رئیس مجلس: مردم خوزستان حس محرومیت و تبعیض دارند، این سفرها مچ گیری نیست

به گزارش وبلاگ خرید، رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز نظارت میدانی مجلس یازدهم را از خوزستان آغاز کردیم تا دینمان را به مردم این سرزمین ادا کنیم، گفت: نظارت میدانی مجلس سبب شنیده شدن مسائل مردم بدون واسطه می گردد.

رئیس مجلس: مردم خوزستان حس محرومیت و تبعیض دارند، این سفرها مچ گیری نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، در ادامه نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی بر حوزه های انتخابیه استان خوزستان دکتر محمدباقر قالیباف شامگاه سه شنبه طی نشستی به آنالیز مسائل و دغدغه های مطرح شده از سوی مردم آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر پرداخت و همچنین به وسیله ویدئوکنفرانس با فعالان اجتماعی، فرهنگی و مالی این استان گفت وگو کرد و در جریان مطالبات و مسائل آنان نهاده شد.

رئیس قوه مقننه ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و امام سجاد(ع) از رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم خوزستان در راستای برگزاری مراسم های مذهبی تقدیر کرد و گفت: این اقدام مردم به جهان نشان داد که محبان اهل بیت(ع) در پاسداشت فرهنگ عاشورا ثابت قدم هستند؛ همچنین ملت ایران نشان دادند هر وقت اراده نمایند، می توانند حضور وظیفه شناسانه برای انجام کارهای مهم داشته باشند.

مردم خوزستان با هر سلیقه و گرایش قومی پای انقلاب و حفظ وطن ایستادند

قالیباف با اشاره به اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم یکی از مهمترین اهداف این دوره مجلس محسوب می گردد، اظهار کرد: رهبر انقلاب از مجلس یازدهم به عنوان مجلس امید و انتظار یاد کردند بنابراین در اولین نظارت میدانی به خوزستان سفر کردیم زیرا احساس می شد که مردم این خطه با هر نوع سلیقه و گرایش قومی پای انقلاب اسلامی و حفظ وطن ایستادند و مجاهدت کردند.

وی با ابراز اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم را از استان خوزستان آغاز کردیم تا دینمان را به مردم این سرزمین ادا کنیم، اضافه نمود: در سفرهای متعدد به خوزستان احساس کردم مردم این منطقه حس محرومیت و تبعیض دارند که البته درست است زیرا امکانات قابل توجه و فرصت های زیادی پیشِ روی آنها وجود دارد.

رئیس قوه مقننه توضیح داد: عرصه کشاورزی، تجارت، صنعت، معدن و حدود 5 میلیون جمعیت فرصت های بزرگی برای راهگشایی از مسائل استان فراهم می آورد اما با چالش هایی هم روبه رو هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم شهرستان های آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر معیشت، اشتغال، تأمین آب شرب، مشکل فاضلاب و فرسودگی شهر را از جمله مسائل و دغدغه های خود می دانند، اظهار کرد: امیدوارم با رویکرد نظارتی مجلس یازدهم و حضور میدانی شاهد حل مسائل باشیم زیرا قصدمان از این سفرها مچ گیری نیست بلکه پیگیری برای رفع کردن امور، پاسخگویی مسئولان و در صورت احتیاج قانون گذاری است.

وی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس خود را نماینده مردم خوزستان می دانند، اضافه نمود: بر این اساس باید کوشش کنیم تا تصمیماتمان سبب حل مسائل جامعه گردد.

قالیباف شنیدن مسائل جامعه از زبان مردم را دارای اهمیت دوچندان دانست و گفت: در ملاقات با مردم خرمشهر، خانمی کاملاً شفاف مطرح کرد که امکانات و بودجه وجود دارد اما در نوع هزینه کردها مسائلی مشاهده می گردد لذا نظارت جدی باید انجام گردد، البته کارهای قابل توجهی صورت گرفته اما بخش عمده ای از کارها باقی مانده است که باید اجرایی گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی شنیدن مسائل مردم بدون واسطه را یکی از آثار نظارت میدانی مجلس دانست و ادامه داد: کارآمدسازی، مردمی سازی و شفاف سازی از رویکردهای قوه مقننه است که با نظارت میدانی و یاری مردم و نمایندگان محقق می گردد.

وی در ادامه توضیح داد: جوانان برای رفع کردن امور مردم باید در صحنه کار باشند و خود را شریک مسئولان بدانند؛ در واقع مردمی سازی اقتصاد به معنای استفاده جامعه از تمام ظرفیت ها و بالعکس است.

تمرکزگرایی و تصمیم گیری از بالا به پایین ریشه بروز بسیاری از مسائل

قالیباف با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی صیادان و فعالان تجاری خرمشهر و آبادان، گفت: گاهی اوقات تصمیمات اتخاذشده در تهران سبب ایجاد مسائل دیگری در استان ها می گردد.

رئیس قوه مقننه ریشه بروز بسیاری از مسائل را تمرکزگرایی و تصمیم گیری از بالا به پایین مطرح کرد و اضافه نمود: این مهم در حالی است که برای تصمیم گیری درست ابتدا باید حرف مردم را بشنویم سپس با متخصصان مشورت کنیم و همچنین ظرفیت ها و جغرافیای بومی هر منطقه را بشناسیم و بعد تصمیم گیری کنیم.

وی با بیان اینکه فرصت های متعددی برای توسعه کشاورزی، ارتقای سطح محیط زیست، صنعت فولاد و تجارت در منطقه شادگان وجود دارد اما مردم این حوزه با سختی و مشقت زندگی می نمایند، توضیح داد: زیبنده نیست پس از گذشت 30 سال از خاتمه جنگ شاهد رفع نشدن بعضی از مسائل در مناطق مختلف استان خوزستان به خصوص خرمشهر باشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در سال آینده، اضافه نمود: بدون شک کوشش خواهیم کرد احکام برنامه یادشده با توجه به احتیاجهای استانی مانند احتیاجهای استان خوزستان تنظیم و تدوین گردد تا از همه ظرفیت های استان ها به درستی بهره گیری صورت گیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3941

به "رئیس مجلس: مردم خوزستان حس محرومیت و تبعیض دارند، این سفرها مچ گیری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس مجلس: مردم خوزستان حس محرومیت و تبعیض دارند، این سفرها مچ گیری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید