لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه دستگاه ها برای کاهش خسارات حوادث در فصل سرما

به گزارش وبلاگ خرید، خبرنگاران/آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تاکید نمود: با توجه به احتمال بروز حوادث در فصول پاییز و زمستان، دستگاه ها باید اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار دهند تا در مواقع بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی با کمترین خسارت روبرو شوند.

لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه دستگاه ها برای کاهش خسارات حوادث در فصل سرما

جواد رحمتی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، با اشاره به این که سالیانه در فصول مختلف متناسب با هر فصلی حوادث خاصی در استان رخ می دهد، گفت: فصل زمستان در پیش است و باید دستگاه ها از اکنون آمادگی های لازم را داشته باشند و در مورد تهیه اقلام مورد احتیاج اقدام نمایند تا شاهد کمترین مشکل در محورهای مواصلاتی باشیم.

وی با اشاره به این که در پاییز با موضوع افزایش بارندگی روبرو هستیم، ادامه داد: حوادثی در این ایام اتفاق می افتد که انتظار داریم دستگاه های مسئول ملاحظات لازم برای مدیریت آن ها داشته باشند.

رحمتی با بیان این که در طول سال دستگاه ها متقاضی اعتبارات برای هزینه های پیشگیری، بازسازی و جبران خسارات هستند؛ ادامه داد: در ماده 28 قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت اعتباراتی هر سال به صورت ملی در اختیار دستگاه های مختلف قرار می گیرد که انتظار داریم دستگاه های استان نسبت به جذب اعتبارات اقدام نمایند.

وی گفت: دستگاه های استانی باید این اعتبارات را از محل اعتبارات متمرکز پیگیری نمایند تا از ایام باقی مانده سال از محل اعتبارات متمرکز کشور اعم از پیشگیری و اقداماتی هم چون لایروبی، احداث رسوب گیری، کارهای آبخیزداری و در حوزه جنگل و آتش سوزی پیگیری نمایند.

وی اضافه نمود: برای به حداقل رساندن خسارت ها باید پیشگیری های لازم انجام گردد تا در سال های آینده شاهد کاهش مخاطرات باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به این که به سالگرد زلزله میانه و سراب نزدیک می شویم، گفت: عمده مشکل در فرایند بازسازی مناطق زلزله زده نوسان قیمت مصالح ساختمانی است.

محمدباقر هنربر اظهار امیدواری کرد: بر اساس قول مساعدی که مسئولان کشوری بنیاد مسکن داده اند و با همکاری کلیه دستگاه ها و مردم این واحدهای مسکونی در سالگرد زلزله به سرانجام برسد.

وی اضافه نمود: با توجه به این که در فصل پاییز و در آستانه زمستان قرار داریم احتیاج به اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه و آمادگی لازم در برابر مخاطرات طبیعی احتاقتصادی وجود دارد.

وی گفت: دستورالعمل های رییس سازمان مدیریت بحران کشور به دستگاه های متولی از جمله آب منطقه ای، اداره کل راهداری، راه و شهرسازی ، هلال احمر و سایر دستگاه ها برای اجرای تمهیدات ویژه ابلاغ شده است.

هنربر اضافه نمود: با توجه به تاکیدات وزیر کشور و مدیریت ارشد استان در مورد افزایش نفوذ بیمه و توسعه بیمه همگانی این موضوع را با جدیت پیگیر هستیم.

وی با اشاره به ناهماهنگی بین دستگاهی در زمان واژگونی یا تصادف تانکرهای سوخت، گفت: پیش از این در هنگام بروز این حوادث نماینده های شرکت پخش فراورده های نفتی در صحنه حاضر می شدند و به صورت تخصصی نوع مواد سوختی یا حلال را معین می کردند.

وی اضافه نمود: شرکت پخش فراورده های نفتی اعلام نموده که در تشخیص چهار نوع سوخت نفت، بنزین، نفت گاز و نفت کوره می تواند به صورت تخصصی اظهار نظر کند ولی در مواردی که تانکرها حامل محصولات پتروشیمی و پالایشگاه هستند نمی تواند اظهار نظر کند.

هنربر ادامه داد: برای این منظور لازم است تیمی متشکل از کارشناسانی از شرکت پخش فراورده های نفتی، پالایش نفت و پتروشیمی و آتش نشانی برای شناسایی تخصصی محموله ها در محل حادثه حضور یابند تا اقدامات بعدی انجام گردد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی نیز گفت: در حدود 3500 واحد مسکونی روستایی در استان وجود دارد که از این تعداد 150 هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شده است.

تقی کرمی اضافه نمود: واحدهای مسکونی روستایی که مقاوم سازی شده به وسیله بنیاد مسکن و یا بانک های عامل دارای بیمه نامه هستند.

وی ادامه داد: اگر مقرر است به بحث بیمه منازل مسکونی ورود کنیم باید حداقل 200 هزار واحد مسکونی بیمه گردد.

وی اظهار کرد: سال گذشته با بیمه های مختلف استان مکاتبه و استعلام های متعددی اجرا شده است که در نهایت با یکی از شرکت های بیمه به توافق رسیدیم.

کرمی اضافه نمود: مطابق تکلیف بودجه سنواتی، دهیاران مجاز هستند تا دو درصد بودجه جاری دهیاری را در امر بیمه کردن اماکن استفاده نمایند.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، وی ادامه داد: هم چنین امسال بیمه برکت مکلف شده است در چند استان با یاری 20 درصدی اقدام به بیمه کند که شروط بیمه برکت نیز در حال آنالیز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 4665

به "لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه دستگاه ها برای کاهش خسارات حوادث در فصل سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه دستگاه ها برای کاهش خسارات حوادث در فصل سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید