موفقیت محققان تبریزی در جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری

به گزارش وبلاگ خرید، طبق نتایج حاصل از تحقیقات پژوهشگران دانشگاه تبریز، جایگزینی کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری، عدم نیاز به واردات کک نفتی، صرفه جوئی کلان اقتصادی و رفع اثر تحریم ها ممکن می شود.

موفقیت محققان تبریزی در جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، بر اساس نتایج حاصل از تحقیقات پژوهشگران دانشگاه تبریز، جایگزینی کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری، عدم نیاز به واردات کک نفتی، صرفه جوئی کلان مالی، رفع اثر تحریم ها ممکن می شود.

حسن اقدسی نیا، مسئول تیم تحقیقاتی دانشگاه تبریز در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران ، گفت: بر اساس نتایج این مطالعات علاوه بر مشکل بازاریابی شرکت های پتروشیمی در زمینه فروش کک پیرولیزی میتوان مشکل شرکت های ریخته گری را از نظر صرفه جوئی مالی واردات کک نفتی و رفع اثر تحریم ها حل کرد.

اقدسی نیا بیان کرد: انجام مطالعات امکان سنجی بهینه سازی برخی از ضایعات صنایع پتروشیمی و تبدیل آن ها به محصولات دارای ارزش اضافه کرده بالا و استفاده در صنایع دیگر را از توانمندی های مهم این محققین این دانشکده است. چنانچه بعنوان نمونه بدلیل رسالت علمی وعلاقمند بودن به کاربردی نمودن تحقیقات علمی پروژه امکانسنجی تبدیل کک پیرولیزی حاصل از تبدیل اتان به اتیلن و رسوب جامانده از آن در کوره های الفین به کک نفتی و یا تبدیل به کربن فعال یا جاذب های کربنی در قالب پروژه داخلی دانشگاه پیگیری نمودیم.

مسئول تیم تحقیقاتی دانشگاه تبریز با اشاره به برخی از فعالیت های علمی در زمینه امکان تبدیل کک پیرولیزی به مواد دارای کاربرد و ارزش اضافه کرده؛ اضافه کرد: در ادامه مطالعات امکانسنجی نزدیک به 10 مورد کاربرد استفاده از کک را شناسایی و با بررسی های مختلف ارزیابی کردیم تا مناسبترین را جهت انطباق با این کک انتخاب کنیم.

وی شرح داد: با توجه به مطالعاتی که ما دو سال قبل در زمینه کک نفتی یا پترولیوم کک (Petroleum Coke) داشتیم که در کشورمان این کک های نفتی با میزان مصرف بالا در صنایع ریخته گری و فولاد و چدن کاربرد دارد و بدلیل عدم تولید داخلی و واردات آن هزینه مالی زیادی بر شرکت ها تحمیل کنیم و ما با تجمیع مطالعات قبلی و ابتکار توانستیم امکان جایگزینی کک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین را بعنوان جایگزین کک نفتی را بررسی کردیم و طی مذاکره با شرکت های ریخته گری در تبریز، نمونه هایی ازکک پیرولیزی حاصل از صنایع الفین شرکت های پتروشیمی را بجای کک نفتی وارداتی استفاده کردیم و در تست های مرتبط پیروز شدیم نتایج بسیار مثبت و کاربردی به دست آوریم.

اقدسی نیا با اشاره به مثالی در این مورد گفت: به عنوان نمونه در شرکت ریخته گری تراکتور سازی ماهانه دویست تن کک نفتی وارداتی مصرف می شود که با توجه به تحریم ها و قیمت کلان با مسائل عدیده روبرو است بعد از تست اولیه ابتکار ما اعلام کردند می توان این کک را به عنوان کک درجه دوم جایگزین کرد. با استفاده از این ابتکار ما علاوه بر مشکل بازاریابی شرکت های پتروشیمی در زمینه فروش کک پیرولیزی میتوان مشکل شرکت های ریخته گری را از نظر صرفه جوئی مالی واردات کک نفتی و رفع اثر تحریم ها یاری کردند و ما آماده همکاری با صنایع و شرکت های صنعتی و پتروشیمی برای برقراری این مبادلات هستیم.

وی ادامه داد: در حال انجام آزمایش در مقیاس های وسیع هستیم تا بتوانیم این کک را تبدیل به کربن فعال یا جاذب های کربنی که ارزش اضافه کرده ای زیادی دارند، نموده وارزش اضافه کرده آن ها را حداقل به سی برابر افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: buy-blog.ir شناسه مطلب: 5310

به "موفقیت محققان تبریزی در جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت محققان تبریزی در جایگزینی کک پیرولیزی با کک نفتی در صنایع فولاد و ریخته گری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید