مدیریت ادامه نیمسال تحصیلی که مطلقا باید تا اتمام آن تداوم یابد، بر عهده معاونان آموزشی دانشگاه هاست

به گزارش مجله بای بلاگ، مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص سند 20 بندی معاونت آموزشی درباره ادامه نیمسال تحصیلی در شرایط کنونی کشور گفت: مدیریت ادامه نیمسال تحصیلی که مطلقا باید تا اتمام آن تداوم یابد بر عهده معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها است.

مدیریت ادامه نیمسال تحصیلی که مطلقا باید تا اتمام آن تداوم یابد، بر عهده معاونان آموزشی دانشگاه هاست

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دکتر محمدرضا آهنچیان در مصاحبه ای با خبرنگار روابط عمومی هدف از تنظیم این سند و ارسال آن به دانشگاه ها گفت: پیش از هرچیز یادآوری و تاکید می کنم که نامه 11 فروردین 1399 معاونت آموزشی به دانشگاه به هیچ وجه در قالب بخشنامه نبوده است و در پاسخ به درخواست برخی دانشگاه ها برای بررسی انعطاف بیشتر در مدیریت نیمسال دوم 99-98 تهیه و ارسال شده است.

وی افزود: در این سند تاکید شده است که مدیریت ادامه نیمسال که مطلقاً باید تا اتمام آن تداوم یابد بر عهده معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها است. دانشگاه ها بر اساس این نامه می توانند در صورت لزوم، با انعطاف بیشتری درخواست های دانشجویان را در مواردی که در نامه 11 فروردین ذکر شده است بررسی و تصمیم گیری کنند.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کنونی حذف نیمسال تصمیم منطقی تری نبود؟ شرح داد: حذف نیمسال به دو دلیل ممکن و ضروری نبود؛ اول اینکه در مهرماه 1399 تعداد بسیار زیادی از داوطلبان ورود به دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی پس از سال ها برنامه ریزی و کوشش آماده شرکت در آزمون ورودی و ورود به دانشگاه یا به مقطع بالاتری در دانشگاه هستند که این امر مستلزم فارغ التحصیلی و خروج نسبت منطقی از دانشجویان کنونی شاغل به تحصیل است.

وی بیان نمود: در صورت حذف نیمسال، عملاً ورود این دسته از داوطلبان به مهرماه 1400 و در حالت خوشبینانه به بهمن 1399 موکول می شد که حتماً مورد اعتراض به حق آنها قرار می گرفت. دوم اینکه دانشجویان زیادی هستند که مخالف حذف نیمسال هستند. آنها برای آینده خود برنامه ریزی کرده اند و حذف نیمسال در حالت خوشبینانه یک سال دانش آموختگی آنان را به تعویق می انداخت.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی، با بیان اینکه سلامتی و حفظ جان دانشجویان اهمیت بیشتری از تعویق فارغ التحصیلی آنان دارد، بیان کرد: برای معاونت آموزشی وزارت علوم، ارزش و قدر سلامتی و حفظ جان دانشجویان از هر امری مهم تر و ارزشمندتر است. در حقیقت چنانکه که در نامه 11 فروردین ماه ذکر شده است توجه و تمرکز اصلی آن سند در درجه نخست بر برنامه ریزی و اقدام برای حفظ جان دانشجویان و در درجه بعدی تداوم فرایند آموزش آن هم با حفظ کیفیت لازم است.

وی افزود: به همین دلیل بر استفاده از آموزش های غیرحضوری و به ویژه آموزش های الکترونیکی تاکید شده است و بسیاری از دانشگاه ها هم اکنون در این زمینه وارد شده اند و در برخی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم تا 90% کلاس ها به شیوه الکترونیکی برگزار می شود.

دکتر آهنچیان در پاسخ به این پرسش که اگر دانشجویی به هر دلیل مایل به ادامه دادن نیمسال خود نشود بر اساس نامه اخیر به دانشگاه ها، چگونه می تواند اقدام کند؟ گفت: ممکن است گروهی از دانشجویان به دلایلی مایل به ادامه نیمسال جاری نباشند. آنها باید درخواست خود به همراه دلیل درخواست برای حذف نیمسال را به حوزه معاونت آموزشی دانشگاه خود تحویل دهند تا پس از بررسی های لازم، نتیجه درخواست وی معین شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در پاسخ به سوالی درخصوص آنکه آیا دانشجویان بر اساس انعطاف جدیدی که در مقررات داده شده است می توانند درخواست مهمانی به شهر محل اقامت خود داشته باشند؟ بیان نمود: روشن است که هر دانشگاه ظرفیت معینی برای پذیرش دانشجو دارند. اگر فرض کنیم که بر اساس تصمیمات ملی، برنامه حضوری آموزش در دانشگاه ها در طول همین نیمسال که تا هفته نخست تیرماه 1399 ادامه دارد مجدداً دایر شد، دانشگاه ها مقصد یا مورد درخواست مهمانی دانشجو بر اساس ظرفیت کلاس و آزمایشگاه و سایر فضاهای یادگیری در صورت بومی بودن دانشجو درباره آن تصمیم گیری می کنند. در غیر این صورت یعنی اگر تا انتها نیمسال برنامه آموزش به روش غیرحضوری تداوم پیدا کند که موضوع درخواست مهمانی منتفی است؛ زیرا دانشجو هر کجای ایران که باشد می تواند به روش الکترونیکی در دانشگاه محل تحصیل خود نیمسال تحصیلی خود را به انتها برساند.

mahsanblog.ir: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

1com.ir: مجله کامپیوتر | مجله کاربردی فناوری در صنعت گردشگری

heevblog.ir: هیو بلاگ | سیستم مدیریت محتوای هیو بلاگ

dabiblog.ir: دَبی بلاگ، سیستم مدیریت محتوای دَبی

persinablog.ir: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 1471

به "مدیریت ادامه نیمسال تحصیلی که مطلقا باید تا اتمام آن تداوم یابد، بر عهده معاونان آموزشی دانشگاه هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت ادامه نیمسال تحصیلی که مطلقا باید تا اتمام آن تداوم یابد، بر عهده معاونان آموزشی دانشگاه هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید