تاثیر سلول های بنیادی بر درمان زخم دیابت

به گزارش مجله بای بلاگ، محققان در پژوهشی نقش سلول های بنیادی در درمان زخم دیابت را بررسی کرده اند.

تاثیر سلول های بنیادی بر درمان زخم دیابت

به گزارش خبرنگاران، زخم به عنوان گسستگی در ساختار بافت های نرم تعریف شده که منجر به از بین رفتن پیوستگی آن بافت می شود. زخم پای دیابتی مسئله ای جدی در بیماران بوده و دلیل اصلی قطع عضوها در بیماران دیابتی بوده است. به خاطر هزینه های درمانی بسیار بالا و سختی درمان، نگاه های محققان و درمانگران معطوف به سمت درمان های بیولوژیکی و نوین شده است.

محققان در پژوهشی با عنوان ظرفیت درمان سلول های بنیادی در زخم دیابتی این موضوع را بررسی کرده اند. آن ها ابتدا انواع مختلف سلول های بنیادی و ویژگی هایشان را بررسی کردند و سپس به معرفی فاکتورهای رشدی که برای درمان زخم های دیابتی مورد استفاده قرار گرفته اند، پرداختند.

نویسندگان این مقاله می گویند: سلول های بنیادی با منشاهای متفاوت در درمان انواع زخم مورد مطالعه قرار گرفته اند. میزان قابلیت های این سلول ها براساس منشا آن ها کمی متفاوت است و هم چنین بیماری های زمینه ای فرد اهداکننده از قبیل دیابت در توانایی تمایزی این سلول ها تاثیرگذار هستند.

در این مقاله آمده است: با توجه به ویژگی های منحصر به فرد سلول های بنیادی امروز توجه گروه های مختلف تحقیقاتی، درمانی و دارویی به استفاده از آنها یا مشتقاتشان معطوف شده است. در ترمیم انواع زخم که نوع دیابتی هم زیر مجموعه بسیار مهمی از آن است، روش های مختلف درمانی تحقیقاتی از تزریق مستقیم سلول ها به محل اثر گرفته تا استفاده از آنها در پانسمان و چارچوب های مختلف از طریق مهندسی بافت یا به کارگیری اگزوزوم حاصل از محیط کشت رشد آنها به کار برده می شوند. در روش تزریق(پیوند) سلولهای بنیادی جداسازی شده از بافت را پس از خالص سازی در محل زخم وارد کرده تا سلول به بازسازی بافت ها و سلول های آسیب دیده از طریق ترشحات و تقسیم سلولی بپردازد.

پژوهشگران می گویند:با توجه به میزان کم سلول های بنیادی در بافت ها محدودیت مقدار منابع قابل استخراج سلول ها و همچنین عمر پایین این سلول ها در تزریق به محل آسیب روش پیوند و تزریق سلولی به صورت مستقیم قابلیت استفاده در همه بیماران را ندارد. روش استفاده از اگزوزوم محیط کشت با توجه به وجود فاکتورهای مترشحه، اگر با فرمولاسیون های زیست سازگار که این فاکتورها را تخریب نکنند، همراه شود قابلیت صنعتی و درمانی شدن خوبی را فراهم خواهد آورد.

در این مقاله نوشته شده است: در ابتدا با معرفی سلول های بنیادی، به نظر می رسید که کاربردهای مفید و گسترده بسیاری قابل ارائه است اما شواهد و مطالعات توانایی و اثربخشی فراتری را نشان داده اند. دانش به کارگیری سلول ها و فرآورده های تولیدی بدن به منظور بازسازی بافت ها و ارگان های آسیب دیده به صورت گسترده در درمان بیماری های مزمن که درمان آن ها با داروهای شیمیایی و گیاهی غیرقابل انجام بوده یا به سختی صورت می گیرد در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشورهای پیشرفته در حال گسترش و آزمایش است.

محققان درباره اهمیت سلول های بنیادی می گویند: تولید محصولات بر پایه این دانش نیازمند دانش بسیار پیشرفته و انجام مطالعات و تحقیقات گسترده ای است. با توجه به ویژگی های ذکر شده درمان های بازسازی کننده و سلول های بنیادی و با دانستن مسائل پیرامون زخم های دیابتی، حرکت به سمت تولید محصولات درمانی بر پایه سلول های بنیادی امر ارزشمند و ضروری به نظر می رسد که امکان ارائه درمان های کارآمدتر به بیماران و کاهش هزینه های نظام های سلامت ملی را به همراه دارد.

این مقاله مروری توسط دکتر حمیدرضا احمدی آشتیانی، از گروه علوم پایه دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علیرضا فیروز، از مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر حسین رستگار از مرکز تحقیقات فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و داروی ایران و دکتر امیرحسین عسکری پور از گروه علوم پایه دانشکده علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی نگاشته شده است. این پژوهش در چهارمین شماره دهمین دوره نشریه پوست و زیبایی منتشر شده است.

adeliasafar.com: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1933

به "تاثیر سلول های بنیادی بر درمان زخم دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر سلول های بنیادی بر درمان زخم دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید