عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود، اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند

به گزارش وبلاگ خرید، معاون وزیر امور خارجه ایران نشست امروز کمیسیون مشترک برجام را بسیار جدی و چالشی خواند و بار دیگر بر برطرف همه تحریم ها تأکید کرد و گفت: اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند.

عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود، اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین در گفت وگویی بعد از نشست امروز مطرح نمود: امروز جلسه کمیسیون مشترک مجدد برگزار و تقریبا دو ساعت به طول کشید. قرار شد گروه های کاری در حوزه هسته ای و برطرف تحریم ها کار خودشان را امروز بعدازظهر از سر بگیرند. همه توافق داشتند که وارد کار جدی و عملی شویم و مجموعه تحریم هایی که آمریکا باید بردارد لیست و مجموعه اقداماتی که ایران باید انجام دهد نیز لیست گردد و توافق درباره آن صورت بگیرد و اجرایی گردد.

جلسه بسیار جدی و حتی چالشی بود/ حادثه نطنز چیزی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت

عراقچی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت وگو می کرد، بیان نمود: جلسه بسیار جدی و حتی چالشی بود. تحولاتی که بین این جلسه و جلسه قبل داشتیم از جمله حادثه نطنز و ... فضای جلسه را به شدت چالشی نموده بود و بحث ها از هر دو طرف خیلی جدی و متاثر از اتفاقات این مدت بود.

معاون وزیر خارجه گفت: مواضع کشور را خیلی روشن در نشست بیان نمودیم. حادثه نطنز چیزی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت و انتظار ما که کشورهای مقابل در برجام این حادثه را محکوم نمایند انتظار کاملا جدی و به حقی بود. غیر از روسیه و چین، سه کشور اروپایی نه تنها این کار را صورت ندادند، بلکه در حوزه تحریم ها مواردی را اضافه کردند.

وی بیان نمود: حسن نیت از سوی کشورهای اروپایی به شدت از سوی ما زیر سوال رفت. آنها باید جدیت خودشان را در مذاکرات نشان دهند و این گونه نیست که با این حرکات بتوان به جمع بندی خوبی رسید، مگر این که کشورهای اروپایی جدیت را در عمل نشان دهند.

اصلا مایل به مذاکرات فرسایشی نیستیم

عراقچی با بیان اینکه ما فرصت برای مذاکرات فرسایشی نداریم و اصلا مایل به مذاکرات فرسایشی نیستیم، اظهار داشت: باید سریع تر به جمع بندی برسیم و باید این را در عمل ببینیم که حرکت و شتاب به سمت رسیدن به توافق در حد معقول و مقبولی وجود دارد، در غیر این صورت دلیلی برای ادامه مذاکرات نمی بینیم.

لیست ها در حال آماده شدن است/ همه تحریم ها باید برداشته گردد

عراقچی درباره اینکه آیا دو طرف توانستند لیست ها را آماده نمایند و موارد اختلافی چیست؟ گفت: لیست ها در حال آماده شدن است و موضع ما این است که همه تحریم ها باید برداشته گردد و فهرستی که تهیه می گردد کامل و شامل باشد. قرار است گروه های کاری کار خودشان را جدی تر جلوتر ببرند. همه کشورها از جمله سه کشور اروپایی این توافق را دارند که در مرحله ای هستیم که دیگر نیازی به بحث های کلی وجود ندارد و باید وارد کار شد و لیست ها را تهیه و نهایی کرد و بعد درباره اختلافات صحبت کرد تا لیست نهایی تهیه گردد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در بحث راستی آزمایی تحول جدیدی اتفاق افتاده و مدت زمان آن چقدر خواهد بود؟ گفت: تحول جدیدی در این زمینه رخ نداده است و مواضع ما کماکان هم است. ما الان در مرحله ای هستیم که باید فهرست تحریم ها و فهرست اقدامات ایران روشن گردد وقتی این قطعی شد مرحله بعدی آن است که راستی آزمایی را تعیین کنیم که آن هم بحث و مذاکرات خودش را دارد و ان شاءالله به آن می رسیم.

اگر امیدوار نبودیم الان این جا نبودیم

به گزارش فارس، عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از نشست امروز امیدوار به رسیدن به جمع بندی هستید؟ گفت: اگر امیدوار نبودیم الان این جا نبودیم، ولی این که جهت، جهت آسانی نیست را همه قبول دارند و امیدوار هستیم در این دور از مذاکرات به یک جهتی برویم و به یک جمع بندی برسیم که چشم انداز حل و فصل کاملا روشن شده باشد. امیدواریم در طول چند روز آینده به این امر برسیم. هنوز زود است که بگوییم که قطعا بگوییم خواهیم رسید یا نه، به دلیل مسائل و سختی هایی که وجود دارد. ولی با این حال امیدواریم که بتوانیم این کار را انجام دهیم.

احتیاجی به موضع گیری این کشورها نداریم و دردی از ما را دوا نمی کند

معاون وزیر خارجه درباره این که آیا قرار است 1+4 در بیانیه ای در خصوص نطنز صادر نمایند؟ گفت: این موضوعی است که مورد انتقاد شدید ما نهاده شد و این یکی از بحث های چالشی امروز بود. روسیه و چین مواضع خوبی را گرفتند. اتحادیه اروپا یک موضعی را گرفت که خیلی پایین تر از انتظارات ما بود و بعضی از کشورهای اروپایی هم مواضعی گرفتند که بسیار پایین تر از انتظارات ما است.

وی بیان نمود: این مورد انتقاد جدی ماست و امروز هم تذکر دادیم. با این حال واکنش جمهوری اسلامی ایران در جای خودش اجرا شده است و احتیاجی به موضع گیری این کشورها نداریم و دردی از ما را دوا نمی کند. فقط حسن نیت آنها را نشان می دهد. اگر مایلند حسن نیت و جدیت خود را اثبات نمایند باید مواضع خود را تصحیح نمایند، اگر نه ما در خصوص نطنز واکنش هایی که لازم بوده را گرفتیم و اقدامات خود را صورت دادیم و گزارشات آژانس وجود دارد و هم در خصوص 60 درصد تایید نموده است که دیروز این کار اجرا شده و هم در خصوص هزار سانتریفیوژ اضافه، ما کار خودمان را انجام خواهیم داد.

فعالیت های خود را متوقف به خواسته های آنها نمی کنیم

وی اضافه کرد: اگر طرف های اروپایی و آمریکا می توانند تعهداتشان را انجام دهند و برگردند به برجام و ما هم راستی آزمایی می کنیم، طبیعتا ما هم برمی گردیم، وگرنه نه عجله و نه اصراری داریم و نه فعالیت های خود را متوقف به خواسته های آنها می کنیم.

عراقچی درباره نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام نیز گفت: گروه های کاری کارشان را الان شروع می نمایند و هر زمان لازم باشد نشست کمیسیون مشترک برگزار گردد که کمکی به کار کارگروه ها باشد و بخواهد گزارشات آنها را بشنود و راهگشایی کند ما این کار را انجام می دهیم. همه در وین حضور دارند و در صورت اقتضا جلسه را تشکیل خواهیم داد. اگرنه وقتی کار کارگروه ها تمام گردد و به پیشرفتی برسند ما جلسه را برگزار می کنیم و گزارش کارگروه ها را استماع می کنیم.

وی گفت که هنوز زمانی برای نشست بعدی کمیسیون مشترک تعیین نشده است.

به گزارش فارس، نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین برگزار و قرار شد گفت وگوهای فنی در نشست های کارشناسی ادامه یابد. بر این اساس، نشست های دو گروه کارشناسی که از هفته گذشته به طور موازی به منظور رایزنی های فنی در دو حوزه برطرف تحریم و مسائل هسته ای شروع به کار نموده اند، ادامه خواهد یافت. نتایج نشست های این دو گروه کارشناسی در حوزه جنبه های فنی مربوط به برطرف تحریم ها و مسائل هسته ای، به کمیسیون مشترک اعلام می گردد.

در ابتدای نشست امروز کمیسیون مشترک، سید عباس عراقچی رئیس هیأت ایرانی، ضمن محکوم کردن خرابکاری اخیر در تأسیسات نطنز و گلایه شدید از واکنش ضعیف کشورهای اروپایی به این حادثه، تأکید کرد که اعضای برجام باید یک صدا و بدون ملاحظات سیاسی، این اقدام را که مصداق تروریسم هسته ای و تخطی فاحش از قوانین بین المللی است، محکوم و تقبیح نمایند.

.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 6987

به "عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود، اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: نشست امروز بسیار جدی و چالشی بود، اروپایی ها باید جدیت را در مذاکرات نشان دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید