علت و علائم زایمان زودرس چیست؟

به گزارش مجله بای بلاگ، علت زایمان زودرس (زایمان نارس) می تواند فیبروم رحم، عفونت واژن و... باشد. وجود انقباضات رحمی از علائم زایمان زودرس به شمار می آید.

علت و علائم زایمان زودرس چیست؟

زمان تولد نوزاد به طور طبیعی، هفته سی و هفتم بارداری به بعد می باشد. به زایمانی که بین هفته بیستم بارداری تا هفته سی و هفتم بارداری اتفاق افتد اصطلاحا زایمان زودرس (زایمان نارس) گفته می شود. آمارها نشان می دهد که 71% از نوزدان در بین هفته های سی و چهار تا سی و ششم بارداری متولد می شوند. هر چقدر تولد نوزاد زودتر از زمان موعد اتفاق افتد، احتمال وقوع مسائل جدی برای نوزاد بیشتر می شود. نوزادانی که قبل از هفته بیست و چهارم بارداری متولد می شوند احتمال زنده ماندنشان بسیار کم می باشد و در صورت زنده ماندن مسائل زیادی در بحث سلامت برای آن ها پیش خواهد آمد؛ مسائلی همچون یادگیری، مهارت های حرکتی، تکلم و.... نوزادانی که یک تا سه هفته زودتر از زمان موعد به جهان می آیند احتمال مرگشان در هفته اول تولد شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بیشتر از نوزادانی است که به موقع به جهان می آیند.

علت زایمان زودرس چیست؟

 • وجود سایقه زودرس قبلی
 • بارداری های دو یا چندقلویی
 • جدا شدن جفت از رحم پیش از موعد
 • وجود عفونت واژن یا عفونت رحم در مارد باردار
 • فیبروم رحم
 • بیماری های مزمن مثل دیابت یا فشار خون بالا
 • شکل غیر طبیعی رحم (ناهنجاری رحمی)
 • پاره شدن کیسه آب (ساک حاملگی) قبل از آغاز فشار زایمان
 • بیماری های مربوط به لثه (عفونت های دهان و دندان سریعا به جنین منتقل شده و باعث زایمان نارس می شود. با توجه به اینکه در دوران بارداری امکان استفاده از داروهای بی حسی و انجام تصویربرداری از دندان وجود ندارد بهتر است زنان قبل از باردار شدن، توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درمانی را که ضروری است انجام دهند.)
 • مصرف سیگار، دخانیات و مواد مخدر مانند کوکائین
 • وزن بسیار بالا یا کم قبل از بارداری
 • عفونت دستگاه ادراری
 • بارداری به یاری روش های باروری اجرا شده باشد.
 • تجربه خشونت خانگی در دوران بارداری
 • بارداری در محدوده سنی کمتر از 17 سال یا بالاتر از 35 سال واقع شود.
 • شب کاری، استرس شغلی، افسردگی و تماس با داروها به خصوص در پرستاران. خطر زایمان پیش از موعد در افرادی که نگرانی آنها درباره بارداری شان زیاد است، تا سه برابر افزایش می یابد.

با این وجود در اغلب موارد علت زایمان زودرس ناشناخته می باشد و می تواند در ارتباط با مسائل مربوط به جنین، مادر و یا هر دوی آن ها اتفاق افتد. معمولا ترکیبی از چند عامل جداگانه باعث بروز این زایمان نارس می شود و از میان هر سه زایمان نارس علت یکی از آن ها ناشناخته است.

علائم زایمان زودرس چیست؟

در بعضی موارد درمان های پزشکی می تواند زایمان زودرس را به تاخی بیاندازد و زمان بیتشری را برای رشد در رحم در اختیار جنین بگذارد. این درمان ها به طور خاص زمانی موثرند که سریعا اعمال گردند. پس برای دریافت بهترین نتیجه باید نشانه های زایمان نارس را در همان ابتدای کار تشخیص داد. حتی اگر فقط یکی از نشانه های زیر را در خود مشاهده کردید، سریعا با پزشک تان تماس بگیرید:

 • وجود انقباضات منظم رحمی در یک ساعت (مشاهده هشت انقباض در یک ساعت یا بروز 4 انقباض در هر بیست دقیقه). در صورتی که انقباضات شما متوقف شود ممکن است دچار انقباضات براکستون هیکس شده باشید که انقباضات ناخوشایند اما غیر دردناک رحم هستند.
 • نشت مایع از واژن که رنگ صورتی یا مایل به قرمز داشته باشد. به این شرایط پارگی غشا گفته می شود.
 • وجود دردهایی در شکم همانند دردهای مرتبط با گرفتگی شکم در قاعدگی که ممکن است همراه با اسهال باشد.
 • احساس فشار یا درد مبهم در زیر شکم یا لگن خاصره
 • احساس ناخوشایندی همانند تب و خستگی مفرط به طوری که قابل توصیف نباشد.
 • احساس فشار در ناحیه لگن مشابه این حس که فرزندتان خودش را به سمت پایین فشار می دهد.
 • تغییر در ترشحات واژن از سفید خامه ای تا رقیق و مخاطی

اگر هر یک از نشانه های بالا را در خود مشاهده کردید و گمان می کنید که علائم زایمان زودرس در شما وجود دارد حتما با ماما یا پزشک خود تماس بگیرید. آن ها می توانند با معاینه و آنالیز های لازم به پاره شدن کیسه، وجود عفونت یا گشاد شدن دهانه رحم پی ببرند.

اگر نشانه های زایمان زودرس در شما وجود داشته باشد، پزشک برایتان آزمون فیبرونکتین جنینی (fFN) تجویز می کند تا با استفاده از آن میزان یک پروتئین بخصوص را در ترشحات دهانه رحم را مورد آنالیز قرار دهد. نتیجه آزمون فیبرونکتین منفی یک نتیجه قابل اتکا از این مساله که زایمان تا دو هفته بعد اتفاق نمی افتد به دست می دهد؛ اما نتیجه مثبت به این اندازه قابل اتکا نیست؛ محتمل است زایمان زودرس داشته باشید، احتمال آنکه این مساله پیش نیاید نیز وجود دارد.

پزشکان همچنین با آنالیز ضربان قلب جنین و سونوگرافی و انجام آزمایش مایع آمنیوتیک به آنالیز میزان رشد جنین پرداخته و تشخیص می دهند که آیا جنین به حدی رشد پیدا نموده است که برای تولد آماده باشد یا خیر.

بسته به شرایط خطر در زمان زایمان زودرس، پزشک در خصوص خطرات زایمان زودرس و خطرات ادامه بارداری تصمیم می گیرد؛ پزشک ممک است هر یک از تصمیمات زیر را اتخاذ نماید:

 • زایمان را با دارو به تاخیر بیندازد که این روش ممکن است کارآمد یا ناکارآمد باشد.
 • پزشک ممکن است برای آماده کردن شش های کودک برای تولد داروهای استروئیدی تجویز کند.
 • برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. در صورتی که کیسه آب شما پیش از موعد پاره شود احتمال بروز عفونت بالا خواهد بود.
 • و در نهایت در صورت تشخیص بی خطر بودن زایمان برای جنین و مادر زایمان را انجام خواهد داد.

نوزادی که پیش از موعد به جهان آید ممکن است د]ار مسائلی مانند خونریزی مغزی یا بیماری های مزمن ریوی شود. به هر میزان نوزاد زودتر متولد شود احتمال خطر نیز بیشتر است.

شرایط کلی نوزدان در زایمان زودرس

نوزادانی که در حدود 32 هفتگی (کمی بیشتر از 7 ماه) متولد می شوند، احتمالا قادر به تنفس، تغذیه و تنظیم دمای بدنشان نیستند. اما معمولا بعد از این بچه ها برای رشد زمان دارند و بیشتر آنها از بیمارستان مرخص می شوند.

نوزادانی که پیش از 26 هفتگی (زیر 6 ماه) متولد می شوند بیشتر محتمل است که دچار مسائل جدی شوند. اگر نوزاد شما با جثه بسیار کوچک یا بیمار متولد شده است، ممکن است مجبور باشید برای درمان او تصمیمات سختی بگیرید.

نوزادان نارسی که به بخش مراقبت های ویژه نوزادان منتقل می شوند، تحت مراقبت های شدید برای جلوگیری از عفونت و یا تغییرات تنفسی و ضربان قلب قرار می گیرند و تا زمانی که قادر به حفظ حرارت بدنشان نشده اند، در تخت های مخصوص گرم نگهداری می شوند.

راه های پیشگیری از زایمان زودرس چیست؟

اگر سابقه زایمان پیش از موعد داشته اید و به همین دلیل اکنون نیز با خطر زایمان زودرس روبرو اید، احتمالا پزشک تان به شما توصیه می کند به طور هفتگی به تزریق پروژسترون بپردازید. در آنالیز هایی که اخیرا اجرا شده است، تزریق این ماده (آغاز بین هفته 16 تا 20) به خانم هایی که سابقه بارداری زودهنگام را دارند احتمال وقوع این مشکل را تا 33 درصد کاهش می دهد. این درمان برای همه خانم ها مناسب نیست و باید با نظر پزشک تجویز گزدد.

اگرچه پزشکان نمی توانند زایمان زودرس را متوقف کنند اما می توانند با استفاده از راهکارهای پزشکی و داروها این فرآیند را دو تا سه روز به تاخیر بیاندازند. اگرچه این زمان ممکن است ناچیز به نظر برسد اما می تواند تاثیرگذار باشد: حتی چنذ روز بیشتر ماندن جنین در درون رحم می تواند شانس زنده ماندنش به خصوص در زایمان های خیلی زودتر از موعد (هفته 24 تا 26) را بالاتر ببرد. اگر شما در هفته 23 یا 24 بارداری تان باشید احتمالا به شما داروی کورتیکواستروئید داده می شود این دارو میزان سارفاکتانت ها در ریه جنین را افزایش می دهد. سورفاکتانت ها به نوزاد یاری می کند تا بهتر بتواند تنفس نماید و پس از تولد زمان کمتری را در درون دستگاه دستگاه تنفس مصنوعی باشد. برای اثربخشی بهتر داروی کورتیکواستروئید ضروری است جنین حداقل تا 48 ساعت پس از دریافت دارو توسط شما در رحم باقی بماند. اگر کیسه آب شما پاره شده باشد به شما آنتی بیوتیک داده می شود تا از عفونت جلوگیری نماید.

مراقبت های پزشکی پس از زایمان

یک نوزاد نارس پس از تولد به واحد مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) منتقل می شود، جایی که در آن لوازم و تجهیزاتی وجود دارد که به تنفس نوزاد یاری می کند، اورا گرم نگه می دارد، مواد مغذی لازمش را تامین می کند و موراد مراقبت های پزشکی قرار می گیرد. در مراکز NICU نوزادان تحت درمان توسط پزشکانی قرار می گیرند که در زمینه مراقبت از نوزادان نارس تخصص دارند. یک نوزاد نارس بنا به شرایطش در زمان تولد و اینکه چقدر زودتر به جهان آمده است ممکن است زمانی بین چند روز تا چند هفته را در بخش NICU سپری نماید. اگر شما در معرض ریسک بالای زایمان زودرس قرار دارید، تجهیزات بخش NICU بیمارستان مدنظزتان را مورد آنالیز قرار دهید. بیمارستان ها موظف به اعلام میزان خدماتی که در اختیار نوزادان قرار می دهند هستند. یک بیمارستان سطح 1 واحد مراقبت های ویژه نوزادان ندارد؛ بیمارستان های سطح 3 جدیدترین لوازم و آموزش دیده ترین متخصصان مربوط به خدمات نوزادان را در اختیار دارند. اگر بیمارستان شما سطح 1 است، شاید بهتر باشد آن را تغییر دهید. این مساله را در نظر داشته باشید که نیمی از زایمان های پیش از موعد برای مادرانی اتفاق می افتد که ریسک بالایی ندارند. اگر خطر بالایی برای شما وجود ندارد و قصد استفاده از یک بیمارستان سطح 1 را دارید، با پزشکتان در خصوص اینکه در صورت بروز زایمان زودرس چه خواهید کرد مشورت نمایید. اگر زمان کافی برای انتقال بی خطر شما به یک بیمارستان سطح 3 وجود داشته باشد مسئله ای وجود ندارد.

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت

banima.ir: بانیما | مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

kurdeblog.ir: وبلاگ سرگرمی و بازی، مجله سرگرمی

منبع: setare.com
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4318

به "علت و علائم زایمان زودرس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت و علائم زایمان زودرس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید