سرماخورده ام، آنفلوآنزا گرفته ام یا کرونا؟

به گزارش مجله بای بلاگ، ویروس های متفاوتی عامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا هستند، ولی این بیماری ها علائم مشابهی دارند که تمایزشان می تواند سخت باشد. اما در خصوص این بیماری ها که ممکن است در ماه های آینده به آن ها مبتلا شویم، باید چه نکاتی را بدانیم؟

سرماخورده ام، آنفلوآنزا گرفته ام یا کرونا؟

بسیاری از افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، حداقل یکی از علائم اصلی زیر را دارند:

تب

سرفه مدام که تازه ایجاد شده

از دست رفتن یا تغییر حس بویایی یا چشایی

اگر تب کنید یعنی کرونا گرفته اید؟

تب یعنی بالا رفتن دمای داخل بدن به بیش از 37.8 درجه سانتیگراد. تب ممکن است وقتی ایجاد گردد که بدن با هر نوع عفونتی مبارزه می نماید نه فقط با ویروس کرونا.

برای میزان گیری دمای بدن بهتر است از تب سنج بهره ببرید. اگر تب سنج در دسترس نیست سینه یا پشت خود یا فردی را که نگرانش هستید لمس کنید و ببینید احساس داغی می کنید یا نه.

تب یکی از علائم اصلی کروناست، اما آنفلوآنزا و عفونت های دیگر هم می توانند باعث تب شوند، اما تب در سرماخوردگی بعید است.

اگر تب دارید آزمایش کرونا بدهید.

اگر سرفه می کنید؟

اگر سرما خورده یا آنفلوآنزا گرفته باشید، ممکن است در کنار علائم دیگر سرفه هم بکنید. علائم آنفلوآنزا معمولا ناگهانی ظاهر و مبتلایان دچار بدن درد، لرز، سردرد، خستگی، سوزش گلو یا گلودرد، آبریزش یا گرفتگی بینی و سرفه می شوند. حال فرد مبتلا در آنفلوآنزا بدتر از سرماخوردگی شدید است.

علائم سرماخوردگی معمولا بتدریج بروز می نمایند و شدت شان کمتر است: سرفه و گاهی هم عطسه، گلودرد و آبریزش بینی. در سرماخوردگی تب، لرز، بدن درد و سردرد بندرت یروز می نمایند.

سرفه در کرونا یعنی سرفه کردن زیاد برای بیش از یک ساعت یا سه حمله سرفه یا بیشتر در طول 24 ساعت. کسانی که به علت بیماری های مزمن مثل بیماری مزمن انسدادی ریه سرفه دارند، در صورت ابتلا به کرونا، سرفه شان بدتر می گردد. در صورت سرفه مدام که تازه ایجاد شده، آزمایش کرونا بدهید.

بر اساس بعضی گزارش ها، بچه ها در صورت ابتلا به کرونا کمتر دچار علائم تنفسی می شوند. در آن ها تب و سردرد بیشتر شایع است و دچار خستگی و بثورات پوستی می شوند.

در صورت بروز علائم اصلی کرونا چه کنیم؟

در صورت بروز علائم اصلی کرونا آزمایش بدهید. این علائم ممکن است در سرماخوردگی عادی و آنفلوآنزا هم بروز نمایند، ولی حتی اگر حالتان بد هم نباشد، برای جلوگیری از انتشار، آزمایش کرونا بدهید و خود را ایزوله کنید.

اگر عطسه می کنم، یعنی کرونا گرفته ام؟

عطسه علامت کرونا نیست و احتیاجی نیست تست بدهید مگر اینکه تب هم نموده باشید، سرفه کنید یا حس بویایی و چشایی خود را از دست داده باشید.

قطرک هایی که با عطسه پخش می شوند می توانند باعث انتقال عفونت شوند، به همین علت موقع عطسه با دستمال دهانتان را بپوشانید، بعد دستمال را دور بیندازید و دستتان را بشویید.

اگر آبریزش یا گرفتگی بینی داشته باشم چه؟

آبریزش یا گرفتگی بینی در سرماخوردگی شایع است، اما در کرونا بعید است و اگر علامت دیگری ندارید شاید لازم نباشد تست کرونا بدهید.

اگر حالم خیلی بد باشد؟

کرونا طیفی از علائم خفیف تا شدید دارد. بعضی افراد بدون علامتند، اما می توانند این ویروس را منتقل نمایند. این علائم ممکن است تا دو هفته بعد از تماس با ویروس بروز نمایند، ولی معمولا حدود پنج روز بعد ظاهر می شوند.

تنگی نفس می تواند نشانه عفونت شدید کرونا باشد. اگر نفس کشیدن برایتان سخت شده با پزشک مشورت کنید. اگر تنگی نفس ناگهانی و شدید است با اورژانس تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید:

مرتب دستتان را بشویید

وقتی حفظ فاصله اجتماعی ممکن نیست، صورت خود را بپوشانید

سعی کنید فاصله اجتماعی را با افرادی که در خانه شما زندگی نمی نمایند حفظ کنید

در آستانه زمستان، در خصوص واکسن آنفلوآنزا با پزشک مشورت کنید

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: فرارو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8343

به "سرماخورده ام، آنفلوآنزا گرفته ام یا کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخورده ام، آنفلوآنزا گرفته ام یا کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید