مراتب ثبت ملی 7 اثر طبیعی لرستان به استاندار ابلاغ شد

به گزارش وبلاگ خرید، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، مراتب ثبت ملی 7 اثر طبیعی لرستان به استاندار ابلاغ شد.

مراتب ثبت ملی 7 اثر طبیعی لرستان به استاندار ابلاغ شد

قضیه چیست؟

در متن نامه علی اصغر مونسان به سید موسی خادمی استاندار لرستان آمد: در اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب دی ماه 1382 و آیین نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد 1384 به شماره 26975/ت 32915ه، هیئت محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی؛ تونل برفی ازنا واقع در استان لرستان، ازنا، منطقه دره تخت، روستای کمندان، 7 کیلومتری شمال شرقی روستا پس از تشریفات قانونی لازم به شماره 573 مورخ 98/1/27 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید، ابلاغ می گردد.

بیشتر بخوانیدتونلی زمستانی در دل تابستان

اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت این وزارت بوده و تدوین ضوابط حفاظتی و مشخص عرصه و حریم این اثر بر عهده این وزارت خواهد بود، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر گردد، ممنوع است.

خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولین ذی ربط استان ابلاغ و از نتیجه این سازمان را آگاه نمایند.

همچنین مونسان در پنج نامه مشابه و جداگانه دیگر ثبت ملی شش اثر طبیعی ملی را به استاندار لرستان ابلاغ کرد که عناوین آثار و نشانی و مشخصات ثبت ملی آنها عبارتند از:

1- رویشگاه لرگ و سراب چال چنار واقع در استان لرستان، شهرستان الیگودرز، بخش بشارت زلقی، دهستان پشتکوه، روستای چال چنار (درخت چمن) به شماره 561

2- آبشار آب سفید واقع در استان لرستان، شهرستان الیگودرز، بخش زلقی، جاده امام زاده محمد حسن به شماره 534

3- مجموعه درختان چنار کهنسال روستای چال چنار واقع در استان لرستان، شهرستان الیگودرز، بخش زلقی، دهستان پشتکوه زلقی، روستای چال چنار (درخت چمن) به شماره 560

4- آبشار یرنجه واقع در استان لرستان، شهرستان الیگودرز، شول آباد، بخش ززوماهرو، بعد از روستای پیرامام، روستای داوودآباد به شماره 607

5- درخت کهنسال گردوی دره سید واقع در استان لرستان، شهرستان پلدختر، بخش معمولان، دهستان میانکوه شرقی، دره سید به شماره 609

6- دشت لاله های واژگونی دالانی واقع در استان لرستان، شهرستان الیگودرز، بخش ززو ماهزو، دهستان زز شرقی، روستای چقاگرگ به شماره 98/6/6.

تونل برفی ازنا در منطقه اشترانکوه معروف به آلپ ایران واقع شده است و این روزها میزبان گردشگرانی است که از گرما به منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا با انواع گیاهان دارویی پناه می برند.

این شگفتی بی نظیر حاصل انباشته شدن هزاران تن برف در سالهای متمادی در اشترانکوه است؛ دره ای زیبا واقع در روستای کمندان ازنا که هر ساله بر اثر ریزش بهمن های سهمگین درون آن توده ای از برف تشکیل می گردد و پس از جاری شدن آب ناشی از ذوب برفها در فصل بهار، تونلی بسیار زیبا در آن بوجود می آید.

طول این تونل بالغ بر 800 متر و ارتفاع آن از کف تونل تا سقف بین 2.5 تا 3 متر است. از این تونل برفی فقط در فصول بهار و تابستان می توان بازدید کرد و برای رسیدن به این تونل باید تا روستای کمندان با اتومبیل رفت و حدود 2 ساعت را پیاده روی کرد.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را زا ما بخواهید.

منبع: همگردی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 2948

به "مراتب ثبت ملی 7 اثر طبیعی لرستان به استاندار ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراتب ثبت ملی 7 اثر طبیعی لرستان به استاندار ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید