فراوری دست مصنوعی در کشور توسط محققان ایرانی

به گزارش وبلاگ خرید، یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری دست های مصنوعی در کشور شد به طوری که این محصول فناورانه تا 2 سال پیش وارداتی بود و با اعمال تحریم ها ورود آن به کشور تحریم شد.

فراوری دست مصنوعی در کشور توسط محققان ایرانی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری یاست جمهوری، محققان در کشور دست مصنوعی اختراع کردند. این محصول ایران ساخت با ویژگی هایی مانند دارا بودن 7 درجه آزادی به یاری افراد نقص عضو شده می آید تا از توانمندی های دست برخوردار شوند.

لحظه ای چشمان خود را ببندید. خود را بدون دست تصور کنید. دست ها عضوهایی هستند که بیشترین کارایی را برای انجام کارهای روزانه دارند. تقریبا بیشترین ارتباط فیزیکی ما با محیط پیرامون با آنها انجام می شود. بنابراین با تصور فقدان دست شاید بتوان کمی از رنج افراد دارای نقص عضو را که به هر دلیلی دستان خود را از دست داده اند، دریابیم.

به همین دلیل فراوری دست های مصنوعی اقدامی فناورانه از سوی محققان بود تا کارایی دست ها به افراد بازشود. تا دو سال پیش، این محصول فناورانه به کشور وارد می شد تا اینکه تحریم ها ورود آن را ممنوع نمود.

توسعه بازار با حمایت مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی

اما اکنون محققان کشور این دست های مصنوعی را در کشور فراوری می نمایند. شرکت فناور احیاگر نوین پارسه ماندگار فراوری نماینده این محصول فناورانه است که از حمایت های مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی برخوردار شده است.

سعید بهرامی مقدم مدیر عامل شرکت فناور فراوری نماینده این محصول فناورانه گفت: دست های مصنوعی زیر شاخه ای از علم نوظهور بایومکاترونیک هستند. بایومکاترونیک حوزه ای میان رشته ای از علومی است که مجموعه ای از تمامی رشته های اصلی مهندسی و زیستی مانند مکانیک، الکترونیک، علوم کامپیوتر و علوم پزشکی را شامل می شود.

وی ادامه داد: دست بایونیک یا Bionic Hand در طراحی خود از طبیعت زنده الگو برداری می نماید. دست مصنوعی نیز تقلیدی از دست واقعی است. زیرا تمامی افراد دچار نقص عضو انتظار دارند دستی مانند دست واقعی از دست داده خود را داشته باشند.

حل چالشی فناورانه

پس چالش در همین جا است، آیا فناوری امکان تطبیق کامل دست مصنوعی را فراهم می نماید. دست های ما حدود 14 درجه آزادی حرکت مکانیکی را دارند که این تعداد درجه آزادی حرکت بالا احتیاجمند کانال های مجزای فرمان کنترلی است. در صورتی که یک ماشین بخواهد این تعداد درجات آزادی را داشته باشد ارتباط و کنترل کردن آن سخت می شود.

بهرامی مقدم درباره این موضوع گفت: انسان برای حرکت دادن اندام های مصنوعی، از سیگنال های زیستی برای کنترل ارادی آنها استفاده می نماید. در طراحی دست بایونیک نیز ما از همین سیگنال های زیستی استفاده نموده ایم. این سیگنال ها به صورت غیر تهاجمی از سطح پوست دریافت و سپس برای ارتباط با سیستم کنترلگر دست بایونیک تقویت و پردازش می شوند.

به عنوان مثال برای برداشتن یک جسم نخست جسم دیده و موقعیت و نوع جسم شناسایی می شود. سپس فرمان حرکت و نوع انگشتان اخذ نماینده جسم از مغز صادر و حرکت برای دریافت جسم ایجادمی شود.

وی همچنین اعلام کرد: دست بایونیک طراحی و ساخته شده در این طرح دارای 7 درجه آزادی است که شامل چرخش کامل مچ، چرخش و باز و بسته شدن انگشت شست و باز و بسته شدن 4 انگشت دیگر به طور مجزا است. این محصول برای افرادی که دست خود را از دست داده اند کاربردی است.

بهرامی مقدم در ادامه بعضی از ویژگی های این محصول را برشمرد و اضافه کرد: حرکت انگشتان دست به صورت مجزا، استفاده از RFID، پردازش تصویر، ارتباط با رایانه و تلفن همراه و تشخیص حسی از ویژگی ها آن به شمار می رود.

همچنین این محصول دارای چندین اختراع ثبت شده داخلی و بین المللی است. این شرکت فناور با بهره گیری از توان و تخصص نیروی خلاق خود پیروز به طراحی و ساخت دست بایونیک برای نخستین بار در کشور شده است. همچنین وجود سیستمی که ایجاد نماینده احساسات محیطی برای کاربر است را به عنوان ویژگی خاص در این طرح نام برد. هدف آن درک بهتر محیط به واسطه بایونیک است. سیستم فوق از روش تعویض حسی بهره می برد که این محصول امکان نصب بر روی هر دست مصنوعی را فراهم می نماید. با استفاده از این محصول می توان لرزش، لغزش، دما، فشار و موقعیت انگشت را به کاربر القاء کرد.

البته این شرکت فناور محصولی دیگر با نام اگزواسکلتون دست را نیز طراحی نموده است که برای افراد دچار سکته مغزی که قدرت حرکت دست خود را از دست داده اند، کاربرد دارد. در این افراد عضلات دست پس از چند ماه به دلیل عدم حرکت تحلیل می فرایند اما این محصول مانند یک دستکش به دست بیمار می رود و با دریافت فرمان ارادی از دست سالم، تحریک عضلات با حرکت دادن آنها توسط موتورها و الکتریسیته باعث حرکت انگشتان به صورت ارادی می شود.

یاری به حدود 40 هزار فرد قطع عضو شده

همچنین محمد علی پیش بین رئیس هیات مدیره این شرکت فناور گفت: با توجه به اینکه از دو سال قبل ورود این محصول به کشور تحریم شد پس فراوری بومی آن می تواند اقدامی اثرگذار برای برطرف احتیاج افراد احتیاجمند به آن باشد. البته آمار دقیقی از افراد دچار نقص عضو نداریم اما با توجه به آمار بهزیستی حدود 40 هزار نفر قطع عضو از ناحیه دست و جانبازان جنگی وجود دارند که می توانند از این محصول استفاده نمایند. البته ظرفیت های خوبی در بازار کشورهای همسایه مانند عراق، سوریه و افغانستان هم وجود دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: برای استفاده از این محصول احتیاجی به عمل جراحی نیست و فرد با پوشیدن آن قادر به استفاده است. با استفاده از آن اعتماد به نفس به افراد باز می شود و یاری به اشتغال زایی برای افراد هم دارد. پس کارآفرینی اجتماعی آن چیزی است که به یاری محصول محقق می شود.

پیش بین همچنین اعلام کرد: حضور در دوره های شتابدهی مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی یاری بزرگی به تیم ما برای تصمیم گیری بهتر بود تا با آشنایی کامل از بازار ایران به فراوری انبوه برسیم. همچنین یاری برای ثبت اختراع ، دریافت مجوزها، استانداردها و مشاوره و معرفی به سرمایه گذار و هدایت های مستقیم رییس این مرکز از دیگر حمایت هایی بود که از ما شد.

انتهای پیغام/

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2718

به "فراوری دست مصنوعی در کشور توسط محققان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری دست مصنوعی در کشور توسط محققان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید