مأموریت های مرکز فناوری عقاب های دیجیتال چیست؟، طراحی نرم افزار تشخیص کرونا

به گزارش وبلاگ خرید، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل گفت: مرکز فناوری دانشگاه با برند عقاب های دیجیتال با برنامه ای جامع به سوی اهداف در حال حرکت است، این مرکز را تجهیز نموده و به چند شرکت در 5 موضوع حیاتی فراخوان داده ایم.

مأموریت های مرکز فناوری عقاب های دیجیتال چیست؟، طراحی نرم افزار تشخیص کرونا

جهت دریافت مشاوره خدمات کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران - مجتبی آزادیان؛ معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل حوزه های مختلفی مانند امور پژوهشی، انتشارات علمی، امور سرانجام نامه، آزمایشگاه و کارگاه، باشگاه پژوهشگران جوان، انجمن های علمی، دفتر ارتباط با صنعت، کتابخانه ها و کتابخانه دیجیتالی، مرکز رشد واحدهای فناور و مرکز تحقیقات گیاهان دارویی را زیر نظر دارد.

برای آنالیز و تشریح فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی این معاونت با فرزاد ستاری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل به تبادل نظر نشستیم که مشروح آن را می خوانید.

خبرنگاران: تازه ترین فعالیت ها و دستاوردهای پژوهشی و برنامه های واحد متبوع تان را در این حوزه تشریح بفرمایید.

ستاری: جدیدترین فعالیت علمی که برای توسعه اقتصادی واحد اردبیل و دانشگاه آزاد اسلامی در استان انجام شد و نتیجه مطالعه یک ساله بوده، این است که یک مرکز (سنتر) را تجهیز کردیم و به چند شرکت در پنج موضوع حیاتی نرم افزار و وب، اپلیکیشن، گیم (بازی های رایانه ای)، انیمیشن و امنیت شبکه و واحد مجازی فراخوان دادیم.

اکنون پنج محصول داریم که از ماه آینده وارد بازار می شوند؛ به طور مثال برای کسب و کارهای B2B یا (business-to-business) برنامه ای تهیه کردیم که به صورت اتوماتیک برای آنها سایت می سازد و می توانند برنامه های فروش و ... را روی آن اجرا نمایند. این برنامه سه زبانه، برای منطقه اوراسیا طراحی شده و بدون احتیاج به دانش فنی است.

فرض کنید شخصی کیف و چرم فراوری می نماید و هیچ اطلاعی هم از سایت و ... ندارد و میخواهد فروش خود را بیشتر کند؛ در این صورت به راحتی می تواند وارد سایت ما گردد، اکانت بگیرد، هرطور که دلش می خواهد سایت خود را طراحی کند و یا حتی برای آن دامنه بنویسد و از آن طریق کسب و کار کند.

نرم افزارهای دیتاماینینگ را طراحی نموده ایم که در جهان به آن ایمیل مارکتینگ می گویند و یک سری نرم افزار که برای این کار ضروری است را نیز طراحی کردیم.

اکنون در حال آموزش دانشجویان در زمینه انیمیشن سازی و گیم هستیم؛ چراکه در زمینه انیمیشن و گیم فقط در منطقه اوراسیا حدود 384 میلیون دلار گردش اقتصادی داریم. یک هزارم این بازار را برای سه سال هدف گذاری نموده ایم که اگر محقق گردد، درآمد خوبی خواهیم داشت.

چند روز اخیر حدود 300 میلیون تومان دستگاه های رندرینگ برای موضوع انیمیشن خریداری کردیم، شرکت ها خودشان نزدیک 200 تا 300 میلیون تومان تجهیزات آوردند. اتاق استریم را آماده کردیم و گِیمر معروفی را که عضو تیم ملی بود، بورسیه دانشگاه کردیم تا کارها را جلو ببریم. در واقع تمرکز ما روی محور فناوری اطلاعات، انیمیشن سازی و گیم بوده است. 20 نفر انیماتور آوردیم و اکنون هم در حال آموزش هستیم. بالای 40 نفر نیرو در این زمینه احتیاج داریم. برای پروژه هایی که اکنون برای فراوریشان اقدام می کنیم، 18 نفر را استخدام کردیم و به دنبال جذب بقیه هستیم.

نام مرکز هم قرار است مرکز فناوری دانشگاه آزاد با برند عقاب های دیجیتال گردد. می خواهیم این برند را جا بیندازیم و به هر واحد یک عقاب می گوییم، به دلیل اینکه مفهوم اوج دریافت را به خاطر آورد و اینکه از بالا می تواند همه چیز را کنترل کند و زیر نظر داشته باشد.

سرای نوآور مجموعه عقاب های دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل با یک برنامه جامع و کامل به سوی اهداف عظیم در حال حرکت است و با برگزاری دوره های به هم پیوسته به استعدادیابی، تربیت و به کارگیری نیروهای متخصص و کاربلد می پردازد.

خبرنگاران: آیا از محل فراوری محصولات درآمدزایی داشته اید؟

ستاری: تا دو ماه دیگر درآمدزایی آغاز می گردد؛ چراکه الان چند محصول آماده داریم. قرار است به زودی بازاریابی کارسنتر را راه اندازی کنیم. اکنون برای بعضی از نرم افزارهای مان مشتری داریم که به وسیله ارسال نامه تقاضا نموده اند، حتی از واحدهای دانشگاهی مانند علوم پزشکی و استان های دیگر نیز تقاضا داریم؛ ولی ما آنها را به عنوان مشتری در نظر نگرفته ایم و عقیده داریم که آنها از خانواده دانشگاه آزاد یا وزارت علوم هستند.

هدف؛ دستیابی به بازارهای منطقه به ویژه اوراسیا

هدف ما دستیابی به بازارهای منطقه به ویژه اوراسیاست؛ چراکه خیلی روی آن وقت گذاشتیم. حتی آمار تک تک شرکت های رقیب را به دست آورده ایم؛ اینکه با چه کسانی می توانیم مذاکره کنیم و اینکه چه کسب و کارهایی که در ایران وجود دارد. اکنون هم حدود 180 میلیون تومان افراد سرمایه گذار خارج از دانشگاه سرمایه گذاری نموده اند و باز هم متقاضی سرمایه گذاری داریم؛ ولی به دلیل اینکه شرکت ها با آن سرمایه گذاری های اولیه شکل گرفته اند، ابتدا قصد داریم به درآمدزایی اولیه برسیم و سپس سهامداران جدید را برای شرکت ها وارد کنیم. به طور مثال اکنون فردی وجود دارد که می گوید 500 میلیون تومان سرمایه گذاری می کنم؛ ولی در ازای آن بخشی از سهام شرکت را می خواهد. با صحبت ها و مذاکراتی که انجام شد به خبرنگارانن گفته ایم که ابتدا مقداری محصول به بازار برود و سپس در خصوص قراردادها صحبت کنیم.

راه اندازی 6 مجله انگلیسی در سال گذشته

خبرنگاران: در حوزه مجلات پژوهشی و تحقیقات علمی و طرح های درون و برون دانشگاهی چه فعالیتی داشته اید؟

ستاری: سال گذشته 6 مجله انگلیسی راه اندازی کردیم؛ ولی برای علمی و پژوهشی شدن اقدام ننموده ایم؛ چراکه هدف ما صرفاً داخل ایران نبوده است. دو مجله هم در زمینه هوش مصنوعی و مدیریت اخیراً قرارداد بسته ایم و قرار است به صورت مشترک با یکی از دانشگاه های ترکیه چاپ کنیم. یک مجله هم در زمینه روان شناسی رفتارهای کسب و کار است که با دانشگاه ملی اقتصاد اوکراین قرارداد بسته ایم و احتمالاً ماه سپتامبر چاپ خواهد شد.

چاپ مجله با همکاری دانشگاه ترکیه، سپتامبر آغاز می گردد. یک مجله هم با انجمن مدیریت ایران به زبان انگلیسی چاپ می کنیم و تمام هدف مان هم بازار بین المللی است؛ چراکه اگر به زبان فارسی بود، قطعاً چند سال بعد که دانشجو کمتر می گردد، ورودی مقالات هم کمتر می گردد؛ بنابراین مجبوریم به سمت بین المللی شدن برویم تا رنکینگ دانشگاه را بالا ببریم.

سه مجله هم برای کرسی آزاداندیشی پیشنهاد داده ایم که امیدواریم مصوب گردد و استارت آن را به زبان فارسی بزنیم.

این مجلات را به سازمان مرکزی نفرستادیم که مجوز علمی پژوهشی بدهند؛ چراکه وقتی شما می خواهید در سامانه های بین المللی ایندکس بگیرید، سابقه نمایه خیلی روی آن تأثیر می گذارد. نمی خواهیم صرفاً از ایران مقاله بگیریم، قصد داریم به آن حدی می رسیم که به عنوان یک ناشر منطقه ای عمل کنیم.

خبرنگاران: آیا در راه اندازی مدارس مهارتی و سراهای نوآوری فعالیتی داشته اید؟ اگر داشته اید، مأموریت و کارکرد آن را شرح دهید.

ستاری: یک مدرسه مهارتی برای دوره های کسب و کار بود که تبلیغات آن به وسیله سما زده شد؛ ولی به دلیل اینکه به کرونا برخورد کرد، متأسفانه عملیاتی نشد. حتی با یک مؤسسه آموزشی قرارداد هم بسته بودیم؛ ولی نشد.

درباره سراهای نوآوری در سفری که سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به اردبیل داشت، 3 میلیارد تومان بودجه به دانشگاه آزاد اسلامی به منظور ایجاد سرای نوآوری صنایع تبدیلی غذایی و یک سری تمهیدات و تجهیزات در نظر گرفت. پروپوزال آن را ارسال کردیم و چند واحد هم در این زمینه داریم، مانند رنگ های خوراکی و گیاهی که اکنون در حال فراوری هستیم و عملاً در حال فراوری انبوه است و در بازار هم محصولات را به فروش می رسانیم. فراوری چند رنگ ازجمله رنگ قرمز را نیز آغاز نموده ایم و در زمینه های دیگر مانند گیاهان دارویی و شیمیایی هم فعالیت و فراوری داریم.

راه اندازی مرکز پژوهشی فناوری نرم در آینده نزدیک

تقاضای راه اندازی سرای نوآوری صنایع تبدیلی را ارائه نموده ایم و منتظر تصویب و اختصاص بودجه آن هستیم. قصد داریم یک مرکز پژوهشی فناوری نرم راه اندازی کنیم که امیدواریم BP (طرح کسب و کار) آن را آینده نزدیک ارسال کنیم.

خبرنگاران: آیا در دوره شیوع کرونا پیروز به فراوری محصول ضد این ویروس شده اید و با توجه به تداوم شیوع کرونا، فراوری این محصولات ادامه دارد؟

ستاری: همان طور که می دانید دانشگاه آزاد اسلامی ستاد اصلی کرونای استان اردبیل شد. انصافاً از همان روز نخست آغاز بحران دانشجویان پزشکی به قدری خوب عمل کردند که به عنوان مرجع اصلی تصمیم گیرنده در کنار دانشگاه علوم پزشکی قرار دریافتد. یعنی مرکزیت آمار و اطلاعات را دانشکده پزشکی ما در اختیار دارد.

طراحی نرم افزار تشخیص کرونا براساس هوش مصنوعی با دقت 99.3 درصد

اکنون یک نرم افزار تشخیص کرونا از روی عکس سی تی اسکن را در مرحله اجرا داریم که به صورت مشترک بین مرکز رشد واحد اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کروناست. براساس عکس هایی که توسط سی تی اسکن گرفته می گردد و خطای بالایی هم دارد؛ اما این نرم افزار را که گروه مهندسی پزشکی واحد اردبیل طراحی نموده اند، براساس هوش مصنوعی، بالای 99.3 درصد تشخیص می دهد که این بیمار مبتلا به کروناست یا مبتلا نیست.

دقت این نرم افزار خیلی بالاست، حتی در حالت بدبینانه اگر دو درصد هم کم کنیم، در حد 97 درصد تشخیص می دهد. حتی آن را به مراکز مختلف و رادیولوژیست ها ارسال کردیم و همگی تأیید کردند؛ بنابراین این محصول تمام مراحل داوری را طی نموده و تأیید شده است. اکنون در مرحله عقد قرارداد دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونا برای این محصول هستیم؛ چراکه هزینه فراوری آن بالاست. نزدیک به 190 میلیون تومان اعتبار احتیاج بود تا این نرم افزار را ایجاد کنیم. این نرم افزار براساس یک سری شبکه های عصبی هوش مصنوعی است و به همین دلیل طراحی آن هزینه بالایی دارد.

دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل از همان ابتدای شیوع کرونا در فراوری ماسک فعالیت داشت و پدال های ضدعفونی نماینده برای ادارات در مرکز رشد واحد اردبیل فراوری می شد. در حقیقت مرکز رشد واحد اردبیل در این شهر بیشترین پدال هایی را که مواد ضدعفونی پخش می نمایند، فراوری نموده است.

خبرنگاران: در طرح پایش و نظام موضوعات علمی، چه موضوعاتی برای حل مسائل منطقه ای احصا و در سامانه مربوط بارگذاری شده است؟

ستاری: تا جایی که اطلاع دارم در سه ماه اخیر، تیم های مشاوره هفته ای دو روز جلسه برگزار می نمایند. موضوع این جلسات در زمینه انرژی ها و آب های حوزه دامنه سبلان است و کتابچه آن را تقریباً تمام نموده اند و به زودی نسخه چاپی با تمام جزئیات را به واحدها و استادان تحویل می دهند.

4103/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 3817

به "مأموریت های مرکز فناوری عقاب های دیجیتال چیست؟، طراحی نرم افزار تشخیص کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مأموریت های مرکز فناوری عقاب های دیجیتال چیست؟، طراحی نرم افزار تشخیص کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید