قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است

به گزارش وبلاگ خرید، سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه ماهیت انقلاب اسلامی، فسادستیزی است گفت: قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است.

قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، اسماعیلی در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما با بیان اینکه رهبر فرزانه انقلاب پرچمدار مبارزه با فساد در کشور هستند و ما با افتخار در این میدان سربازی معظم له را انجام می دهیم و رهرو ایشان خواهیم بود.

او ادامه داد: تفاوت استجازه ای که در این دوره نسبت به دوره قبل از متن کوتاه تری برخوردار است اما تفاوت های قابل توجهی دارد. هم اشتراکاتی دارد هم تفاوت. از جمله آنها استمرار فعالیت شعب ویژه رسیدگی به پفراینده های مبارزه با مفاسد اقتصادی با قاطعیت و صلابت توأم با عدالت در دادرسی است.

اسماعیلی شرح داد: در استجازه جدید اولین اتفاق توسعه یافتن صلاحیت چنین دادگاه هایی بود که قبلاً صلاحیت این دادگاه ها فقط صلاحیت دادگاه انقلاب بود.

او اضافه نمود: برای اینکه بتوانیم به اتهامات گوناگون متهمان یکجا رسیدگی کنیم و رأی واحد صادر نمائیم کسب اجازه کردیم و صلاحیت این شعب به صلاحیت دادگاه های انقلاب کیفری 1 و 2 تغییر و ارتقا یافت بدین ترتیب دیگر هیچ پفراینده ای میان شعب گوناگون رد و بدل نخواهد شد.

قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است

سخنگوی قوه قضائیه از رسیدگی به پفراینده فساد اقتصادی دانه درشت ها به صورت اختصاصی خبر داد.

اسماعیلی در استودیوی پخش خبر 21 شبکه اول سیما اضافه نمود: تمرکز کردن به رسیدگی به پفراینده دانه درشت ها، یکی از مشخصات استجازه جدید از رهبری معظم است در استجازه قبلی، دادگاه های رسیدگی به پفراینده های متهمان فساد اقتصادی به کلیه اتهامات اخلال در نظام اقتصادی اعم از اخلال کلان و جزئی رسیدگی می کردند و موارد اخلال جزئی سبب می شد که دادگاه ها از ابهت خود افتاده و سرشان شلوغ شود و در رسیدگی به پفراینده های دانه درشت ها سرعت عمل کافی نداشته باشد.

او شرح داد: در استجازه جدید برای اطلاع رسانی دادگاه ها یک انضباط برقرار کردیم. زین پس دادگاه ها برای اطلاع رسانی ها طبق قانون و ضوابط قانونی به صورت منظم رفتار خواهند کرد.

اسماعیلی در مورد انتشار نام و تصویر متهمان حین رسیدگی به پفراینده شأن گفت: قانون به ما اجازه داده تا در مواردی بر حسب ضرورت، نام و تصویر متهمان را منتشر نمائیم البته این اقدام هم طبق یک فرآیند قانونی انجام خواهد شد.

او ادامه داد: زین پس در مورد اعلام اسامی و تصاویر متهمان، فرآیند قانونی را رعایت خواهیم کرد در حالی که در دادگاه های قبلی اجازه داشتیم همه افراد اعم از جزئی و کلی دانه درشت و افراد دون پایه را اعلام نمائیم اما الآن طبق قانون در مواردی که موضوعی جز دغدغه های جامعه باشد و افکار عمومی را متأثر کرده باشد مطابق فرآیند قانونی، اعلام اسامی صورت خواهد گرفت.

اسماعیلی حذف انحصار وکالت را دیگر تصمیم اتخاذ شده در استجازه جدید عنوان کرد و اضافه نمود: در پفراینده های قبلی فقط وکلای خاصی می توانستند وکالت نمایند اما در شرایط کنونی این انحصار برداشته شده و تمامی اعضای جامعه وکلای کشور می توانند در پفراینده های اخلال در مفاسد اقتصادی نسبت به متهمین اعلام وکالت نمایند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این مرحله سعی شده تا فرایند و فرآیند رسیدگی با موازین قانونی، بیش از پیش به یک انطباق جامع نزدیک کنیم به گونه ای که در حال حاضر در دادگاه ها از حیث نوع قرار تأمین و اعتراض به قرار بازداشت ها، زمان ها و فواصل زمانی که برای اعتراض مد نظر قرار می گیرد. زمان فرجام خواهی از آرا، زمان اعتراض برقرار و همچنین تخفیف و تعلیق در مجازات مطابق قانون بوده و تفاوتی قائل نخواهد شد.

اسماعیلی ادامه داد: احکام این دادگاه ها مانند سابق غیر از موارد اعدام، قطعی خواهد بود. موارد اعدام قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور می باشد اما تصریح شده که حتی احکام قطعی چه احکام غیر اعدام که توسط شعب رسیدگی می شود و چه احکام اعدام که پس از فرجام خواهی دیوان عالی کشور به قطعیت می رسد مشمول مقررات اعاده دادرسی خواهد بود و چنانچه واقعاً اقتضا قانونی وجود داشته باشد که نسبت به برخی از آرا محاکم اعاده دادرسی انجام پذیرد مانند سایر پفراینده ها در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی، اعاده دادرسی هم پذیرفته می شود.

اسماعیلی در مورد مدت اعتبار استجازه جدید گفت: با توجه به اینکه با مجلسی جدید و تازه نفس برای وضع قوانین و حل مسائل و معضلات جامعه روبرو هستیم در حداقل زمان ممکن نیازمندی های قانونی خودمان را به زودی برای نحوه فعالیت و استمرار داده های ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی تقدیم مجلس خواهیم کرد و آنچه مجلس برای ساز و کارهای قانونی رسیدگی به پفراینده های اخلال در نظام اقتصادی تصویب و شورای نگهبان هم تأیید نماید از تاریخ لازم الاجرا شدن مصوبه مجلس، کمتر از یک سال، نیازمندی های قانونی خود را با مصوبات مجلس، منطبق خواهیم کرد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4052

به "قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوه قضائیه با جدیت به دنبال اخلالگران دانه درشت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید