طلب 4000 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه ها

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد گفت: شهرداری مشهد از سال 90 تا به امروز حدود 4000 میلیارد تومان طلب از محل کدهای درآمدی پایدار که حق شهروندان مشهدی است، دارد.

طلب 4000 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه ها

بتول گندمی امروز، 5 بهمن ماه، در حاشیه برگزاری هشتادوششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در جمع خبرنگاران در خصوص سرانه هزینه کرد شهرداری برای شهفرایندان اظهار کرد: سرانه هزینه کردی و دریافتی شهرداری برای تک تک شهفرایندان معین و شفاف بوده و در سامانه های شهرداری بارگذاری شده است. همه شهفرایندان می توانند میزان هزینه کردی که شهرداری برای هر شهفرایند در 13 منطقه شهرداری نموده است را از این طریق مشاهده نمایند.

وی با بیان اینکه هر شهفرایند می تواند در سامانه های شهرداری ببیند که چه مقدار توسعه و فعالیت های عمرانی در شهر صورت گرفته، گفت: از موارد دیگر اصلاح بودجه سال 1398 افزایش اعتبارات حوزه فرهنگی بود که رشد قابل توجهی داشته است. این اعتبارات از 130 میلیارد تومان در سال 97 به 200 میلیارد تومان در قالب جاری و عمرانی در سال 98 افزایش پیدا نموده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه در سال 99 این عدد افزایش بیش تری خواهد داشت، بیان نمود: گام بزرگی در این زمینه در حال برداشته شدن است. در واقع اعتبارات فرهنگی شهرداری مشهد از 3 درصد بودجه شهرداری به 5 درصد رسیده است. این افزایش نشان از اهمیت دادن مدیریت شهری به این حوزه است. امیدواریم همت مدیریت شهری در این زمینه به سمتی برود که مسائل شهفرایندان در حوزه فرهنگی و اجتماعی رفع گردد و رشدی که ما در بخش های مختلف داریم را در حوزه فرهنگی نیز ببینیم.

گندمی با بیان اینکه درصدهای رشد در حوزه اعتبارات عمرانی و سایر بخش ها مختلف است که همه این موارد در سامانه بارگذاری شده، بیان کرد: در سامانه های شهرداری سهم هر برنامه از این افزایش ها و اقدامات در حال اجرا برای آگاهی شهفرایندان بارگذاری شده است. نقدهای شهفرایندان در این زمینه را پذیرا هستیم تا اصلاحات لازم را در تصحیح بودجه سال 99 اعمال کنیم.

وی توضیح داد: این آلبوم بودجه براساس پیشنهادهای ارائه شده شهرداری بود. شهرداری یک نهاد عمومی است که منابعش را خود باید تامین کند. شهرداری باید پیشنهاد دهد که درآمدهای خود را از چه ردیف های درآمدی و چگونه به دست خواهد آورد. همچنین ضروری است شهرداری دلایل کار خود را به کمیسیون ها اعلام نموده و میزان تحقق درآمدهای خویش را بیان کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه سهم شهرداری از اعتبارات دولتی بسیار ناچیز و اندک است، اظهار کرد: شهرداری در قالب منابعی که پیش بینی می نماید، مصارفی را باید برای خود در نظر بگیرد. با توجه به عملکردی که شهرداری در بخش های مختلف داشته، اگر در 6 یا 8 ماه کاهش منابع درآمدی داشته باشد یا عملکرد آن با فرایند کاهشی روبه رو باشد، پیشنهاد افزایش بودجه را نمی پذیریم.

گندمی با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق بودجه نیز همین نگاه سخت گیرانه وجود دارد گفت: بخش هزینه ها و اعتبارات هزینه ای را خیلی افزایش نمی دهیم مگر اینکه شهرداری در طول سال به سمت تحقق منابع درآمدی برود تا ما از بخش فعالیت ها و برنامه ها غفلت نکنیم. در طول سال همزمان که میزان تحقق درآمد شهرداری چک می گردد، پیشنهاداتی در خصوص بودجه در قالب لوایح مختلف نیز به شورا آورده می گردد.

وی ادامه داد: لوایح زیادی در طول سال در شورا به تصویب می رسد که در انتهای سال در قالب لایحه اصلاح بودجه بارگذاری و جانمایی می گردد. عملکرد شهرداری در بخش افزایش منابع، گسترش اقدامات عمرانی و خدماتی در سطح شهر، افزایش کیفیت کارها، افزایش شفافیت در حوزه اقتصادی و... قابل تقدیر است. این مجموعه ای از اقدماتی است که با نظارت های تمام کمیسیون های مختلف شورای اسلامی شهر، انجام می گردد. قطعا نقص هایی در کار ما وجود دارد اما مهم این است که راه را درست می رویم و در حال کم کردن خطاهای خود هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: از نکاتی که در اصلاح بودجه و تفریق آن را گوشزد کردیم و ضروری است شورا به شدت با آن برخورد کند، این است که از اعتبارات عمرانی برای هزینه های جاری استفاده نگردد. باید کنترلی برای رشد بی رویه اعتبارات جاری داشته باشیم. وقتی اصلاح بودجه را تصویب می کنیم، باید انحراف هایمان کم باشد.

مدیرانی که از بودجه 10 درصد انحراف داشته باشند، نظارت می شوند

گندمی بیان کرد: تبصره هایی در شورا به تصویب رسید مبنی بر اینکه مدیرانی که انحرافی بیش از 10 درصد داشته باشند، باید به مراجع مربوطه مانند تخلفات اداری، قضایی و... معرفی شوند. نظارت و کنترل ما فقط در قالب گفت وگو و بیان بر روی کاغذ نیست. در تفریق بودجه سال 97 این تبصره را گذاشته ایم و شنیدیم که شهرداری به آن عمل می نماید. همت جمعی نیز باید این باشد تا همه چیز شفاف و براساس قاعده و قانون پیش رفته و همواره براساس برنامه شورا و شهرداری که نوعی میثاق نامه است، کار انجام گردد.

وی در خصوص مطالبات شهرداری از دستگاه های مختلف بیان نمود: اولین سیاست شورای اسلامی شهر مشهد، در قالب بند باب تبصره 5 محقق شد. ما می خواهیم مطالبات خود را از دستگاه ها وصول کنیم تا فشار بر روی شهفرایندان کم تر گردد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مدیریت شهری کدهای درآمدی پایدار دارد، گفت: اعداد و ارقامی که ما در کمیسیون ها و شهرداری محاسبه می کنیم، اعداد بسیار بالایی است. شهرداری باید عزم خود را جزم کند تا بتواند مطالبات خود را از دستگاه ها و سازمان ها وصول کند. وصول این مطالبات در دستور کار قرار گرفته که بخشی از آن در سال 98 در حال محقق شدن است و بخش دیگر این مطالبات نیز در برنامه سال 99 شهرداری برای وصول است.

گندمی اظهار کرد: به عنوان مثال عوارض مربوط به سوخت را برای سال 98، حدود 50 میلیارد تومان پیش بینی نموده بودیم که در سنوات گذشته این رقم صفر بود. این درآمد پایدار در سال 99 به 650 میلیارد تومان می رسد که نشان می دهد مدیریت شهری راستا درستی را پیش گرفته است. امکان تحقق این منابع درآمدی از ضریب بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه تحقق بخشی از منابع پایدار شهرداری را در سال 99 دنبال خواهیم کرد، اضافه کرد: این اقدام احتیاج به یک همت جمعی دارد؛ به طوری که همه دستگاه ها باید یاری نمایند تا این مقادیر که حق شهر است، محقق گردد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد اشاره نمود: آلبوم بودجه سال 99 تجمیعی و کار آن نسبت به سال گذشته سخت و پیچیده تر است. پیش بینی ما این است که تا 19 اسفند آلبوم بودجه را در شورا تصویب برسانیم.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 945

به "طلب 4000 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلب 4000 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دستگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید