جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 16 آذر 99

به گزارش مجله بای بلاگ، شاخص کل مرز یک میلیون و 500 هزار واحد را شکست. در 30 دقیقه ابتدایی معاملات امروز شاخص کل بورس تهران با جهش 28 هزار واحدی، با قدرت تمام از مرز یک میلیون و 500 هزار واحد عبور کرد و تا این لحظه در محدوده یک میلیون و 518 هزار واحد قرار گرفته است. تا اینجای کار شاخص کل 1.87 درصد و شاخص هم وزن 1.65 درصد رشد نموده اند که نشان می دهد شرکت های کوچک هم در این فرایند صعودی همراه هستند. هرچند، نماد های شاخص ساز شستا، فولاد، فارس، خودرو، ومعادن، رمپنا و شبندر بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل دارند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 16 آذر 99

شکست مرز یک میلیون و 500 هزار واحدی و بازار سراسر سبزرنگ

به گزارش خبرنگاران، در ابتدای معاملات امروز بیش از نصف نماد های معامله شده در بازار سرمایه بیشتر از سه درصد افزایش قیمت پیدا نموده اند. حدود 26 درصد آن ها بین نیم تا سه درصد رشد را پشت سر گذاشته و این موضوع نشان می دهد تقریبا 78 درصد نماد های بازار سرمایه صعودی هستند. از طرف دیگر 10 درصد نماد ها با قیمتی نزدیک به قیمت روز گذشته و حدود 12 درصد کاهش قیمت پیدا نموده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 16 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار سراسر به رنگ سبز درآمده. با شکست مرز یک میلیون و 500 هزار واحدی حالا بعید است کسی جلودار صعود شاخص کل باشد. گروه خودرو و ساخت قطعات با بیشترین حجم معاملات صدرنشین برترین گروه صنعت هستند. در این گروه به جز چند نماد محدود مثل خبهمن و خرینگ، باقی نماد ها صف خرید داشند. شستا عظیمترین نماد نقشه بازار امروز با صف خرید خود بعد از دو هفته سهامدارانش را شاد نموده. بانک ها و موسسات اعتباری حرکت کندی را در پیش گرفته اند و در این گروه کمتر شاهد تشکیل صف هستیم. نماد های بانکی در ابتدای معاملات امروز بین یک تا سه درصد رشد نموده اند. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی، سبزپوش شده اند. فرایند صعودی نماد ها باعث شده دو صندوق دولتی پالایش و دارا یکم هم با کمتی افزایش قیمت روبرو شوند. در گروه محصولات شیمیایی به جز داراب و فسا اغلب نماد ها فرایند صعودی دارند. پالایشگاه ها به رنگ سبز درآمده و در بین آن ها شبندر و شبریز به صف خرید رسیده اند. فلزات اساسی، انبوه سازی، بیمه ها، سرمایه گذاری ها، عذایی ها، عرضه برق و گاز، دارویی ها، قندی ها، سیمانی ها، استخراج کانه های فلزی، حمل و نقل کاشی و سرامیک همگی در ابتدای معاملات امروز سبزپوش هستند و نوید یک جهش چند 10 هزار واحدی را با خود به همراه دارند.

تشکیل صف خرید در 220 نماد

آنالیز شرایط صف های خرید و فروش در ساعات ابتدایی معاملات امروز نشان می دهد حدود 220 نماد معادل 35 درصد بازار شاهد تشکیل صف خرید با مجموع ارزش سه هزار و 600 میلیارد تومان هستند. در صدر آن ها نام چخزر که همین هفته گذشته عرضه اولیه آن انجام شد به چشم می خورد. ارزش صف خرید چخزر در ابتدای معاملات امروز حددو 320 میلیارد تومان است. خگستر با صف خرید 143 میلیارد تومانی در مقام دوم ایستاده و برکت و کگهر همزمان با صف خرید 108 میلیارد تومانی بر سر مقام سوم رقابت می نمایند. از جمله دیگر نماد ها با صف خرید سنگین در بازار امروز می توان به شبریز، وتوکا، فاسمین، سیمرغ، غپینو، سمگا، بنو، شبصیر، کتوکا و شپاس اشاره نمود. در آن سوی بازار شاهد تشکیل صف فروش سنگین در نماد پدرخش هستیم. ارزش صف فروش این نماد به حدود 58 میلیارد تومان می رسد.

فتح کانال 1.5 میلیونی با جهش 32 هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در سرانجام معاملات امروز یکشنبه 16 آذرماه با جهش 32 هزار و 430 واحدی ضمن عبور از مرز یک میلیون و 500 هزار واحدی، به رقم یک میلیون و 523 هزار و 106 واحد رسید. در این روز شاخص کل 2.18 درصد و شاخص هم وزن 2.36 درصد رشد کرد که نشان می دهد شرکت های کوچک امروز هم مثل روز های گذشته شرایط بهتری نسبت به نماد های شاخص ساز داشتند. هرچند، عمده رشد شاخص کل بورس بر دوش نماد های شستا، فارس، خودرو، شپنا، کگل، فولاد و پارسان بود.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز یکشنبه 16 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

بانکی ها نفس کم آوردند. آنالیز نقشه بازار در سرانجام معاملات امروز نشان می دهد گروه بانک ها و موسسات اعتباری بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده، اما این گروه نتوانسته در فرایند صعودی با کلیت بازار همراهی کند و شاهد رنگ قرمز برای نماد های بانکی هستیم. تا جایی که برای نماد دی صف فروش سنگین تشکیل شد. وتجارت، وبملت و وبصادر هم به عنوان نماد های اصلی این گروه ارزش سهام خود را از دست دادند. این اتفاق کاهش قیمت واحد های صندوق ETF دارا یکم را در پی داشت. در طرف مقابل پالایش فرایند صعودی در پیش گرفته بود. چراکه هر چهار نماد پالایشی یعنی شپنا، شتران، شبندر و شبریز و دیگر نماد های گروه فرآورده ای نفتی با صف خرید به کار خود سرانجام دادند. خودرویی ها به جز خبهمن اغلب صعودی و دارای صف خرید بودند. در بین محصولات شیمیایی نماد های عظیم از جمله تاپیکو، پترول، شگویا و فارس تغییر چندانی نسبت به روز گذشته نداشتند. دیگر نماد های شیمیایی مثل آریا، شفارس، پارسان، شفن و جم با صف خرید به کار خود سرانجام دادند. شستا امروز پنج درصد رشد کرد و سهامداران آن بعد از یک هفته شاهد تشکیل صف خرید در این نماد بودند. فلزات اساسی فرایند دوگانه ای داشتند. فولاد، فخوز و فسازان کمی افزایش قیمت پیدا کردند، ذوب، فروش و فسرب ارزش سهام خود را از دست داند. سرمایه گذاری ها به جز وسپهر، بیمه ها به جز آسیا، عرضه برق و گاز به جز بکهنوج و دماوند، غذایی ها به جز غنوش، استخراج کانه های فلزی و دارویی ها از جمله گروه های سبزرنگ در نمای سرانجامی نقشه بازار بودند.

ارزش بازار بورس به شش میلیون میلیارد رسید

معامله گران بورس امروز بیش از 13 میلیارد و 317 میلیون سهام، حق تقدم و ارواق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 963 هزار معامله به ارزش 15 هزار و 902 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات هفت هزار و پنج میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 22 هزار و 907 میلیارد تومان می رسد. در نتیجه رشد چشمگیر امروز، ارزش کل بازار بورس به بیش از شش میلیون میلیارد تومان رسید.

فروش خودرو و فرآورده های نفتی و حمایت از بانک ها

آنالیز تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی نشان می دهد امروز شاهد ورود 743 میلیارد تومان پول توسط سرمایه گذاران حقیقی به بورس بودیم. این می تواند به معنای فروش این مقدار سهم توسط شرکت های حقوقی هم باشد. این شرکت ها امروز در نماد هایی که صف خرید داشتند از جمله خودرو، شپنا، شستا، شبندر، خساپا، آریا، ثمسکن، شفن، ومعادن و وملی دست به فروش زدند و در طرف مقابل در نماد های وتجارت، سمگا، وپاسار، اخابر، وپارس، قثابت، خبهمن، بپاس، شیران و آریان از سهام حمایت کردند.

عرضه اولیه بوعلی و وکبهمن در روز های سه شنبه و چهارشنبه

سهام شرکت پتروشیمی بوعلی سینا زیر مجموعه هولدینگ پتروشیمی خلیج فارس روز چهارشنبه در بورس عرضه می گردد. در عرضه اولیه بوعلی قرار است 420 میلیون سهام این شرکت فروخته گردد که از این رقم 315 میلیون سهم در اختیار سهامداران حقیقی قرار می گیرد. عرضه اولیه بوعلی برای روز چهارشنبه 19 آذرماه قطعی شده و براساس اطلاعیه شرکت بورس تهران، هر نفر می تواند برای خرید حداکثر 200 سهم با قیمت چهار هزار و 143 تومان سفارش ثبت کند. با این حساب مجموع نقدینگی مورد احتیاج برای شرکت در عرضه اولیه بوعلی حدود 828 هزار تومان خواهد بود، اما در صورت مشارکت چهار میلیون و 400 هزار نفری، احتمالا به هر نفر حدود 290 هزار تومان سهام بوعلی تخصیص پیدا خواهد نمود.

علاوه بر بوعلی، قرار است آخر این هفته شاهد عرضه اولیه سهام شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن با نماد وکبهمن در فرابورس باشیم. ثبت سفارش این عرضه اولیه روز سه شنبه 18 آذرماه انجام می گردد و سهام آن روز چهارشنبه تخصیص پیدا خواهد نمود. آنطور که در اطلاعیه فرابورس آمده، در عرضه اولیه وکبهمن هر نفر می تواند برای خرید حداکثر 100 سهم با قیمت هزار و 484 تومان و چهار ریال سفارش ثبت کند. این یعنی نقدینگی مورد احتیاج برای عرضه اولیه حدود 145 هزار تومان است، اما با توجه به مشارکت چهار میلیون و 400 هزار نفری در عرضه اولیه قبلی، در صورت تکرار این تعداد مشارکت در عرضه اولیه وکبهمن به هر نفر حدود 82 هزار تومان سهام تعلق خواهد گرفت.

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 17 آذرماه

مراقب باشید! سهم های غیر ارزنده در حال رشد شارپی هستند. ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با تجارت نیوز می گوید فرایند صعودی بازار سهام شروع شده و بسیاری از نماد هایی که ارزندگی دارند در حال رشد هستند، اما در شرایط کنونی باید در چینش پرتفوی دقت کرد، زیرا بسیاری از سهم ها که به صورت شارپی و حبابی رشد نموده بودند ارزش خرید ندارند. همچنین بر خلاف فرایند رشد هیجانی بازار سهام در نیمه اول سال، فرایند صعودی شروع شده هیجانی نیست و این باعث می گردد که سهم هایی که ارزندگی ندارند رشد چندانی نداشته باشند. این کارشناس در رابطه با فرایند بازار سهام تا سرانجام سال می گوید به نظر می رسد با توجه به قیمت دلار و فرایند صعودی بازار سهام شاخص کل تا سرانجام سال به سقف قبلی خود خواهد رسید، اما دیگر همه سهم ها با شاخص کل رشد نخواهد نمود و ممکن است حتی بعضی سهم ها حتی بالاتر از سقف قبلی خود برسند. هلالات درباره فرایند بازار فردا شرح می دهد که دو روز ابتدایی معاملات فرایند بازار سهام مثبت بود و ابتدا شاخص کل باید در محدوده 1.5 میلیونی تثبیت گردد و به نظر می رسد فرایند بازار سهام به دلیل اینکه در دو روز ابتدایی فرایند صعودی بوده متعادل باشد و نباید انتظار رشد شاخص در تمام روز های هفته را داشت. اما گزارش های ماهانه شرکت ها می تواند به رشد دوباره شاخص کل یاری کند. از طرف دیگر، ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه معتقد است احتمالا شاخص کل یک اصلاح دیگر در محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد داشته باشد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5291

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 16 آذر 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه 16 آذر 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید