سفیر ایران درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان هشدار داد

به گزارش وبلاگ خرید، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین هشدار داد که قصور در اجرای توافق های پادمانی، به عربستان اجازه می دهد تا برخی فعالیت های خاص هسته ای خود را با دور نگاه داشتن آنها از بازرسی های آژانس، پنهان کند.

سفیر ایران درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان هشدار داد

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی روز پنجشنبه با انتشار توییتی به اظهارات واهی کننده عربستان سعودی در وین درخصوص پیشرفت اخیر هسته ای ایران پاسخ داد و نوشت: در خصوص پادشاهی عربستان سعودی، آژانس بین المللی انرژی اتمی از حداقل اختیارت لازم برای راستی آزمایی هم برخوردار نمی باشد.

وی شرح داد: هرگونه قصور در اجرای پادمان ها، به این پادشاهی اجازه می دهد تا برخی فعالیت های خاص هسته ای خود را با دور نگاه داشتن آنها از بازرسی های آژانس، پنهان کند.

سفیر کشورمان پیشتر در پی انتشار اطلاعاتی در خصوص ساخت کارخانه تولید کیک زرد از طریق عربستان سعودی، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست درباره برنامه پنهانی هسته ای این کشور شفاف سازی کرده و گزارشی را به اعضای آژانس ارائه کند.

غریب آبادی با یادآوری این که عربستان سعودی در حال توسعه و اجرای یک برنامه بسیار غیرشفاف هسته ای است، افزود: به رغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال اجرا با آژانس دارد، ولی متاسفانه هنوز از تعهد پذیرش بازرسی های پادمانی آژانس خودداری می کند و با وجود درخواست های مکرر چندین ساله آژانس هم تعهدات خود را به گونه ای اصلاح نکرده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد.

کننده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی با یادآوری این که عربستان سعودی هیچ رآکتور فعال تحقیقاتی و قدرت ندارد که بخواهد دنبال تولید کیک زرد باشد، افزود: این موضوع در کنار اقدام های پنهانی سعودی ها در حوزه هسته ای و عدم اجازه ورود به بازرسان آژانس و همچنین فعالیت های بی ثبات کننده آن در منطقه، نگرانی ها درخصوص یک برنامه پنهانی سلاح هسته ای در این کشور را تقویت می کند.

سفیر کشورمان نزد سازمان های بین المللی تاکید کرد که دولت ها و آژانس انرژی اتمی بایستی برای عربستان سعودی شفاف کنند که جامعه بین المللی هرگونه انحراف را از یک برنامه هسته ای صلح آمیز قبول نکرده و با آن مقابله خواهد کرد.

غریب آبادی گفت: عربستان سعودی چنانچه دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است، بایستی تعهدات مربوطه آژانس را بپذیرد و کاملا شفاف عمل کند.

نشریه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داد که عربستان در حال توسعه نخسین تاسیسات هسته ای در این کشور است.

منبع: ایرنا

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 7787

به "سفیر ایران درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران درباره برنامه پنهانی هسته ای عربستان هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید