچوب برجام نزدیک شوند.

وی در این بیانیه همچنین گفت: کمیسیون مشترک که مسئول نظارت بر اجرای توافق تحت مفاد برجام است، از سال 2016 تا به امروز برای بحث پیرامون اجرای برجام و رسیدگی به مسایل مرتبط که توسط هر یک از مشارکت کنندگان به استحضار هماهنگ کننده رسیده، تشکیل شده است.

بورل ادامه داد: همچنان که به پنجمین سالگرد برجام نزدیک می شویم، مایلم از این فرصت استفاده و اهمیت این توافق را یادآوری کنم. برجام دستاوردی تاریخی برای منع اشاعه هسته ای در دنیا است که بر امنیت منطقه ای و دنیای تأثیرگذار است. من همچنان مصمم هستم که به همکاری با مشارکت کنندگان برجام و جامعه دنیای برای حفظ آن ادامه دهم.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه عصر آدینه گفت که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشور های اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل وفصل ارجاع داد.

موسوی اضافه نمود: متعاقب اقدام غیرمسئولانه وغیرقانونی سه دولت اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) در ارائه پیش نویس قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تداوم عدم پایبندی نسبت به تعهدات بین المللی ناشی از برجام و مصوبات کمیسیون مشترک، روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی نامه ای به جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشور های اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل وفصل ارجاع داد.

وی یادآورشد: در نامه وزیر امور خارجه تأکید شده است که هرگونه مداخله در همکاری های پادمانی جاری بین ایران و آژانس مغایر با مفاد برجام بوده و می تواند بر مبانی همکاری های پادمانی موجود تأثیرات منفی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یک بار دیگر ضمن اعلام آمادگی برای حفظ و اجرای کامل مفاد برجام توسط همه طرف های این توافق، به خصوص ضرورت انتفاع کامل ایران از آثار مالی نظام برطرف تحریم ها به نحو پیش بینی شده در برجام، تأکید کرد که در قبال هرگونه زیاده خواهی و رفتار های غیرمسئولانه اقدامات لازم و متناسب را اتخاذ خواهد نمود و از سه کشور اروپایی قویاً می خواهد به جای حرکت در راستا سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3077

به "بیانیه بورل در پاسخ به نامه ظریف ، برای حفظ برجام مصمم هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه بورل در پاسخ به نامه ظریف ، برای حفظ برجام مصمم هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید