محتویات سبزی دلمه و نسبت آن ها

به گزارش وبلاگ خرید، سبزی دلمه یکی از مواد موثر در طعم و مزه آن بوده و با توجه به اینکه محتویات و نسبت سبزی انواع دلمه تا حدودی با هم متفاوت است، در این مطلب قصد داریم شما را با سبزی مورد استفاده در تهیه معروف ترین دلمه ها از جمله دلمه برگ مو تبریزی، دلمه برگ مو رشت، دلمه گوجه فرنگی و... آشنا سازیم.

محتویات سبزی دلمه و نسبت آن ها

خبرنگاران | سرویس آشپزی - سبزی ها به طور کلی گیاهانی هستند که به خاطر خوش عطر یا خوش طعم بودن به عنوان طعم دهنده و عطردهنده غذا، مورد استفاده قرار می گیرند یا به دلیل خواصی که دارند به عنوان دارو استفاده می شوند. منظور از سبزی مورد استفاده در آشپزی، برگ های سبز یا قسمت های گل ده گیاه است که به صورت تازه یا خشک کاربرد دارد، در صورتیکه بخش های دیگر گیاه مانند بذر، پوست، ریشه و میوه معمولا به صورت خشک شده به عنوان ادویه استفاده می شود.

سبزی های مورد استفاده در آشپزی که به صورت پخته به کار می فرایند از تره بار متمایزند. این سبزی ها مانند ادویه جات به میزان کم و برای طعم دادن به غذا مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها ممکن است مانند اسطوخودوس پایا یا مانند جعفری دو ساله یا مانند ریحان یک ساله باشند. سبزی های پایا می توانند مانند رومارن درختچه یا مانند برگ بو درخت داشته باشند، در حالیکه گیاهان علفی که طبق تعریف نمی توانند چوبی باشند، این گونه نیستند. برخی از گیاهان مانند شوید و بذر آن یا برگ های گشنیز و بذر آن را هم به عنوان سبزی و هم به عنوان ادویه استفاده می کنند. برخی دیگر مانند خانواده نعنا، هم برای اهداف آشپزی و هم به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

دلمه یکی از غذا های خاورمیانه و آسیای مرکزی است و همانطور که از اسم آن برمی آید غذایی ترکی است (کلمه دلمه در زبان ترکی به معنای پرشده یا میان پر است). امروزه هم برخی از خوشمزه ترین دلمه ها را در ترکیه و آذربایجان درست می کنند. ولی این غذای ترکی از مدت ها پیش به آشپزخانه های مردم فارس، ارمنی، عرب و یونانی هم وارد شده و در هر جایی رنگ دیگری به خود گرفته است.

گذشته از برگ مو و برگ کلم، پوسته دلمه می تواند از هر نوع تره باری باشد که قسمت داخلی آن را بتوان خارج کرد و از مواد دلمه پر کرد؛ از جمله بادمجان، فلفل دلمه ای سبز و قرمز، کدو سبز، پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و حتی سیب درختی و به. تفاوت میان شیوه های پخت دلمه در ترکیب مایه دلمه و سبزی استفاده شده در آن است. محتویات و نسبت سبزی انواع دلمه تا حدودی با هم متفاوت است و در این مطلب قصد داریم شما را با سبزی مورد استفاده در تهیه معروف ترین دلمه ها آشنا سازیم.

بیشتربدانید: طرز تهیه دلمه ترکیه ای (دلمه برگ مو و دلمه فلفل)

محتویات و نسبت سبزی دلمه

دلمه برگ مو، یکی از انواع دلمه با تنوع بالاست و در ایران و ارمنستان و ترکیه به سبک های مختلفی طبخ می شود و طبیعتا محتویات و نسبت سبزی آن نیز متفاوت است.

سبزی دلمه برگ مو تبریزی

مواد مورد استفاده در تهیه این دلمه عبارتند از: گوشت چرخ کرده، پیاز، برنج، ماست، و سبزی دلمه، شامل تره، جعفری، شوید، مرزه، ترخون، نعنا و پیازچه یا سیر سبز. در این ترکیب مقدار جعفری 3 برابر و مقدار تره 2 برابر ترخون شوید، سیر، مرزه و نعنا است، یعنی یک کیلوگرم سبزی دلمه شامل 300 گرم جعفری و 200 گرم تره است و مقدار شوید، مرزه، ترخون، نعنا و پیازچه یا سیر سبز، از هر کدام 100 گرم می باشد. در فصل ریحان چند شاخه ریحان هم به سبزی دلمه اضافه می شود.

سبزی دلمه برگ مو ارمنستان

این دلمه با گوشت چرخ کرده، پیاز، برنج و سبزی دلمه، شامل تره، جعفری، ترخون و سیر سبز درست می شود. در این ترکیب مقدار تره و جعفری معمولا 2 برابر ترخون و سیر بوده و افزودن سیر اختیاری است.

سبزی دلمه برگ مو رشت

مواد اصلی مورد استفاده در تهیه این نوع دلمه، گوشت و سبزی دلمه، شامل گشنیز، شوید، و پیازچه به مقدار مساوی بوده و گاهی به مقدار برابر با گشنیز، شوید و پیازچه، سیر تازه هم اضافه می کنند.

سبزی دلمه برگ مو ترکیه

با استفاده از برنج، پیاز، گوجه فرنگی، کشمش بی دانه، خلال بادام و سبزی دلمه، شامل شوید و نعنا به مقدار مساوی درست می شود.

بیشتر بدانید: طرز تهیه 4 نوع فلفل دلمه ای شکم پر

سبزی دلمه تره بار (بادمجان، پیاز، فلفل دلمه ای، کدو سبز و گوجه فرنگی)

مایه دلمه تره بار شامل گوشت چرخ کرده، پیاز، برنج، لپه، رب گوجه فرنگی و سبزی دلمه شامل جعفری، مرزه، ترخون، و نعنا است که در این ترکیب مقدار جعفری 3 برابر مقدار مرزه، ترخون و نعنا می باشد.

سبزی دلمه گوجه فرنگی ایتالیایی

نوعی دلمه سرد است که با کنسرو ماهی تن، پیاز، خیارشور، سس مایونز و سبزی دلمه شامل جعفری درست می شود.

در ترکیب دلمه هایی، چون دلمه سیب و به، از تره باری مانند نخود سبز و هویج استفاده شده، ولی سبزی دلمه در آن جایگاهی ندارد. دلمه انواع مختلفی دارد و مایه پرکننده آن کاملا به ذائقه و سلیقه افراد بستگی دارد، آنچه در فوق ذکر شد بر اساس دستور اصلی ارائه شده در منابع معتبر آشپزی ملل مختلف است و ممکن است در شهر های مختلف ایران از ترکیب سبزی متفاوتی برای این منظور استفاده شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: setare.com
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5849

به "محتویات سبزی دلمه و نسبت آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محتویات سبزی دلمه و نسبت آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید