ناچار به افزایش قیمت شدیم

به گزارش مجله بای بلاگ، در پی بحث های اخیر پیرامون افزایش قیمت و فراخوانده شدن انجمن صنفی صنعت تایر برای ارائه توضیحاتی در این رابطه، سخنگوی انجمن مذکور، ضمن تاکید بر اینکه مستندات حداقل دو ماه پیش برای سازمان حمایت ارسال شد، به روز شدن قیمت تایر با توجه به تورم حاکم بر اقتصاد کشور و افزایش مواداولیه را لازمه بقای صنعت دانست و گفت که برخلاف میل انجمن با توجه به اینکه سازمان حمایت موضوع را رسیدگی نکرد، ناچار به افزایش قیمت شدیم.

ناچار به افزایش قیمت شدیم

به گزارش خبرنگاران، هفته گذشته انجمن صنفی صنعت تایر با ارسال نامه ای به مدیران عامل شرکت های تولیدکننده تایر مجوز افزایش قیمت ها را برای کارخانه ها صادر کرد که براساس آن افزایش قیمت ها در دو مرحله به شرح زیر اعمال خواهد شد.

- تایرهای سواری رادیال و ون مجموعاً 30 درصد افزایش، مرحله اول 20 درصد و مرحله دوم 10 درصد.

- تایرهای بایاس و رادیال نیمه سنگین، سنگین و کشاورزی مجموعه 40 درصد مرحله اول 30 درصد و مرحله دوم 10 درصد.

مرحله اول اعمال قیمت های تازه از روز دوشنبه هفته گذشته (26 مهرماه) و مرحله دوم، ابتدای دی ماه اجرایی می شود.

در پی این تصمیم گیری انجمن تایر، عباس تابش -رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان- ضمن تاکید بر اینکه مستندات افزایش قیمت انواع تایر سبک و سنگین بررسی می شود، از اعضای انجمن تایر خواست تا جهت ادای پاره ای شرحات به سازمان حمایت مراجعه کنند.

این مقام مسئول (رییس سازمان حمایت) در پی اعلام افزایش قیمت انواع تایر از سوی انجمن صنفی صنعت تایر، گفت: طی مکاتبه ای با انجمن صنفی صنعت تایر و شرکت های تولیدکننده عضو انجمن مذکور، لزوم رعایت ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل مصوب هیات مشخص و تثبیت قیمت ها تاکید شده است. طی نشستی که به همین علت با تولیدکنندگان تایر در محل این سازمان برگزار شد، مقرر شد با توجه به متغیر بودن هزینه های تولید و بهای تمام شده تایر برای هر شرکت به صورت جداگانه، اعمال درصد افزایش قیمت یکسان برای محصولات شرکت های تولیدکننده انواع تایر سبک و سنگین از سوی انجمن منتفی شده و قیمت گذاری محصولات هر بنگاه بایستی به صورت جداگانه صورت پذیرد.

تابش خاطر نشان کرد که مطابق مصوبات یکصد و نهمین (ابلاغی طی نامه شماره 192519/60 تاریخ 10 آبان 1399) و یکصد و شانزدهمین (ابلاغی طی نامه شماره 224821/60 تاریخ 20 آذر 1399) جلسه ستاد تنظیم بازار قیمت گذاری انواع تایر سواری، باری - اتوبوسی راسا به واحدهای تولیدکننده تایر در چارچوب ضوابط سازمان حمایت واگذار شده اما حسب وظایف نظارتی این سازمان، کلیه بنگاه های تولیدکننده تایر موظفند حداکثر ظرف 48 ساعت صورت های اقتصادی حسابرسی شده و مدارک و مستندات مربوطه را برای بررسی های لازم به این سازمان ارسال کنند. هر گونه افزایش قیمت از طرف بنگاه ها باید وفق ضوابط هیئت مشخص و تثبیت قیمت ها باشد و اگر اسنادی که بر این اساس بنگاه ها ارائه می کنند، برابر ضوابط نباشد مطابق مقررات با آن ها برخورد خواهد شد.

در این رابطه، مصطفی تنها در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه اختیار قیمت گذاری ها به انجمن (با رعایت ضوابط سازمان حمایت) واگذار شده است، انجمن تایر مستندات خود را پیشاپیش در شهریور ماه سال جاری برای سازمان حمایت ارسال کرد و امیدوار بودیم که سازمان حمایت در اسرع وقت نظر به زیان دهی کارخانه های تایرسازی و حساسیت موضوع، رسیدگی کرده و نظر خود را به ما اعلام کنند. برخلاف میل اعضای انجمن اما این اتفاق نیفتاد و ما نیز بیش از این نمی توانستیم منتظر سازمان حمایت مانده و در زیان دهی بمانیم.

وی افزود: امروز از قدرت خرید پولی که در اواخر سه ماهه سوم سال 1399 که قیمت ها به روز شد، کاسته شده و باتوجه به تورم بسیار شدیدی که وجود دارد و نشان از فرسایش ارزش پول ملی دارد، طبیعتا یا بایستی تحمل کنیم و شاهد زیان دهی هر روزه باشیم و در نهایت سرمایه ها هم از بین رفته و به سمت ورشکستگی حرکت کنیم یا بایستی در قالب ضوابط مصوب سازمان حمایت، قیمت ها را به روز کنیم. براین اساس حسب تصمیم انجمن صنفی صنعت تایر ایران، مقرر شد که تایرهای سواری رادیال و ون به اندازه 20 درصد و تایرهای بایاس باری و اتوبوسی به اندازه 30 درصد افزایش قیمت داشته باشند.

این مقام صنفی گفت: بطور مثال یکی از مستنداتی که به سازمان حمایت ارائه کردیم، در مورد نخ استخوان بندی تایر بوده است که در آذر ماه 1399 به قیمت 149 هزار تومان به ازای هرکیلوگرم خریداری می کردیم، امروز بایستی 240 هزار تومان هزینه کنیم یا نوعی دیگر نخ که کیلویی 104 هزار تومان بوده است، اکنون 131 هزار تومان خریداری می کنیم یا پلی استر (مورد استفاده در نخ استخوان بندی تایر سواری) از 79 هزار تومان با افزایش 38 درصدی به 109 هزار تومان رسیده است. با این افزایش قیمت های شدید و تکان دهنده، طبیعی است که نمی توان قیمت ها را ثابت نگه داشت.

تنها شرح داد: مواداولیه که وارد کارخانه می شود از طریق دانش و تکنولوژی و ماشین آلات تبدیل به تایر می شود که خود هزینه دارند. ما نمی توانیم خلق پول داشته باشیم تا هزینه های تولید را تامین کنیم. هر سرمایه گذار در هر بنگاه اقتصادی سرمایه گذاری می کند انتظار سود و انتفاع دارد. در صورتیکه سرمایه گذاران ما زیان ده شده اند؛ بنابراین به ناچار مجبور به افزایش قیمت شدیم و برای نهایت هماهنگی هم سعی کردیم پیش از تصمیم گیری با نظر سازمان حمایت حرکت کنیم اما ترتیب اثر داده نشد. لذا برای حفظ حیات و بقا خود مجبور شدیم به ناچار تصمیم گیری کنیم. ما با این افزایش قیمت هم همچنان معتقدیم که هنوز به اندازه سود مقرر در ظوابط سازمان حمایت نخواهیم رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 8547

به "ناچار به افزایش قیمت شدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناچار به افزایش قیمت شدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید