خبرنگاران شورای امنیت فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه را تصویب کرد

به گزارش وبلاگ خرید، نیویورک- خبرنگاران- شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از سه روز جدال بین روسیه و چین از یک سو و کشورهای غربی از سوی دیگر، پایان موافقت کرد فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه به وسیله باب الهوا به مدت یکسال ادامه یابد.

خبرنگاران شورای امنیت فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه را تصویب کرد

در نشست اضطراری که عصر شنبه به صورت مجازی با موضوع تمدید ماموریت فرایند ارسال یاری به مردم سوریه موسوم به عبور از مرز خاتمه با رای ممتنع روسیه و چین به تصویب رسید.

در این رای گیری 12 عضو شورا به قطعنامه رای مثبت دادند و 3 عضو دیگر هم رای ممتنع دادند که جمهوری دومنیکن هم جزو آنها بود.

در روزهای گذشته، قطعنامه پیشنهادی آلمان و بلژیک، 2 بار با وتوی چین و روسیه روبرو شد و پیش نویس قطعنامه روسیه برای ارسال یاری به سوریه هم با مخالفت غربی ها نتوانست به تصویب برسد.

خاتمه این جدال شدید، عصر شنبه به یک جمع بندی رسید و روسیه و چین با رای ممتنع خود اجازه دادند فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه تنها از یک مرز که در حال حاضر هم 80 درصد یاری ها از آن می گذرد، برای یکسال دیگر ادامه یابد.

دیمیتری پولیانسکی معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد درباره این رای خود، اظهار کرد: این فرایند از سال 2014 ایجاد شده بود زمانی که یاری ها نمی توانست به بخش زیادی از سوریه ارسال گردد.

وی اضافه نمود: از آن موقع، شرایط تغییر نموده و دولت سوریه کنترل خود را بر بیشتر بخش های سرزمینی این کشور بازگردانده است. این به معنای آن است که ارسال یاری های انسانی می تواند و باید مطابق اصول قطعنامه 46/182 و قوانین بین المللی انسان محبت آمیز ارسال گردد.

معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه فرایند عبور از مرز بیانگر احتیاجهای حداقلی قوانین بین المللی انسان محبت آمیز نیست، تاکید نمود: هنوز سازمان ملل در منطقه امن ادلب که در کنترل تروریست های بین المللی است، حضور ندارد.

پولیانسکی اضافه نمود: ممکن نیست که چگونگی ارسال یاری های انسانی رصد گردد و اینکه در نهایت به چه کسی می رسد. پوشیده نیست که گروه های تروریستی شناخته شده در شورای امنیت، کنترل بخش های قابل ملاحظه ای از منطقه امن را در اختیار دارند و از یاری های انسانی سازمان ملل به عنوان ابزاری برای فشار بر جمعیت غیرنظامی استفاده می نمایند و به روشنی از آنها سود می برند.

وی تاکید نمود: گواه مستقیم و غیرمستقیم این اقدامات، بیشتر و بیشتر می شوند.

یاس آمریکا

کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که در طول هفته گذشته راهبردهایشان با شکست روبرو شده و نتوانسته بودند قطعنامه ای را به تصویب برسانند که نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را قانونی جلوه دهند، گفت: امروز شورای امنیت گردهم آمد تا کاری را که باید هفته های پیش انجام می شد را انجام دهد.

وی اضافه نمود: این قطعنامه آن چیزی نیست که آمریکا و دیگران برای آن جنگیدند و بسیار کمتر از آنی است که مردم سوریه احتیاج دارند. با این حال، یاری های انسانی برای یکسال دیگر از مرز ترکیه به سمت سوریه خواهد رفت.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: به وسیله 9 دور رای گیری در این هفته، آمریکا و بیشتریت اعضای شورای امنیت در اطمینان بخشی و امید به میلیون ها شهروند سوری که از سال 2014 به فرایند یاری رسانی سازمان ملل تکیه نموده اند، متحد باقی ماند.

کرافت اضافه نمود: نمی توانیم ناامیدی خود را به خاطر از دست دادن گذرگاه باب السلام و الیاروبیا کتمان کنیم که میلیون ها زن، مرد و کودک سوری را در معرض خطر قرار می دهد. به آنها می گویم هرگز عقب نخواهیم نشست. ما همیشه به آینده شما امیدواریم و به ایستادن با شما ادامه می دهیم.

تحریم ها مهم ترین آسیب به مردم سوریه است

ژانگ جون نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد هم در این نشست گفت: این موضع همیشگی چین است که جامعه جهانی باید بر اساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه، یاری های بشرمحبت آمیز را به مردم آن کشور ارسال کند.

وی اضافه نمود: چین طرف های ذیربط را ترغیب می نماید تا ارتباط و همکاری با دولت سوریه را برای تسهیل نقش مثبت آن تقویت و به برطرف موانع یاری های بشرمحبت آمیز بین المللی برای تامین احتیاجهای مردم سوریه یاری نمایند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما متوجه شده ایم که آخرین پیش نویس قطعنامه ارائه شده توسط بلژیک و آلمان بار دیگر تعهد به حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی سوریه را تایید می نماید و شامل تعدیل بیشتر ساز و کار مرزی است. این یک گام دیگر در جهت درست است.

جون با اشاره به تحریم های آمریکا و اروپا علیه دولت سوریه اظهارکرد: گفتنی است که سالها مجازات های غیرقانونی، بحران های مالی و بشرمحبت آمیز در سوریه را تشدید نموده است، معیشت مردم را ویران نموده و رنج های ناگفته را برای غیرنظامیان بی گناه به همراه آورده است.

وی تاکید نمود: این تحریم ها همچنین توانایی سوریه در پاسخ به کووید-19 را به طور جدی تضعیف نموده است. تماس های مکرر که توسط دبیر کل گوترش و نماینده ویژه پدرسن برای برداشته شدن اقدامات اجباری یکجانبه صورت گرفته است، حمایت چشمگیر کشورهای عضو سازمان ملل را دریافت نموده است. ما از بیشتر اعضای شورای امنیت که از موضع چین حمایت می نمایند تشکر می کنیم.

سفیر چین در سازمان ملل متحد خطاب به آمریکا گفت: ما از ایالات متحده می خواهیم فوری اقدامات اجباری خود را در خصوص سوریه بردارد تا صدمات بیشتری به زندگی و معیشت مردم سوریه وارد نگردد، از سیاسی کردن موضوع بشرمحبت آمیز و برپا کردن نمایش سیاسی منافقانه دست بردارند و نگرش مسئولانه و روحیه انسان محبت آمیز با اقدامات تعیین داشته باشند.

جون گفت: من می خواهم از این فرصت استفاده کنم تا بار دیگر تاکید کنم که مساله سوریه باید با رویکردی جامع و با در نظر دریافت جنبه های سیاسی، ضد تروریسم، امنیت، انسان محبت آمیز و سایر موارد، آنالیز گردد.

معاون نمایندگی چین هم در خاتمه این نشست با انتقاد از اظهارات معاون نمایندگی انگلیس و آلمان گفت: مهم ترین مشکل در سوریه تحریم های یکجانبه است و باید آنها برداشته شوند. چین ارسال یاری به مردم سوریه را ضروری می داند.

وی اضافه نمود: به خوبی می دانید که اقدامات یکجانبه قهری شما به مردم سوریه آسیب رسانده است. چرا با اینکه دبیرکل گزارش دهد که تاثیر اقدامات یکجانبه بر مردم سوریه چه بوده است، مخالفت می کنید؟ برای اینکه خودتان به خوبی می دانید که آنها چگونه به مردم سوریه آسیب رسانده است.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3240

به "خبرنگاران شورای امنیت فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شورای امنیت فرایند ارسال یاری به شمال غرب سوریه را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید