سهم 40 درصدی آنتی بیوتیک ها در نسخه پزشکان

به گزارش وبلاگ خرید، تهران (پانا) - رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه موضوع مصرف صحیح داروهای آنتی میکروبیال و کوشش برای پیشگیری از بروز مقاومت میکروبی، مخصوصا در دوران شیوع کرونا به عنوان یک چالش مهم در سلامت بشری مطرح است، گفت میانگین نسخ حاوی آنتی بیوتیک در سال های اخیر کاهش داشته به نحوی که از 45 درصد در سال 1390، به زیر 40درصد در سال 1398 رسیده است.

سهم 40 درصدی آنتی بیوتیک ها در نسخه پزشکان

به گزارش وبدا، محمدرضا شانه ساز در پیامی به مناسبت هفته مطلع سازی داروهای آنتی میکروبیال آورده است: هدف از نامگذاری این هفته با راهنمایی سازمان جهانی بهداشت از 18 تا 24 نوامبر 2020 (معادل با 28 آبان تا 4 آذر ماه 1399)، افزایش مطلعی عمومی و جهانی در برابر مقاومت میکروب ها به داروهای آنتی میکروبیال است.

وی گفت: در این هفته کوشش می گردد تا مطلعی و حساسیت سیاست گذاران، شاغلین حرف پزشکی و همچنین عموم مردم در زمینه افزایش مقاومت میکروبی نسبت به داروهای آنتی میکروبیال افزایش یابد. مقاومت به داروهای آنتی میکروبیال زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و همچنین انگل ها به اثرات داروها مقاوم شوند و به همین دلیل درمان عفونت ها بسیار سخت تر و خطر گسترش بیماری ها نیز افزایش پیدا می نماید و در نتیجه ممکن است منجر به بیماری های شدید و مرگ گردد.

به گفته دکتر شانه ساز ترکیبات آنتی میکروبیال به عنوان یک ابزار بسیار مهم در درمان بیماری های انسان ها، حیوانات و گیاهان به شمار می فرایند و شامل آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروس، ضد قارچ و ضد پرتوزآ هستند.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: عواملی که در حال حاضر منجر به بروز مقاومت میکروبی شده است متعددند. از آن جمله می توان به استفاده بیش از اندازه از داروهای آنتی بیوتیک در صنعت پرورش دام، کشاورزی، تجویز و مصرف غیر منطقی داروهای آنتی میکروبیال و همچنین عدم دسترسی انسانها به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برای مصرف شخصی و استفاده در کشاورزی، اشاره نمود. این عوامل در سطح جهانی باعث بروز تهدید و بروز مقاومت به آنتی میکروبیال ها شده است.

شانه ساز گفت: پیرو جلسه ای که درماه می 2020 با حضور FAO و WHO برگزار گردید، تصمیم گرفته شد تا مناسبت هفته مطلع سازی ازین پس همه ساله در تاریخ 18 تا 24 نوامبر برگزار گردد و همچنین دامنه داروها صرفا داروهای آنتی بیوتیک نباشد. با افزایش مقاومت میکروبی به دامنه وسیع تری از داروها، تمرکز این مطلع سازی وسیعتر شده است و به همه داروهای آنتی میکروبیال یعنی آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد ویروس، ضد قارچ و ضد پرتوزآ خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: شعار هفته مطلع سازی آنتی بیوتیک ها در سال 2020 :اتحاد برای حفظ داروهای آنتی میکروبیال نامگذاری شده است و به شعار همیشگی مصرف آنتی بیوتیک ها، با احتیاط کماکان مانند سالهای قبل پرداخته خواهد شد.

به گفته رییس سازمان غذا و دارو، فعالیت های عمومی که در زمینه پیشگیری مقاومت به داروهای آنتی میکروبیال، مقرر شده است تا در این هفته برنامه ریزی و انجام گردد، عمدتا بر اساس افزایش مطلعی و شناخت علل بروز مقاومت به داروهای آنتی میکروبیال و اثربخشی آنها در جامعه است.

لازم به ذکر است براساس شاخص اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، به صورت میانگین 30 درصد نسخ حاوی آنتی بیوتیک هستند، بنابر گزارشات بدست آمده از کمیته های نظارت بر تجویز و مصرف منطقی دارو در ایران، در بازه زمانی سالهای 1390 تا 1398 ، میزان نسخ حاوی آنتی بیوتیک کاهش داشته است به نحوی که از میانگین کشوری 45 درصد در سال 1390 ، به میانگین زیر 40درصد در سال 1398 کاهش یافته است. این کاهش نشان دهنده ثمر بخش بودن آموزشها و نظارت های به عمل آمده از جانب وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و دانشگاه های علوم پزشکی کشور است و ضرورت تداوم آموزش ها برای رسیدن به شاخص جهانی 30درصد را دوچندان می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5089

به "سهم 40 درصدی آنتی بیوتیک ها در نسخه پزشکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 40 درصدی آنتی بیوتیک ها در نسخه پزشکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید