تهاتر و مبادله با پول ملی راه چاره توسعه روابط ایران و قراقستان

به گزارش مجله بای بلاگ، در مراسم روز اقتصاد قزاقستان که به همت معاونت بین الملل اتاق ایران برگزار گردید، توانمندی ها و ظرفیت های قزاقستان برای سرمایه گذاری و تجارت و توسعه روابط مالی به کشورهای عضو اوراسیا بر اساس توافقات اجرا شده، تشریح شد.

تهاتر و مبادله با پول ملی راه چاره توسعه روابط ایران و قراقستان

قزاقستان از جمله کشورهای بزرگی است که در منطقه اوراسیا قرار گرفته است و با دو کشور مهم آسیا (روسیه و چین) هم مرز است. 13 منطقه ویژه اقتصادی در این کشور فعال هستند که هرکدام از آنها متناسب با شرایط جغرافیایی برای سرمایه گذاری انواع کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرند.

بر اساس اظهارات اسخت ارازبار، سفیر قزاقستان در تهران، طی 28 سال گذشته که از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی می گذرد، این کشور توانسته گام های جدی در راستای توسعه اقتصادی بردارد. طی چند ماه گذشته مرکز اقتصادی بین المللی اوراسیا در قزاقستان کار خود را شروع نموده و تعداد قابل توجهی از شرکت های ترکی، عربی، روسی و چینی وارد این مرکز شده و از خدمات آن استفاده می نمایند.

وی ادامه داد: مرکز اقتصادی بین المللی اوراسیا مانند دیگر مراکزی که در چند نقطه دیگر جهان از جمله هنگ کنگ، سنگاپور، لندن و دبی هستند بر اساس قوانین بین المللی بریتانیا فعالیت نموده و اگر شرکت های فعال در آن دچار اختلافی شوند، پرونده آنها در دادگاه طبق همین قوانین بین المللی قضاوت خواهد شد و قوانین داخلی قزاقستان ملاک عمل قرار نمی گیرد.

ارازبار به معافیت های اقتصادیاتی که در مناطق ویژه اقتصادی قزاقستان برای جذب سرمایه های خارجی اجرایی می گردد، اشاره و توضیح داد: اقتصادیات بر درآمد، اقتصادیات بر زمین و اقتصادیات بر دارایی شرکت هایی که در این مناطق سرمایه گذاری نمایند، صفر بوده و می توانند از زیرساخت های موجود در این مناطق استفاده نمایند. همچنین سرمایه گذاران قادرند بعد از ثبت شرکت در قزاقستان، اقدام به خرید زمین در این کشور نمایند.

سفیر قزاقستان، رشد اقتصادی این کشور در 11 ماه گذشته را 4 درصد عنوان و پیش بینی کرد که در سال جدید میلادی سطح رشد اقتصادی این کشور افزایش پیدا کند. وی همچنین به ذخایر ارزی موجود در صندوق رفاه و بانک مرکزی قزاقستان اشاره و آن را در حدود 100 میلیارد دلار دانست که برای جمعیتی بالغ بر 18 میلیون نفر، رقم قابل توجهی است.

او همچنین به امضای تفاهم بین ایران و اتحادیه اوراسیا برای حضور در این اتحادیه اشاره و یادآور شد: اتحادیه اوراسیا 5 عضو دارد و به تازگی ازبکستان که از دیگر کشورهای استقلال یافته و قدرتمند در منطقه است، علاقه خود را برای عضویت در اتحادیه اوراسیا اعلام نموده است. از طرف دیگر کشورهایی مانند ترکیه، چین، هند، اندونزی، سنگاپور و مصر نیز مانند ایران خواهان امضای تفاهم نامه با این اتحادیه هستند.

به باور ارازبار حضور این کشورها در اتحادیه اوراسیا می تواند به توسعه روابط تجاری و سرمایه گذاری این کشورها با منطقه اوراسیا یاری کند کمااینکه در ارتباط با ایران توانستیم به توافقاتی برای کاهش تعرفه های تجاری و حتی در حد صفر برای بخش قابل توجهی از کالاهای صنعتی و کشاورزی، برسیم.

وی ادامه داد: بر اساس این توافق 864 قلم کالا با تعرفه کاهش یافته و یا در حد صفر از این 5 کشور (قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، روسیه و ارمنستان) به ایران صادر می گردد که از این بین 602 کالا، صنعتی و 262 کالا، کشاورزی است. همچنین 502 قلم کالا با تعرفه کاهش یافته و یا در حد صفر از ایران به این 5 کشور صادر می گردد که 376 قلم آن صنعتی و 126 قلم، کالای کشاورزی هستند.

شناخت سلایق و استانداردهای بازار هدف در توسعه مناسبات لازم است

محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران نیز در خصوص اهمیت تقویت سطح مناسبات اقتصادی بین ایران و قزاقستان و بهره گیری از ظرفیت ایجاد شده و توافقات بین اتحادیه اوراسیا و ایران گفت: برطرف مسائل مربوط به جابجایی پولی در شرایط تحریمی حاکم بر ایران، ایجاد زیرساخت های حمل ونقلی به ویژه در حوزه کشتیرانی و افزایش سطح شناخت از بازار، سلایق و استانداردهای هر دو کشور از جمله مواردی هستند که توجه به آن ها می تواند به بهبود مناسبات بین دو کشور منجر گردد.

وی همچنین به سوابق همکاری شرکت های ایرانی در حوزه خدمات فنی مهندسی در قزاقستان اشاره و توضیح داد: این همکاری ها در سطح بسیار خوبی انجام شد و می تواند در توسعه روابط مؤثر باشد.

به اعتقاد معاون بین الملل اتاق ایران، استفاده از مکانیزم تهاتر و حتی پول ملی دو کشور در رشد روابط اقتصادی مؤثر خواهد بود.

کرباسی در بخش دیگری از سخنان خود صادرات کالاهای صنعتی، همکاری های علمی و توسعه گردشگری و گردشگری سلامت را به عنوان حوزه های مناسب برای همکاری بین ایران و قزاقستان معرفی کرد.

علاقه سرمایه گذاران قزاقستانی به حضور در شهرهای جنوبی ایران

امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان شناخت از ظرفیت های موجود در کشورهای هدف را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به پتانسیل های قزاقستان، سرمایه گذاری در حوزه کشت فراسرزمینی، دام پروری، احداث گلخانه، کشتارگاه، فراوری مواد غذایی حلال و استخراج مواد معدنی را به فعالان علاقه مندان به حضور در این کشور پیشنهاد داد.

بر اساس اظهارات او در حال حاضر ترکیه و چین رقبای اصلی ایران در این بازار هستند.

این فعال اقتصادی همچنین از علاقه مندی تجار و سرمایه گذاران قزاقستانی به حضور در بازار ایران به ویژه شهرهای جنوبی از جمله چابهار، قشم و کیش سخن گفت. وی ادامه داد: برای جذب و تشویق آنها به حضور در ایران باید سیاست های ویژه ای را اتخاذ نموده و شرایط را برای آن تسهیل کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 219

به "تهاتر و مبادله با پول ملی راه چاره توسعه روابط ایران و قراقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهاتر و مبادله با پول ملی راه چاره توسعه روابط ایران و قراقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید