قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد

به گزارش وبلاگ خرید، رضا اردکانیان، وزیر نیرو از امضای قرارداد دو ساله صادرات برق به عراق خبر داد. اردکانیان به خبرگزاری ایرنا گفت: تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش از این یکساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های 2020 و 2021 با وزارت برق عراق به امضا رسید.

قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد

به گفته اردکانیان که سفر یک روز به عراق داشت، با پیگیری های کنندگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، در این سفر حدود 400 میلیون دلار (معادل نیمی از مطالبات برق ایران) از طرف عراقی وصول شد.

اردکانیان در جریان این سفر علاوه بر دیدار با ماجد مهدی حنتوش همتای عراقی، با مقام های ارشد دولت عراق از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر دارایی و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق با هدف پیگیری توافق ها و مذاکرات قبلی، نشست هایب داشته است.

وزیر نیرو گفت: در این سفر، توافقات گذشته مرور شد و برنامه همکاری سه ساله ای که برای بازسازی صنعت برق عراق توسط بخش خصوصی ایران - قبلاً به امضا رسیده بود- و هم پیرامون مطالبات بخش برق از وزارت برق عراق و نیز قرارداد صادرات برق مذاکراتی انجام شد.

اردکانیان شرح داد: هفته آینده هیات های فنی و تخصصی بخش خصوصی ایران برای امضای دو قرارداد مهم در زمینه کاهش تلفات شبکه توزیع برق و همچنین تعمیر و بازسازی ادوات و تجهیزات برقی عراق به بغداد سفر می کنند.

وزیر نیرو با اشاره به ماموریتی که به نیابت از سایر وزارتخانه ها در این سفر داشته، گفت که مذاکراتی هم درباره ایجاد تسهیلات بیشتر برای سایر تبادلات تجاری با مقام های عراق داشته است.

روز نوزدهم اردیبهشت ماه امسال وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت که واشنگتن قصد دارد برای حمایت از دولت جدید عراق، معافیت 120 روزه ای را به این کشور برای ادامه واردات برق از ایران اعطا کند.

پیش از این در تاریخ هشتم اردیبهشت ماه، شبکه الجزیره گزارش کرده بود که آمریکا معافیت تحریمی عراق برای خرید برق از ایران را به مدت 30 روز دیگر تمدید کرده است.

حالا ایران و عراق قرارداد دوساله ای را در حوزه برق امضا کرده اند؛ به گفته اردکانیان قبلا همه قراردادهای صادرات برق ایران به عراق یکساله بوده و برای اولین بار این قرارداد به مدت دو سال امضا شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2470

به "قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرارداد 2 ساله صادرات برق با عراق امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید