جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه 9 آذر 99

به گزارش وبلاگ خرید، شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را پس گرفت. در 30 دقیقه ابتدایی معاملات امروز یکشنبه 9 آذر 99 شاخص کل بورس تهران با جهش 28 هزار و 630 واحدی با عبور از مرز 1.4 میلیون واحد روی رقم یک میلیون و 419 هزار واحدی ایستاد. در این لحظه شاخص کل 2.06 درصد و شاخص هم وزن 1.42 درصد رشده کرده اند و نشان می دهد امروز شرایط نماد های شاخص ساز بهتر است و شرکت های کوچک هم در فرایند صعودی همراهی می کنند. عمده رشد شاخص در ساعات ابتدایی معاملات امروز بر عهده نماد های فارس، شستا، فولاد، تاپیکو، وغدیر، پارس و شتران است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه 9 آذر 99

رنگ سبز در گروه شیمیایی ها

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه 9 آذر 99 از مجموع 318 نماد معامله شده بورسی، 280 نماد در فرایند صعودی قرار دارند و شاهد کاهش قیمت سهام در 38 نماد هستیم. همچنین در بازار فرابورس، از مجموع 246 نماد معامله شده در ساعات ابتدایی امروز 179 نماد افزایش قیمت سهام را تجربه می کنند و 67 نماد دیگر با رنگ قرمز به تابلو بورس آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه 9 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد گروه خودرو و ساخت قطعات شرایط بهتری را نسبت به روز گذشته تجربه می کند و شاهد افزایش قیمت سهام در نماد های خودرویی هستیم. به جز خودرو، خساپا و خپارس دیگر نماد ها از جمله خگستر، خبهمن، خزامیا و خرینگ اغلب صف خرید دارند. در گروه فلزات اساسی شرایط کمی پیچیده شده. وسدید با صف خرید خود را به صدر بیشترین حجم معاملات این گروه رسانده و فنوال با جمع آوری صف فروش در رتبه دوم گروه قرار گرفته. این درحالی است که فلزات اساسی میزبان دو نماد شاخص ساز فولاد و فملی است. این گروه امروز بیشتر سبزرنگ است. بانک ها در رشد بورس همراهی نمی کنند. وتجارت و وبملت افزایش قیمت نه چندان زیادی را پشت سر گذاشته و وبصادر، وپارس و وآیند با کمی کاهش قیمت کار خود را شروع کرده اند. شستا بزرگترین نماد در نقشه بازار است و با صف خرید سهامدارانش را امیدوار کرده است. دیگر نماد های گروه هولدینگ ها هم شرایط مشابهی دارند. زراعت به رنگ قرمز درآمده. همانطور که قابل پیشبینی بود، با اطلاعیه روز گذشته فرابورس مبنی بر بازگشت دامنه نوسان این گروه به پنج درصد، امروز شاهد افزایش فشار فروش و حتی تشکیل صف در نماد های این گروه هستیم. محصولات شیمیایی امروز در صف خرید قفل شده اند و شاهد یک گروه تماما سبزرنگ در نقشه بازار هستیم. پالایشگاه ها امروز هماهنگ با یکدیگر آرام در مدار صعودی حرکت می کنند. صندوق های ETF بین یک تا سه درصد نسبت به دیروز رشد کرده اند و سرمایه گذاری ها هم گروهی سبزرنگ را تشکیل داده اند. از جمله دیگر گروه های صعودی در بازار امروز می توان به لاستیک، استخراج کانه های فلزی، قندی ها، بیمه ها، سیمانی ها، عرض برق و گاز، دارویی ها و حمل و نقل اشاره کرد.

خداحافظی وملی با فهرست صف های فروش

فهرست سنگین ترین صف های خرید و فروش بازار امروز یک تفاوت اساسی با روز های گذشته دارد. بیش از دو ماه بود که وملی، نماد هولدینگ کفش ملی روزانه در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش قرار داشت، اما با توجه به اینکه روز گذشته این صف جمع آوری شد، حالا تشکیل صف سنگین برای خرید سهام وملی هستیم. تا جایی که این صف با ارزش 182 میلیارد تومان بعد از صف 335 میلیارد تومانی تاپیکو در مقام دوم قرار گرفته است. پشت سر آن ها وتوکا صف خرید 161 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده. از جمله دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در ابتدای بازار امروز می توان به خزامیا، اخابر، حکشتی و سیمرغ اشاره کرد. همچنین در بازار فرابورس نماد های شغدیر، کگهر، دی، بنو، حسینا، رافزا و شگویا صف خرید سنگینی را شاهد هستند.

در آن سوی بازار، در غیاب وملی، عنوان سنگین ترین صف فروش به نماد زگشزا تعلق دارد. به خصوص که دامنه نوسان این نماد 10 درصد است و حالا برای آن صف فروشی به ارزش 91 میلیارد تومان تشکیل شده. تلیسه هم بعد از جهش عجیب و غریب در هفته گذشته، حالا با صف 68 میلیارد تومانی در مقام دوم سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته. ثغرب هم با صف فروش 65 میلیاردی در رتبه سوم ایستاده است. قشیرریال زبینا، غدیس، بپیوند، خکمک، کفپارس، تپمپی، پدرخش و فنوال از جمله دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در ابتدای بازار امروز هستند.

هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی واریز شد

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه با اعلام خبر واریز فاز اول منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرده منابع اختصاص داده شده به این صندوق نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره 12 درصد انجام می شود. صندوق توسعه ملی در بخش اول یک هزار میلیارد تومان با نرخ سود 12 درصد و به مدت پنج سال سپرده گذاری کرده است که زمان تعیین شده قابل تمدید خواهد بود.

روز سبز بورس با جهش 36 هزار واحدی

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز یکشنبه 9 آذر 99 با جهش 36 هزار و 427 واحدی به رقم یک میلیون و 427 هزار و 199 واحد رسید و جایگاه خود را در کانال 1.4 میلیونی تثبیت کرد. امروز شاخص کل 2.62 درصد و شاخص هم وزن 2.32 درصد رشد کردند که نشان از هماهنگی شرکت های کوچک و بزرگ بازار در این فرایند صعودی است. امروز نماد های فارس، شستا، تاپیکو، وغدیر، خودرو، پارس و پارسان بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند.

نقشه بازار در انتها معاملات روز یکشنبه 9 آذرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نقشه بازار در انتها معاملات نشان می دهد امروز خودرویی ها به جز خکمک و خچرخش روز خوبی را پشت سر گذاشتند و با حجم معاملات بالا اغلب آن ها صف خرید داشتند. بانک ها و موسسات اعتباری امروز از بازار جا ماندند. وبصادر و پارس در حد یک درصد افزایش قیمت داشتند و سهام وبملت سه درصد رشد کرد. صندوق های سرمایه گذاری ETF سهامی امروز بعضا بیش از پنج درصد بازدهی را نصیب مشتریانشان کردند. در گروه پالایشگاه شپنا که در روز های قبل پیشتازی می کرد، امروز از نفس افتاده بود و در نزدیکی قیمت روز قبل به کار خود انتها داد، اما دیگر نماد ها از جمله شبندر، شتران و شبریز شرایط بهتری داشتند و تا پنچ درصد افزایش قیمت پیدا کردند. در گروه فلزات اساسی، فولاد شرایطی مثل شپنا داشت و با یک درصد نوسان نسبت به روز قبل کارش را تمام کرد. دیگر نماد ها از جمله وسدید، ذوب و شرکت های کوچک شرایط خوبی داشتند. محصولات شیمایی تا انتها ساعت بازار صف خرید خود را حفظ کردند و سبزترین گروه بازار باقی ماندند. هولدینگ ها و سرمایه گذاری ها هم شرایط مشابهی داشتند. گروه زراعت امروز تا 10 درصد سقوط کرد و قرمزترین گروه بازار امروز بود. محصولات غذایی به جز غنوش، غدام و غپاک، کانی غیرفلزی، سیمانی ها، بیمه ها، لاستیک، عرضه برق و گاز، دارویی ها، بورس ها و استخراج کانه های فلزی از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند.

جابه جایی 22 هزار میلیارد تومان پول در بورس

معامله گران بورس امروز بیش از 16 میلیارد و 480 میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و 760 هزار معامله به ارزش 16 هزار و 22 میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر دریافت معاملات پنج هزار و 850 میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 21 هزار و 872 میلیارد تومان می رسد و نشان از بازگشت اعتماد سهامداران به بورس است.

ورود هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس

بررسی تغییر مالکیت سهام از حقیقی به حقوقی نشان می دهد امروز سرمایه گذاران حقیقی حدود هزار و 13 میلیارد تومان پول جدید به بورس آوردند و از شرکت های حقوقی سهام خریدند. در بازار سبزرنگ امروز، شرکت های حقوقی بیشترین حمایت را از نماد های وبملت، شپنا، وبصادر، وتجارت، وپارس، فولاد، میدکو، وساخت، وپاسار و ونوین داشتند. در طرف مقابل سهامداران حقیقی سراغ خرید سهام خودرو، شستا، فارس، خبهمن، وغدیر، مارون، شبندر، خکمک، بپاس و اخابر رفتند.

چهارشنبه این هفته سهام دو شرکت عرضه اولیه می شود

مدیرعامل شرکت بورس تهران، از عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی سینا خبر داده و می گوید 12درصد از سهام شرکت پتروشیمی 350میلیاردی بوعلی سینا با تعداد 420میلیون سهم، با سقف 4132تومان چهارشنبه این هفته عرضه خواهد شد. علی صحرایی می گوید هفت شرکت دیگر در صف عرضه اولیه در بورس تهران هستند که با توجه به شرایط بازار و شرکت ها زمان عرضه آن ها متعاقبا اعلام خواهد شد. اطلاعیه عرضه اولیه پتروشیمی بوعلی تا لحظه نگارش این متن به طور رسمی منتشر نشده است.

علاوه بر پتروشیمی بوعلی، فرابورس ایران در اطلاعیه ای از عرضه اولیه سهام چوب خزر کاسپین خبر داده. در این عرضه اولیه که ثبت سفارش آن روز سه شنبه ساعت یک تا پنج بعد از ظهر خواهد بود، 35 میلیون سهام چخزر معادل 17.5 درصد سهام این شرکت در بورس عرضه می شود که 30 میلیون آن به سهامداران حقیقی و پنج میلیون به سهامداران حقوقی اختصاص دارد. حداکثر قیمت در ثبت سفارش، دو هزار و 500 تومان تعیین شده و هر نفر می تواند تا سقف 20 سهم سفارش خرید ثبت کند. با این حساب این عرضه اولیه نقدینگی 50 هزار تومانی نیاز دارد و در صورت مشارکت چهار میلیون نفری، به هر نفر حدود هفت یا هشت سهم به ارزش 17 هزار و 500 تا 20 هزار تومان اختصاص پیدا خواهد کرد.

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 10 آذرماه

کارشناسان با شکست مرز یک میلیون و 400 هزار واحد نسبت به معاملات فردا امیدوار هستند. حمیدرضا فرهادی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با فرایند بازار سهام می گوید حجم و ارزش معاملات بیشتر شده و بازار سهام فردا احتمالا مثبت شروع می شود، ولی در ادامه فرایند معاملات عرضه بیشتر می شود و عرضه و تقاضا به تعادل می رسد، اما احتمالا کلیت فرایند بازار صعودی است. همچنین پیمان حدادی نیز در رابطه با بورس فردا می گوید، عبور از محدود روانی یک میلیون و 400 هزار واحد، رکود بازار های موازی و تعطیلی گسترده کرونایی باعث هدایت پول به سمت بازار سهام شده است و به نظر می رسد با شروع معاملات بازار فردا تقاضا باعث فرایند صعودی شاخص کل باشد و در ادامه فرایند معاملات عرضه در بازار سهام بیشتر می شود، اما کلیت بازار مثبت است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

تور کانادا: تور کانادا | برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5216

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه 9 آذر 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه 9 آذر 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید