فشار های شدید به ترامپ؛ استیضاح در دستور کار نمایندگان

به گزارش مجله بای بلاگ، پس از تحولات روز چهارشنبه در ایالات متحده و حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، در سه روز اخیر حزب دموکرات کوشش وسیعی برای استعفا و یا برکناری و استیضاح رییس جمهور آمریکا شروع نموده است. در همین حال امروز توئیتر اکانت رسمی ترامپ را برای همواره مسدود کرد.

فشار های شدید به ترامپ؛ استیضاح در دستور کار نمایندگان

به گزارش خبرنگاران، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد روز شنبه (به وقت تهران) به نشست حزب دموکرات درباره تحولات اخیر حمله به کنگره توسط هواداران ترامپ اشاره نمود.

او گفت: امیدواری اعضا این است که رئیس جمهور فورا استعفا دهد. اما اگر وی این کار را انجام نداد من به کمیسیون ها دستور دادم تا برای پیشبرد متمم 25 قانون اساسی و استیضاح آماده باشند.

طبق متمم 25 قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رئیس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رئیس جمهور رأی دهند.

پیش تر پلوسی استفاده از متمم قانون اساسی را به مایک پنس معاون ترامپ پیشنهاد داده بود. تا به امروز پنس واکنشی به این درخواست نشان نداده، اما بهنظر نمی رسد جمهوری خواستار با آن موافقت نمایند.

در همین نمایندگان دموکرات کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تاکید کردند که بازخواست ترامپ برای بازیابی رهبری دنیای در زمینه دموکراسی بسیار مهم است.

این اعضا با تاکید بر استیضاح ترامپ گفتند: باید به دنیا نشان دهیم که هیچ کسی در آمریکا بالاتر از قانون نیست.

پیشتر سه نفر از مشاوران کاخ سفید به شبکه خبری سی ان ان گفته اند که دونالد ترامپ هیچ قصدی برای کناره گیری از قدرت ندارد.

یکی از مشاوران با صفر دانستن احتمال کناره گیری ترامپ گفت: وی فکر نمی نماید که مرتکب خطایی شده باشد.

حملات چهارشنبه شب هواداران ترامپ به کنگره سبب شده تا نمایندگان و سناتور های آمریکایی به فکر برکناری زودهنگام ترامپ بیفتند.

در جریان حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره دست کم 4 نفر کشته و ده ها نفر دیگر مجروح شدند.

ارائه لایحه استیضاح در روز دوشنبه

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می گوید لایحه استیضاح دونالد ترامپ را روز دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد.

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت آمریکا در پیغامی در توییتر به تشریح دلیل کوشش کنگره برای استیضاح ترامپ پرداخت.

او در این پیغام توییتری نوشت: بعضی مردم می پرسند چرا شما رئیس جمهوری را استیضاح و محکوم می کنید که تنها چند روز دیگر در قدرت است؟ پاسخ: سابقه دارد، باید شفاف گردد که هیچ رئیس جمهوری چه الان و چه در آینده، نمی تواند شورشی علیه دولت آمریکا را رهبری کند.

سه نماینده دموکرات کنگره متن این لایحه را تدوین نموده اند و به گزارش رسانه های آمریکا 160 نماینده دیگر هم از آن پشتیبانی نموده اند.

در متن لایحه تهیه شده یکی از اتهاماتی که به موجب آن آقای ترامپ مستحق استیضاح شناخته شده تشویق آگاهانه به شورش علیه حکومت عنوان شده و همچنین او متهم به خیانت به سوگند ریاست جمهوری شده است.

این دومین بار است که مجلس نمایندگان لایحه استیضاح دونالد ترامپ را تهیه می نماید. بار نخست نمایندگان کنگره آقای ترامپ را به علت تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین با مقاصد سیاسی استیضاح کردند، اما سنا که در کنترل جمهوری خواستار است این استیضاح را رد کرد و به آن رسیدگی نکرد.

تد لیو، دیوید سیسیلین و جیم راسکین سه نماینده دموکرات مجلس نمایندگان هستند که متن لایحه استیضاح را تهیه نموده اند.

کاخ سفید در واکنش به این خبر گفته که استیضاح مجدد رئیس جمهوری موجب نفاق بیشتر در کشور خواهد شد.

در همین حال، نیویورک تایمز از نامه حدود 100 دیپلمات و سفیر آمریکایی به مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور خبر داده که در آن از آقای پومپئو خواسته شده اقدام آقای ترامپ در ترغیب و راهنمایی مهاجمان به کنگره را محکوم کند.

توئیتر اکانت ترامپ را مسدود کرد

در تحولی دیگر شبکه اجتماعی توئیتر که رسانه اصلی ترامپ برای بیان دیدگاه هایش بود

از مسدود شدن کامل و دایمی حساب دونالد ترامپ خبر داده است.

بخش ایمنی توییتر علت این تصمیم را پیشگیری از احتمال تشویش و ترغیب به خشونت بیشتر عنوان نموده است.

ترامپ بیش از 88 میلیون فالور در توییتر داشت و از آن به عنوان تربیون اصلی برای انتشار اظهارات و حتی تصمیم های مهم خود در کاخ سفید استفاده می کرد.

فیسبوک هم روز گذشته اعلام نموده بود که دست کم تا سرانجام مراسم تحلیف و انتقال قدرت به جو بایدن، حساب کاربری آقای ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام را تعلیق نموده است.

یوتیوب و چند شبکه اجتماعی عظیم دیگر هم از تصمیمات مشابه خبر داده اند.

توییتر و فیسبوک از چند ماه پیش و در آستانه اوج گیری کارزار های انتخاباتی با نصب برچسب های هشدار و حتی حذف پست های آقای ترامپ کوشش نموده بودند از انتشار ادعا های بدون پشتوانه او درباره انتخابات جلوگیری نمایند.

البته این کار منتقدانی نیز دارد، بسیاری معتقدند اقدام توئیتر و دیگر شبکه های اجتماعی خلاف اصل آزادی بیان است.

در تحول مهمی دیگر، رسانه های آمریکایی از تصمیم گوگل، غول دنیای مجازی، برای مسدود کردن شبکه اجتماعی پارلر خبر داده است.

پارلر یک اپلیکیشن و شبکه اجتماعی نسبتا زیرزمینی است که در چند ماه گذشته به پاتوق راست گرایان افراطی و کسانی که به فزونی نژادسفید باور دارند بدل شده بود. پارلر رسالت خود را ایجاد پلتفرمی برای آزادی بیان عنوان می نماید.

پلوسی می گوید نگران اقدامات نظامی ترامپ در روزهای آینده است

نگرانی از اقدام نظامی ترامپ

در همین حال نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می گوید با رئیس ستاد مشترک ارتش درباره نگرانی از اقدامات یک رئیس جمهوری بی ثبات و دسترسی نامحدود او به دستور پرتاب سلاح های هسته ای صحبت نموده است.

نانسی پلوسی در نامه به اعضای مجلس نمایندگان گفته موضوع گفت وگوی او با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از این که یک رئیس جمهور بی ثبات دست به اقدامات نظامی بزند یا به رمز پرتاب و دستور سلاح های هسته ای دست رسی داشته باشد بوده است.

سخنگوی رئیس ستاد مشترک این تماس را تأیید کرد و گفت که ژنرال مارک میلی به سوالات خانم پلوسی در خصوص فرایند صدور فرمان هسته ای پاسخ داد.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: فرارو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5769

به "فشار های شدید به ترامپ؛ استیضاح در دستور کار نمایندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار های شدید به ترامپ؛ استیضاح در دستور کار نمایندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید