جلوگیری از مرگ های سرطانی؛ کشف یک داروی کنترل کننده!

به گزارش مجله بای بلاگ، این یافته ها یک هدف نو بالقوه برای توقف فراگستری بیماری (متاستاز metastasis) که مسئول 90 درصد مرگ ومیر های سرطانی است، فراهم می نماید.

جلوگیری از مرگ های سرطانی؛ کشف یک داروی کنترل کننده!

یک تیم تحقیقاتی بین المللی هدف نو بالقوه ای برای یک دارو کشف نموده که می تواند از متاستاز های مرگبار مسئول 90 درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری کند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در نشریه نیچر، یک تیم بین المللی از محققان مکانیسمی را شناسایی نموده اند که به سلول های سرطان اجازه می دهد در سرتاسر بدن توسعه پیدا نمایند. آن ها دریافتند سلول های سرطانی وقتی به وسیله مایعات غلیظ تری احاطه می شوند، سریع تر حرکت می نمایند. این تغییر زمانی رخ می دهد که تخلیه لنفاوی (lymph drainage) به وسیله یک تومور اولیه مختل می گردد.

این یافته ها یک هدف نو بالقوه برای توقف فراگستری بیماری (متاستاز metastasis) که مسئول 90 درصد مرگ ومیر های سرطانی است، فراهم می نماید.

جان دی. لوئیس استاد انکولوژی در دانشگاه آلبرتا گفت: این واقعا اولین بار است که چسبناکی (ویسکوزیته) مایع خارج سلولی با جزییات آنالیز می گردد. اکنون که می دانیم ویسکوزیته مایع به سلول های سرطانی پیغام می دهد که در مسیر خاصی حرکت نمایند، می توانیم بطور بالقوه از دارو ها برای اتصال کوتاه آن مسیر پیغام رسانی استفاده و سلول های سرطانی را تشویق کنیم که سرعت خود را کاهش دهند یا حتی شاید متوقف شوند.

آزمایشگاه لوئیس به دلیل تخصصش در تصویربرداری از سلول های سرطانی در حین حرکت لحظه ای (real-time) دعوت شد تا به پروژه تحقیقاتی تحت راهنمایی محققان دانشگاه جانز هاپکینز بپیوندد.

لوئیس گفت: می توانم بگویم که ما رهبران جهانی در زمینه این نوع از تصویربرداری هستیم. یاری ما به این کار تحقیقاتی این بود که دقیقا نشان دادیم سلول های سرطانی بیان ژن خود را با افزایش ویسکوزیته در مایع اطراف تغییر می دهند و تهاجمی تر می شوند. حتی زمانی که ویسکوزیته را پایین می آورید، این سلول ها تهاجمی تر باقی می مانند.

وی اضافه کرد: در ادامه نشان دادیم که وقتی این مسیر پیغام رسانی در سلول های سرطانی مختل یا مغشوش می گردد، توانایی آن ها برای فرار از جریان خون و فراگسترده شدن (متاستاز دادن) را تغییر می دهد.

این سومین مقاله ای است که این تیم تحقیقاتی بین المللی منتشر نموده است. لوئیس اعتبار این کار را به کنستانتین استولتوف همکار ارشد تحقیقاتی می دهد. او در عین حال خاطرنشان نموده است که زمانی که یک هدف درمانی نو شناسایی می گردد، فراوری و آزمایش یک دارو در ارتباط با این هدف درمانی ممکن است 10 تا 15 سال طول بکشد.

منبع: فرادید
انتشار: 23 دی 1401 بروزرسانی: 23 دی 1401 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8881

به "جلوگیری از مرگ های سرطانی؛ کشف یک داروی کنترل کننده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از مرگ های سرطانی؛ کشف یک داروی کنترل کننده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید